1. Kupino.sk
  2. Články
  3. Aktuálne obchody darujú nepredané potraviny dobrovoľne. Odkedy to bude povinné pre všetkých?

Aktuálne obchody darujú nepredané potraviny dobrovoľne. Odkedy to bude povinné pre všetkých?

Ako končia nepredané potraviny v obchodných reťazcochCanva

Zdieľať:

Pýtate sa, kde končia všetky tie potraviny, ktoré sa nestihnú v obchodoch ako Tesco, Kaufland či Billa predať? Vyhadzujú sa alebo darujú?

Rovnakú otázku už riešila aj naša vláda, ktorá už koncom minulého roka schválila pozmenenú novelu o darovaní potravín. Novela bude platiť pre všetky väčšie reťazce na Slovensku, ktoré budú povinné darovať nepredané potraviny ľuďom v núdzi. Ktoré obchody darujú nepredaný tovar už teraz a odkedy budú mať túto povinnosť všetky reťazce?

Pôvodne mala schválená novela vstúpiť do platnosti od januára tohto roka, no povinné zmeny sú nakoniec naplánované až od januára 2024.

Malo by ísť o darovanie potravín charitám a podobným organizáciám, ktoré sa starajú o ľudí v núdzi. Vyčleňovať sa budú potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti. Musia byť však bezpečné.

Hlavným cieľom je znižovať plytvanie potravinami, ktoré dnes predstavuje globálny problém. Len v Európskej únii sa ročne vyhodí približne 89 miliónov ton potravín, čo je v prepočte na jedného obyvateľa 179 kilogramov. Reťazce s plochou nad 400 metrov štvorcových tak budú povinné podpísať zmluvu o darovaní potravín s akoukoľvek charitatívnou organizáciou.

Otázkou ostáva, čo sa deje s nepredanými potraviny dnes?

Tesco Slovensko je jednotkou v darovaní potravín

Predajca Tesco to myslí s potravinami veľmi vážne. Ako prvý reťazec spomedzi svojich ostatných konkurentov na Slovensku, daruje nepredané potraviny zo všetkých svojich 152 predajní. Ide najmä o ovocie, zeleninu a balené pečivo. Dokonca sa mu podarilo znížiť potravinový odpad o 71 % za tri roky, čo je veľký úspech. Tým sa mu podarilo splniť svoj záväzok, ktorý si stanovil do roku 2020. Realizovať darovanie potravín vo všetkých svojich predajniach sa mu podarilo ešte s predstihom.

Ľuďom v núdzi sa Tesco rozhodlo pomáhať týmto spôsobom už v roku 2015, od kedy spolupracuje na tomto projekte s Potravinovou bankou Slovenska a ich distribučnými partnermi. Vďaka tejto spolupráci Tesco prispieva organizáciám ako Depaul alebo Vagus v Bratislave či združeniu Dobrý pastier v Kláštore pod Znievom. Za minulý rok venovalo Tesco Potravinovej banke Slovenska a ďalším dobročinným organizáciám 1 943 ton potravín. Ďalšiu veľkú časť potravín venoval reťazec na krmivo pre zvieratá.

Vďaka Lidlu sa z potravín vytvára elektrická energia

Aj Lidl sa snaží byť aktívny v snahe neplytvať nepredanými potravinami, ktoré sú po dátume minimálnej trvanlivosti. Spolupracuje s Potravinovou bankou Slovenska, ktorej poskytuje najmä výrobky zo suchého sortimentu. Časť potravín, ktorá už nie je vhodná na konzumáciu, posúva reťazec do bioplynových staníc. Aj to je spôsob, ako sa dá s nepredanými potravinami naložiť efektívne. Takto sa vytvorí elektrická energia, ktorá sa dodáva ďalej do siete.

Okrem toho, je členom Slovenskej aliancie medzinárodného obchodu, kde sa angažuje v projekte NEPLYTVAJ - SPOTREBUJ. Tým sa snaží informovať a vzdelávať širokú verejnosť o danej problematike, ako aj otvoriť celospoločenskú diskusiu na tému efektívnejšieho zaobchádzania s potravinami.

Kaufland a Billa sú tiež zapojené do darovania potravín

Aj Kaufland sa snaží v posledných štyroch rokoch prispievať darovaním potravín charitatívnym organizáciám po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti. Do tohto projektu sú zapojené už takmer všetky Kaufland predajne na Slovensku. V rámci neho sa reťazcu darí darovať 10-tisíce kusov potravín po dátumu minimálnej trvanlivosti ročne.

Predajca Billa sa zase snaží o čo najefektívnejšie zásobovanie predajní a predaj potravín s cieľom minimalizovať vznik potravinového odpadu. Spolupráca beží aj medzi Billa predajňami a Potravinovou bankou Slovenska, podobne ako u ostatných reťazcov.

Dokým od 1. januára 2024 vstúpi do platnosti novela zákona o povinnom darovaní potravín po dátume minimálnej trvanlivosti pre všetky väčšie predajne, je stále otázne, koľko tisíc kusov nepredaných potravín skončí vyhodených a nevyužitých vhodnejším spôsobom.

Zdieľať:

Aktuálne letáky

Kaufland leták na tento týždeň
Kaufland leták Čadca
Kaufland
Kaufland leták na tento týždeň
COOP Jednota leták –⁠ aktuálny
Coop Jednota časopis
COOP Jednota
COOP Jednota leták –⁠ aktuálny
ASKO leták – aktuálna ponuka
Asko nábytok leták - Veľký výpredaj vystavených elektrospotrebičov
Asko
ASKO leták – aktuálna ponuka
OBI leták –⁠ akčná ponuka
OBI leták
OBI
OBI leták –⁠ akčná ponuka
dm drogerie leták na tento týždeň
dm drogerie markt Journal
dm drogerie
dm drogerie leták na tento týždeň
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Dr.Max leták - September 2021
Dr.Max
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Tesco leták – akciová ponuka
Tesco leták - Hypermarket
Tesco
Tesco leták – akciová ponuka
Metro leták online –⁠ aktuálna ponuka
Metro leták - Maloobchod
Metro
Metro leták online –⁠ aktuálna ponuka
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Lidl leták - Pilos Maslo
Lidl
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
101 drogerie leták aktuálny + budúci týždeň
101 drogerie leták
101 drogerie
101 drogerie leták aktuálny + budúci týždeň