1. Kupino.sk
  2. Články
  3. Koronavírus a domácnosť: Čo a ako by ste mali doma dezinfikovať

Koronavírus a domácnosť: Čo a ako by ste mali doma dezinfikovať

Koronavírus a domácnosť

Zdieľať:

Len samotné nosenie rúšok a obmedzenie sociálneho kontaktu v boji s koronavírusom nestačí. Nezabúdajte na čistotu a dezinfekciu domácnosti. Poradíme vám, čo všetko je potrebné doma dezinfikovať a na aké miesta sa často zabúda.

To, že si behom pandémie koronavírusu máme poriadne umývať ruky, je samozrejmosť. Vedeli ste ale, že je potreba dôkladne vyčistiť a dezinfikovať aj často používané miesta a veci, na ktorých sa môžu nebezpečné vírusy zdržiavať?

Pri dezinfekcii domácnosti využijete hlavne prípravky na báze chlórnanu sodného a alkoholu. Dezinfekčné prostriedky vyberajte podľa toho, na aké povrchy sú určené. Všímajte si ale aj zloženie a popis toho, čo všetko dokáže zlikvidovať. Pokiaľ majú výrobky dezinfekčnú zložku, bude to na nich napísané. Na dezinfekciu podláh, nábytku a iných drevených povrchov môžete použiť prostriedky ako Sanytol, Dettol či Ajatin.

Než sa pustíte do dezinfikovania, myslite na to, že je najprv potrebné akýkoľvek povrch dôkladne očistiť. Čistením a umytím odstránite choroboplodné zárodky a špinu. Následne pristúpte k dezinfekcii, ktorá zničí škodlivé mikroorganizmy pomocou chemických látok.

Aké miesta pri dezinfekcii domácnosti nevynechať?

Kľučky a vypínače

Miesta, na ktoré sa pri upratovaní často zabúda, sú kľučky na dverách a väčšinou aj vypínače svetiel. Aj na nich sa môžu nebezpečné vírusy zdržiavať a spôsobiť prenos ochorenia. K očiste a dezinfekcii zvoľte vhodné prípravky, ideálne na báze alkoholu, pokiaľ to materiál dovoľuje.

Kuchynská linka

Kuchyňu je potrebné upratovať viac než kedykoľvek predtým. Myslite hlavne na povrchy, kde pripravujete jedlo. Vyčistite ich najlepšie pred každou prípravou a aj po nej. Čistiaci prostriedok ale nezabudnite dôkladne umyť vždy vodou, aby sa nedostal do jedla. Omnoho častejšie vymieňajte aj hubky na riad, utierky a handričky.

Opierky stoličiek

Na čo siahate tesne predtým, než sa pustíte do jedla? Pravdepodobne to sú opierky stoličiek. Pri upratovaní ich preto nezabudnite pravidelne utierať.

Ovládač na televíziu

Ďalšia vec, na ktorú v domácnosti siahame najčastejšie, je bezpochyby televízny ovládač. Pred tým, než ho začnete čistiť, vyberte z ovládača batérie, aby nedošlo k ich zasiahnutiu pri dezinfekcii.

Klávesnica

Zvlášť pokiaľ pracujete z domu, nemali by ste pri upratovaní vynechať čistenie klávesnice. Pred týmto úkonom vypnite počítač, prípadne klávesnicu odpojte. Najprv klávesnicu otočte zhora nohami a vysypte všetok neporiadok. Potom opatrne očistite klávesy.

Na čistenie klávesnice a myši existujú špeciálne prípravky. Pri čistení elektroniky nestriekajte dezinfekciu priamo na zariadenie, aby ste ho nepoškodili. Použite radšej navlhčenú čistiacu utierku.

Na čo myslieť pri upratovaní

Pri práci s dezinfekčnými prostriedkami používajte ochranné rukavice a po ich použití si umyte ruky. Jednorázove rukavice po použití hneď vyhoďte.

S množstvom dezinfekčného prípravku to nepreháňajte. Obsahuje totiž väčšinou látky, ktoré ľudskému organizmu škodí. Po dezinfikovaní miestnosti vždy riadne vyvetrajte.

Celoročne zaujímavoú kúpou môže byť tiež kyslíkový koncentrátor. Tento prístroj totiž pomáha v boji proti vírusom a dodáva energiu telu aj mysli. Kyslíkové koncentrátory sú vhodné pre všetkých členov domácnosti a pomôžu vám na ceste k lepšiemu zdraviu po celý rok, obzvlášť v období vírusových nákaz.

Zdieľať:

Aktuálne letáky

Kaufland leták na tento týždeň
Kaufland leták Čadca
Kaufland
Kaufland leták na tento týždeň
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Lidl leták
Lidl
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
dm drogerie leták na tento týždeň
dm drogerie markt Journal
dm drogerie
dm drogerie leták na tento týždeň
ASKO leták – aktuálna ponuka
Asko nábytok leták - Veľký výpredaj vystavených elektrospotrebičov
Asko
ASKO leták – aktuálna ponuka
Tesco leták – akciová ponuka
Tesco Baby Magazín 2021
Tesco
Tesco leták – akciová ponuka
COOP Jednota leták –⁠ aktuálny
Coop Jednota noviny - Supermarket
COOP Jednota
COOP Jednota leták –⁠ aktuálny
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Dr.Max leták - September 2021
Dr.Max
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
OBI leták –⁠ akčná ponuka
OBI leták - Keď jeseň prináša radosť
OBI
OBI leták –⁠ akčná ponuka
Metro leták online –⁠ aktuálna ponuka
Metro leták - Maloobchod
Metro
Metro leták online –⁠ aktuálna ponuka
Jysk leták – aktuálna ponuka
Jysk leták
Jysk
Jysk leták – aktuálna ponuka