1. Kupino.sk
  2. Články
  3. Ako si vyrobiť rúško proti koronavírusu doma? Najlepšie tipy, návody a video inštrukcie

Ako si vyrobiť rúško proti koronavírusu doma? Najlepšie tipy, návody a video inštrukcie

Najlepšie návody ako si vyrobiť rúško domaCanva

Zdieľať:

Rúška alebo ako ich niektorí z nás nazývajú – ochranné masky – sú aktuálne nedostatkovým tovarom, ktorý nenájdete prakticky nikde (ak vám samozrejme nevadí zaplatiť niekedy aj desať eur za kus). Ako teda vyriešiť túto situáciu? Vyrobiť si rúško doma nie je žiadna námaha! Internet je skvelým zdrojom mnohých nápadov a my sme pre vás našli jednoduché návody, podľa ktorých to zvládnete ľavou zadnou za pár minút aj vy!

Možno ste sa už aj vy stretli niekde s názorom, že rúško vás pred koronavírusom neochráni. Nie je to však tak jednoznačné. Na rovinu: nemusí vás ochrániť, ale môže. Úlohou rúška je totiž zníženie rizika nákazy nielen pre toho, kto ho nosí, ale aj pre jeho bezprostredné okolie.

Prečo nosiť rúško a účinnosť domácich rúšok proti koronavírusu

Viaceré svetové štúdia tvrdia, že účinnosť rúšok ušitých doma sa pohybuje medzi 60 – 90 %. Konečné percento ochrany závisí na tom, aký materiál ste použili.

Rúško funguje na princípe ochrany „zvnútra von“, čím zabraňuje neželanému šíreniu koronavírusu. Nositeľom koronavírusu môžete byť bez toho, aby ste mali akékoľvek príznaky, či o tom vedeli. Je veľmi jednoduché ochrániť svojich blízkych a všetkých vo vašom okolí už len tým, že si zakryjete nos a ústa. Prevencia je vždy dôležitým krokom a vyrobiť si rúško doma vám zaberie iba pár minút

ůčinnosť rúška proti koronavírusu v závislosti od materiálu Kupino / Researchgate.net

Jednorázové rúško – stačí vám kuchynská utierka alebo vrecko do vysávača

Štúdia uvedená vyššie pripisuje vreckám do vysávača až 94% účinnosť a papierové kuchynské utierky majú účinnosť 83 %. Nezabudnite však, že tieto materiály slúžia na výrobu jednorazových rúšok. Stačí párkrát preložiť, zošiť obyčajnou kancelárskou zošívačkou a rúško máte hotové za menej ako 5 minút.

Presne popísaný postup nájdete v tomto príspevku na Facebooku, z ktorého pochádza i obrázok nižšie.

Prepracovanejšiu variantu rúška s vrstvením prináša tiež nasledujúce video. Obsahuje navyše i postup, ako si vyrobiť rúško s prídavným štítom.

Látkové rúška iba zo 100% bavlny

Ak sa rozhodnete ušiť si rúško, ktoré môžete po použití aj oprať, použite vždy 100% bavlnu. Bavlnené by mali byť i šnúrky, ktorými ho zaviažete (niektoré návody na výrobu rúška odporúčajú aj gumičky, ale tie nie sú ideálnym riešením). A prečo práve 100% bavlna? Z jednoduchého dôvodu – tento materiál je možné sterilizovať a použiť ho opakovane.

Ako si teda ušiť rúško z látky? Na internete nájdete stovky spôsobov ako si vyrobiť rúško doma, čo potrebujete na jeho výrobu, koľko materiálu a podobne. My sme urobili kus práce za vás a vybrali také návody na výrobu rúška, ktorých zhotovenie bude pre vás hračkou.

Postup 1: Ako si vyrobiť rúško + predloha na strih

Šikovná krajčírka Dana Ryglová pripravila video s podrobným postupom, vďaka ktorému dosiahnete ten správny výsledok úplne jednoducho a bez námahy. Všetko dôkladne vysvetlila a ukázala aj tie najmenšie detaily správneho postupu v tomto videu. Strih pre výrobu rúška si môžete takisto Navyše, stiahnuť a vytlačiť si môžete tiež predlohu na strih pre výrobu rúška.

Návod ako si ušiť rúško zo 100% bavlny aj s predlohou na strih Kurzy šití Plzeň (Facebook)

Postup 2: Ako si vyrobiť skladané rúško

Ďalší jednoduchý návod je na skladané rúško, ktoré si hravo ušijete podľa návodu vo videu, ktoré prináša dielňa Daya. Samotné zhotovenie je hračka, o čom sa presvedčíte vo videu nižšie. Aby vám práca išla lepšie od ruky, stiahnite si detailný strih rúška.

Postup 3: Vyrobte si rúško s vkladacím filtrom

Náš ďalší tip bol inšpirovaný článkom o anestéziológovi z Taiwanu, ktorý zdieľal návod na výrobu rúška z bavlneného oblečenia s otvorom pre vymeniteľný papierový filter.

Postup na výrobu rúška s vkladacím filtrom Mustsharenews

Postup 4: Ako si ušiť ochranné rúško tvarované

Nesmieme zabudnúť ani na návod, ako si vytvoriť „lodičkové“ rúško. V diskusiách ste sa viacerí zhodli, že práve tento strih sedí najlepšie väčšine z nás. V porovnaní s predchádzajúcimi variantmi je však jeho ušitie náročnejšie. Ako na to – to vám prezradí nasledujúce video.

Pravidlá pri nosení rúška alebo ako neznížiť jeho ochrannú funkciu

  • Pred nasadením rúška si dôkladne umyte ruky
  • Rúško priložte na nos a ústa tak, aby nikde nevznikala medzera (prípadne čo najmenšia)
  • Počas nosenia sa rúška nedotýkajte, nenadvihujte ho či nesťahujte
  • Ak sa dotknete náhodne prednej časti rúška, nezabudnite si umyť ruky
  • Vlhké rúško vymeňte čo najskôr za nové alebo čisté
  • Pri skladaní z tváre rúško uchopte iba za šnúrky alebo upevňovacie popruhy či gumičky
  • Ihneď ho odložte do koša alebo do inej uzatvárateľnej nádoby, prípadne zrecyklujte
  • Potom si opäť dôkladne umyte ruky správnym spôsobom

Nezabúdajte na správnu starostlivosť

Pri opakovanom použití sa samozrejme o rúško musíte dôkladne starať. Bavlnené rúška pravidelne vyvárajte alebo naparujte žehličkou, ktorú zapnete na najvyššiu možnú teplotu. Potom dôkladne niekoľko krát prežehlite rúško z oboch strán. Musíme však podotknúť, že niektorí ľudia považujú prežehlenie rúška za nedostatočné či len ako preventívny krok pred nosením, bezprostredne po jeho ušití.

Rúško je takisto možné sterilizovať v rúre na pečenie (30 minút na 70 °C), ako to odporúča aj Jan Kulveit, výskumník globálnych rizík z Oxfordu.

Bonus na záver: Uprednostňujete celotvárovú masku?

Vyšší stupeň ochrany vám môže poskytnúť, verte či neverte, maska vyrobená z klasickej dvojlitrovej PET fľaše, ktorú vymyslel jadrový fyzik a rektor ČVUT Vojtěch Petráček. Súťaž o Krásavicu či Krásavca roka s ňou asi nevyhráte, ale komu by to v týchto časoch vadilo, však? Možno sa vám to nezdá, ale nosí sa naozaj celkom pohodlne.

Ochranná maska proti koronavírusu z PET fľaše ČVUT (Facebook)

Zdieľať:

Aktuálne letáky

Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Lidl online brožúra - Správa o trvalej udržateľnosti za roky 2018 a 2019
Lidl
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Tesco leták – akciová ponuka
Tesco katalóg - Zdravie
Tesco
Tesco leták – akciová ponuka
IKEA katalóg 2021 online
Katalóg IKEA - Business
IKEA
IKEA katalóg 2021 online
ASKO leták – aktuálna ponuka
Asko nábytok leták - Asko Tipy 2022
Asko
ASKO leták – aktuálna ponuka
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Dr.Max leták
Dr.Max
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka
Merkury Market leták
Merkury Market
Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka