1. Kupino.sk
  2. Články
  3. Pomarančová kôra ako skvelý pomocník v domácnosti: 5 dôvodov prečo už nikdy nevyhodíte ani 1 šupku

Pomarančová kôra ako skvelý pomocník v domácnosti: 5 dôvodov prečo už nikdy nevyhodíte ani 1 šupku

Ako vyuzit pomaranocovu koru v domacnostiCanva

Zdieľať:

Či už s lockdownom alebo bez neho, zimná sezóna je čoraz bližšie a s ňou aj obchody plné obľúbeného ovocia - mandariniek a pomarančov. Ak ste aj vy nadšencom citrusov a pomarančov obzvlášť, máme pre vás zopár tipov ako toto chutné ovocie využiť aj po jeho zjedení.

Čo robiť z pomarančovej kôry a na čo ju využiť v domácnosti?

Ak ste doteraz šupky z pomaranča vyhadzovali do koša, je čas to zmeniť. Máme pre vás niekoľko užitočných tipov na to, ako s pomarančovou kôrou urobíte vo vašej domácnosti hotové zázraky. Vyskúšajte týchto päť:

1. Vyrobte si prírodný čistiaci prostriedok

Vedeli ste, že za pomoci pomarančovej kôry vyčistíte doma okná či podlahy? Z pomarančovej kôry a octu si sami vyrobíte čistiaci prostriedok, ktorý bude ekologický a účinný.

Prostriedok si pripravíte veľmi rýchlo. Do fľaše s octom pridajte niekoľko šupiek z pomaranča, ktorú necháte cca 5 týždňov odstáť v chladničke. Roztok niekoľkokrát do dňa poriadne premiešajte. Po pár týždňoch ho môžete na okná či podlahy smelo vyskúšať.

2. Zbavte sa škvŕn od vodného kameňa

Na žiarivo čistý riad vám opäť poslúži pomarančová kôra. Poznáte to. Umývačka riadu je skvelá pomoc, keďže šetrí vodu, čas a vaše ruky. Na riade však často ostávajú zbytky saponátu či vodný kameň. Pomarančové šupky si s tým hravo poradia.

Do umývadla si napustite čistú teplú vodu, pridajte pomarančovú kôru a všetok umytý, no fľakatý riad. Nechajte pôsobiť 15 minút, potom riad vyberte a nechajte voľne uschnúť. Uvidíte, ako sa bude lesknúť!

Pomarancova kora na cistenie a odstranenie pachov Canva

3. Odstráňte nežiadúce pachy

V každej domácnosti sa občas stane, že niečo začne nepríjemne zapáchať. Zbavte sa týchto pachov okamžite a účinne. Na dno koša na smeti hoďte pár šupiek z pomaranča a vyhnite sa tak nežiadúcemu pachu. Podobne sa dajú šupky dať aj do chladničky, ku ktorým pridajte misku soli a verte, že pachy sa neobjavia alebo úplne zmiznú.

4. Ozdobte si a rozvoňajte váš byt

Ak v sebe máte trochu kreatívneho ducha, môžete si vymyslieť akúkoľvek dekoráciu z pomarančových šupiek, ktoré rozmiestnite na viaceré miesta v byte. Usušené pomarančové šupky pôsobia ako vonná tyčinka či osviežovač vzduchu. Váš byt bude pekne voňať a vy sa môžete tešiť z novej vlastnoručne vyrobenej dekorácie.

Kupino Tip: Náš tip je kombinácia sušenej pomarančovej kôry s celou škoricou či badiánom.

5. Pomarančová kôra proti hmyzu

Po zime sa opäť prebudil aj hmyz? Ochráňte sa pred ním domácim trikom. Vyrobte si prírodný repelent z pomarančovej kôry a od komárov máte v noci zaručený pokoj. Pôsobí účinne aj proti pavúkom či inému hmyzu.

Vezmite si repelent so sebou do prírody, určite to oceníte. Príprava nie je zložitá. Na tenko nakrájanú pomarančovú kôru nechajte vylúhovať vo vode niekoľko dní. Ak by ste nechceli čakať, môžete si pokožku potrieť priamo šupkami z pomaranča a výsledok sami oceníte.

Kupino TIP: Dajte pozor, aby ste použili šupky z pomarančov, ktoré neboli chemicky ošetrené. Najlepšie budú pomaranče s označením bio, ktoré sa už aj u nás dajú bez problémov kúpiť.

Zdieľať:

Aktuálne letáky

ASKO leták – aktuálna ponuka
Asko nábytok leták - Asko Tipy 2022
Asko
ASKO leták – aktuálna ponuka
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Lidl online brožúra - Správa o trvalej udržateľnosti za roky 2018 a 2019
Lidl
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Dr.Max leták
Dr.Max
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka
Merkury Market leták
Merkury Market
Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka
Tesco leták – akciová ponuka
Tesco katalóg - Zdravie
Tesco
Tesco leták – akciová ponuka
IKEA katalóg 2021 online
Katalóg IKEA - Business
IKEA
IKEA katalóg 2021 online