Kupino aplikácia
Zadarmo v Google Play
Starostlivosť o topánky počas zimných mesiacov je kľúčová. Ak si chcete obuť vaše obľúbené topánky aj budúci rok, je potrebné vedieť, ako sa o ne kvalitne a dostatočne postarať. Keď budú čisté a ošetrené, vydržia určite dlhšie a vy sa v nich budete cítiť lepšie. Preto máme pre vás niekoľko tipov ako sa správne starať o topánky z rôznych materiálov práve v zimných mesiacoch.
Čistenie topánok závisí predovšetkým od materiálu obuvi. Správne ošetrenie zvolíte len vtedy, ak budete rozlišovať jednotlivé materiály, či už ide o koženú obuv, syntetické materiály či textil.
Základom pred prvým použitím topánok a po ich vyčistení je správna impregnácia, teda ošetrenie obuvi ochranným sprejom či krémom na topánky. Na začiatok zvoľte tri tenké vrstvy, pozor však na intenzitu nanášania. Silná vrstva by mohla povrch topánky poškodiť či premočiť.
Aby kožená obuv ostala aj po užívaní krásna a lesklá, je potrebné sa správne starať o jej údržbu. Využiť môžete napríklad balzamy na kožu alebo iné ošetrovacie prípravky, ktoré zabezpečia, aby kožené topánky nepopraskali a zachovali si hebkosť a ohybnosť. Ich skvelou vlastnosťou je to, že balzam preniká dovnútra a chráni kožu aj pred vlhkosťou. Balzam naneste aspoň raz či dvakrát za mesiac.
Voskom či krémom topánky následne už len vyleštite. Krém na topánky im dodá prirodzený lesk, vosk ich vyblýska ešte viac. Medzi obľúbené patria napríklad včelí vosk či karnaubský vosk. Všetky základné prípravky na ošetrenie obuvi dnes dostanete v bežnej predajni obuvi, kde vám s výberom toho správneho prípravku poradia.
Na farebnú textilnú obuv odporúčame použiť prípravky na čistenie vo forme peny, prípadne použiť vlažnú vodu a mydlo. Nanášajte ich pomocou kefy, aby prípravok prenikol do hlbších vrstiev.
Ak si počas teplejších dní radi obujete aj svoje obľúbené tenisky, najlepšie ich vyčistíte šampónom na vlasy. Špinu z tenisiek pomôže odstrániť akýkoľvek druh šampónu. Je účinný najmä na textilné časti tenisiek, avšak môžete ho naniesť kefkou na čistenie alebo hubkou aj na kožené alebo gumené časti tenisiek.
Po vyčistení topánok alebo po ich prílišnom zmočení v zimných mesiacoch ich nechajte vysušiť pri izbovej teplote. Pri radiátore či na slnku by mohli kožené či lakované topánky zmeniť svoju štruktúru, stvrdnúť, popraskať či dokonca sa aj rozlepiť. Takto by ste mali po topánkach veľmi rýchlo. Aj v tomto platí, trpezlivosť ruže prináša, preto ich sušíme prirodzeným spôsobom a hlavne pomaly.
V prípade, že ich máte vlhké aj vo vnútri, môžete do nich vložiť papier, noviny či utierky, ktoré stiahnu ich vlhkosť. Vyskúšať môžete aj látkové vrecúško so soľou, ktorá sa napije vlhkosti a vaše topánky budú zvnútra rýchlejšie suché. Následne ich nastriekajte antibakteriálnym sprejom, aby ste zničili prípadné baktérie, ktoré sa na obuvi môžu rozšíriť.
Pri čistení topánok stavte na staré a overené spôsoby, ktoré majú zaručené výsledky. Nič ich totiž nenahradí. Nedajte sa oblafnúť rôznymi trhovými novinkami, ako sú instant shine hubky či silikónové spreje. Vďaka klasickým postupom budú topánky krásne čisté.