1. Kupino.sk
  2. Články
  3. Koronakríza zvýšila ceny potravín. Ktorý tovar zdražel najviac a čo bude s cenami ďalej?

Koronakríza zvýšila ceny potravín. Ktorý tovar zdražel najviac a čo bude s cenami ďalej?

Ceny ovocia a zeleniny zdraželi, môže za to koronavírusCanva

V obchodoch to v posledných mesiacoch vyzerá úplne inak ako sme boli doposiaľ zvyknutí. Rúška na tvárach, dezinfekcia a rady pri pokladniach hlavne na začiatku pandémie nového koronavírusu. Nie je to však jediné, čo sa zmenilo. Koronakríza sa podpísala aj pod zvýšenie cien niektorých potravín, ktoré patria na nákupný zoznam každého z nás. Ktoré potraviny zdraželi, prečo sa to stalo a čo môžeme očakávať v nastávajúcich mesiacoch? 

Dlhodobé zdražuje mäso, zelenina aj ovocie

Podľa informácií z Eurostatu potraviny zdraželi už vo februári tohto roka, kedy najvyšší cenový nárast dosiahli mäsové výrobky, najmä z bravčového mäsa. Ceny mäsa sa zvýšili až o 26,8 % oproti minulému roku. Ceny rástli aj u ostatných čerstvých potravín. Výrazne zdraželo aj ovocie až o 11 %.

To však nie je všetko. Podľa prieskumov Slováci dnes nechávajú v potravinách viac peňazí aj z dôvodu zdražovania ďalších produktov ako sú vajcia, ryža, či múka, ktorá sa v tomto období nakupovala omnoho viac. Vajcia oproti predošlému roku zdraželi o 6 %, ryža a múka približne o 4 %. Vyššie ceny boli zaznamenané aj za chlieb.

Ani nestabilné počasie neprispieva poľnohospodárskemu sektoru. Kým v máji sme čelili dlhému suchému obdobiu, v júni zase k situácii neprispeli mohutné a dlhodobé dažde takmer na celom území Slovenska. Povodne dokonca zničili úrodu za desiatky tisíce eur.

Podľa štatistiky v marci ceny priemerne medziročne poskočili o 2,3 %. Zelenina je však v súčasnosti jedna z potravín, ktorá zdražela najviac. Drahší je petržlen, uhorky, či karfiol.

Drahšie mäso a čerstvé potraviny kvôli koronakríze Canva

Väčší dopyt po základných potravinách znamená vyššie ceny

Zvýšené ceny môžu byť dôsledkom zvýšeného dopytu po základných potravínách v priebehu posledných mesiacov. Veľké množtsvo domácností napríklad začalo od začiatku pandémie koronavírusu pravidelne variť pre celú rodinu. Rástli aj objemy nákupov domácností, na čo neboli dodávatelia obchodných reťazcov pripravení.

Aj obchodné reťazce priznali zvyšovanie cien niektorých produktov. Zdraženie podľa nich odráža zvýšený dopyt po ťažko dostupných tovaroch.Určite to nie je o tom, že chceme na situácii zarábať a plošne zvyšujeme ceny,“ povedal pre Pravdu hovorca reťazca Lidl Tomáš Bezák.

Jednou z výhod počas dodržiavania ochranných opatrení je, že sme si zvykli svoje nákupy lepšie plánovať. Viacerí dnes nakupujú iba raz za niekoľko dní a vo väčších objemoch. Zvykli sme si, že nakupovanie potravín nemusí byť každodennou záležitosťou. Avšak, o to viac by mali byť nákupy premyslené a pri ich plánovaní vám môžu pomôcť aj online letáky, vďaka ktorým získate lepší prehľad o aktuálnej ponuke a výhodných akciách.

Aktuálne letáky

101 Drogerie leták
101 drogerie aktuálny leták online
101 drogerie
101 Drogerie leták
Lidl leták
Lidl online leták - Trvanlivé mlieko v akcii
Lidl
Lidl leták
OBI leták
OBI aktuálny akčný leták - Nová podlaha
OBI
OBI leták
Jysk leták
Jysk aktuálny online leták - Výpredaj
Jysk
Jysk leták
Metro leták
Metro akčná ponuka - Maloobchod
Metro
Metro leták
Billa leták
Billa aktuálny leták - Slovenská úroda a zľava až 50% na rajčiaky
Billa
Billa leták
Dráčik katalóg
Dráčik aktuálny leták - Leto 2020
Dráčik
Dráčik katalóg
COOP Jednota leták
Coop Jednota akciový leták online - Párky, maslo, paradajky
COOP Jednota
COOP Jednota leták
Tesco leták
Tesco aktuálny leták - Letné zľavy
Tesco
Tesco leták
Kaufland leták
Kaufland leták Čadca
Kaufland
Kaufland leták