1. Kupino.sk
  2. Články
  3. Ako si pred zimou posilnite imunitu? Zásobte sa týmito superpotravinami, ktoré vás udržia vo forme

Ako si pred zimou posilnite imunitu? Zásobte sa týmito superpotravinami, ktoré vás udržia vo forme

Potraviny na posilnenie imunityCanva

Zdieľať:

Babie leto sa pomaličky končí, prichádza november a s ním aj chladnejšie počasie. Premýšľate, ako si zlepšiť imunitu a pripraviť sa na zimu, aby sa vám všetky nachladenia a vírusy zďaleka vyhli? Prinášame vám zoznam superpotravín, ktoré svojimi liečivými účinkami pomáhajú udržiavať obranyschopnosť organizmu a pevné zdravie. Spoznajte s nami ich zázračné účinky a pripravte si nákupný zoznam.

Cesnak a cibuľa - bojovníci proti vírusom a baktériám

Cesnak má skvelé antibakteriálne vlastnosti. Vďaka tomu nie len podporuje imunitu, ale pôsobí aj proti infekciám. Obsahuje allicín, preto ide doslova o prírodné antibiotikum. Obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok, veľké množstvo minerálov, ako je meď, železo, zinok či vápnik.

Liečivá sila cesnaku spočíva v tom, že podporuje schopnosť bielych krviniek bojovať s infekciami a podporuje všetky imunitné bunky v organizme, ktoré sú dôležité pri boji ako s vírusovou, tak i s bakteriálnou infekciou.

Podobné antibiotické účinky má cibuľa, ktorá obsahuje väčšie množstvo vitamínu C, vitamíny B1, B2, provitamín A, zinok, draslík, železo, selén, fosfor, vápnik či kyselinu askorbovú. Navyše obsahuje aj fytoncídy, ktoré ničia choroboplodné zárodky a dokážu zastaviť rast niektorých baktérií a mikroorganizmov. Okrem toho má cibuľa množstvo ďalších prospešných účinkov. Konzumovať ju môžeme surovú, varenú či pečenú.

Cesnak a cibuľa sú liečivé potraviny plné vitamínov Canva

Najlepšia kombinácia proti nádche a kašľu je med a citrón

Citrusové plody, medzi ktoré patrí aj citrón sú skvelým zdrojom vitamínu C. Podobne aj citrón pôsobí antibakteriálne a protizápalovo. Počas chladnejšieho obdobia je jeho dobrým kamarátom med, ktorý v kombinácii s citrónom o to viac podporí vašu imunitu.

Med má rovnako antibakteriálne a okrem toho aj antimikrobiálne účinky. Obidve potraviny pomáhajú pri prechladnutí, kašli, nádche a ochoreniach dýchacej sústavy. Najlepšie je však myslieť vopred, preto si čaj s medom a citrónom doprajte aj častejšie, nielen keď na vás príde choroba.

Kurkuma ochráni proti baktériám

Kurkuma je zlatom medzi koreninami. Pripomína ho aj svojou žltou farbou a okrem toho pôsobí už odpradávna ako silný antioxidant a prírodné antibiotikum. Posilňuje obranný systém, chráni naše telo pred voľnými radikálmi a má širokospektrálne účinky. Okrem zvyšovania imunity si ňou môžeme zabezpečiť aj dobré trávenie a črevnú mikroflóru, no pomáha aj funkcii mozgu. Výhodou je, že ani konzumácia vo väčších dávkach nám neškodí, preto ňou pri varení skutočne nešetrite.

Chlorela zvýši imunitu, ale podporí aj vaše srdce

Zelené potraviny patria na vrchol superpotravinového rebríčka. Výrazne zlepšujú našu imunitu a sú plné vitamínov. Chlorelu určite mnohí poznáte, keďže táto riasa je skvelý prírodný multivitamín. Okrem vitamínov A,B, C a E obsahuje veľmi prínosný horčík, ktorý zlepšuje hladinu cukru v krvi, podporuje srdce, duševné zdravie a relaxáciu.

Okrem toho, obsahuje aj ďalšie minerálne látky, ako je draslík, železo a vápnik. Aby podporila našu imunitu, mala by sa užívať pravidelne každý deň. Preto si ju nezabudnite zaradiť do svojho každodenného jedálnička.

Kurkuma podporí vašu imunitu Canva

Hliva ustricová ako zázračná huba

Táto huba obsahuje množstvo biologicky aktívnych látok, ktoré dokážu urobiť pre vašu imunitu viac, než si viete predstaviť. Obsahuje betaglukán, ktorý je svojimi pozitívnymi účinkami veľmi známy. Okrem toho, je plná vitamínov B, C aj D a medzi dôležité prvky a minerály patrí najmä železo, fosfor, zinok a draslík. Pre túto zázračnú potravinu dnes nemusíte chodiť do lesa, nájdete pomerne ľahko vo väčšine obchodov.

Kyslá kapusta

Šťava z kyslej kapusty, ale aj kapusta samotná, obsahuje vysoký podiel vitamínu C, čím výrazne posilňuje obranyschopnosť nášho organizmu. Okrem Céčka, obsahuje aj vitamíny B, E, K a vďaka prospešným laktobacilom pôsobí ako prírodné probiotikum. Kyslá kapusta nás zbavuje škodlivín, preto ju radíme medzi prírodné antioxidanty. Viac o jej skvelých účinkoch si môžete prečítať v tomto článku.

Potravín tohto typu je oveľa viac, preto sme vybrali aspoň také, ktoré máte doma v kuchyni. Aby ste si imunitu udržali, je dobré vyhýbať sa potravinám, ktoré ju naopak znižujú. Vyhýbajte sa alkoholu, biely cukor nahraďte medom alebo prírodným trstinovým cukrom či stéviou. Bielu múku zase celozrnou alebo špaldovou. A samozrejme nezabudnite na pohyb v prírode.

Zdieľať:

Aktuálne letáky

ASKO leták – aktuálna ponuka
Asko nábytok leták - Asko Tipy 2022
Asko
ASKO leták – aktuálna ponuka
IKEA katalóg 2021 online
Katalóg IKEA - Business
IKEA
IKEA katalóg 2021 online
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Lidl online brožúra - Správa o trvalej udržateľnosti za roky 2018 a 2019
Lidl
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Tesco leták – akciová ponuka
Tesco katalóg - Zdravie
Tesco
Tesco leták – akciová ponuka
Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka
Merkury Market leták
Merkury Market
Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Dr.Max leták
Dr.Max
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň