1. Kupino.sk
 2. Články
 3. Viete, čo presne znamenajú symboly na oblečení? Začnite prať, sušiť a žehliť vaše oblečenie správne

Viete, čo presne znamenajú symboly na oblečení? Začnite prať, sušiť a žehliť vaše oblečenie správne

Poznajte symboly na oblečení a udržujte šatstvo správneCanva

Základom správnej údržbe bielizne s čo najlepším výsledkom je vedieť rozoznať symboly prania, sušenia, bielenia či žehlenia. Na každom odeve nájdete symboly, ktoré vám napovedia, ako s konkrétnym materiálom čo najlepšie zaobchádzať. Vďaka nim zistíme, aký program práčky, sušičky či žehličky zvoliť, prípadne kedy ich nepoužiť. Poznáte všetky potrebné základné symboly?

Pripravili sme pre vás praktický prehľad, aby ste vaše oblečenie udržali v top stave čo najdlhšie a vyhli sa nehodám v podobe zrazeného svetra alebo spálenej košele. Tieto symboly si zapamätajte.

Rozoznajte 5 základných symbolov na oblečení

 1. Nádoba s vodou = pranie
 2. Trojuholník = bielenie
 3. Štvorec = sušenie
 4. Silueta žehličky = žehlenie
 5. Krúžok = chemické čistenie

V okolí a vo vnútri symbolov sa zvyknú objavovať aj ďalšie upresnenia, ktoré označujú napríklad pri akej teplote je potrebné danú látku prať, akým spôsobom sa môže odev bieliť, prípadne či sa dá oblečenie sušiť aj v sušičke a mnoho ďalších...

Symboly prania, žehlenia, sušenia, bielenia a chemického čistenia na oblečení Kupino

Symbol prania: Ako prať správne oblečenie

So znakom prania sa určite stretol každý z nás, spoznáte ho ako vaničku s vodou. Číslo vo vnútri vaničky symbolizuje maximálnu teplotu vody pri praní, teda na akom stupni je ešte možné bielizeň vyprať bez toho, aby došlo k narušeniu či poškodeniu materiálu.

 • Vanička s ponorenou dlaňou znamená, že odev by sa mal prať iba ručne pri maximálnej teplote 40 ˚C. V práčke ho neperte, mohol by sa znehodnotiť.
 • Preškrtnutá vanička je symbolom toho, že pranie sa v tomto prípade vôbec neodporúča. Textília si vyžaduje jemnú manipulácia v mokrom stave.
 • Vodorovná čiarka pod symbolom značí potrebu šetrného zaobchádzania s materiálom, a teda zníženie odstreďovania pri praní. Dve vodorovné čiarky pod vaničkou znamenajú ešte väčšie zníženie intenzity odstreďovania. Podobne by aj žmýkanie malo byť jemnejšie.
Symboly prania na oblečení Kupino

Symbol bielenia: Kedy môžeme používať bielidlo

 • Samotný trojuholník značí bielenie akýmkoľvek spôsobom. Ak je na štítku trojuholník so značkou CL, danú textíliu bieľte len chlórom.
 • Trojuholník s dvomi čiarkami predstavuje bielenie s výnimkou chlóru. Preškrtnutý trojuholník vám zase napovie, že odev sa nesmie bieliť.
Symboly bielenia na oblečení Kupino

Symboly sušenia: Ktoré oblečenie môžeme sušiť v sušičke

 • Samotný štvorec predstavuje označenie, že bielizeň môžete sušiť len na vzduchu. Rovnako tak, preškrtnutý štvorec s krúžkom značí zákaz sušenia v sušičke. Ak je vo štvorci krúžok, znamená to, že na sušenie môžete použiť aj sušičku.
 • Štvorec s kruhom a jednou bodkou značí sušenie v sušičke pri nízkych teplotách. Ak by namiesto jednej bodky boli dve, sušte bielizeň pri bežných teplotách.
Čo znamenajú symbolu sušenia na oblečení Kupino

Symbol žehlenia: Na koľkých stupňoch je odporúčané žehliť

 • Preškrtnutá žehlička logicky označuje zákaz žehlenia žehličkou. Podľa počtu bodiek v žehličke sa rozlišuje teplota nahriatej žehličky.
 • Žehlička s jednou bodkou vo vnútri symbolizuje žehlenie pri maximálnej teplote 110 °C bez naparovania. Dve bodky v žehličke značia žehlenie pri maximálnej teplote 150 °C. Tri bodky v žehličke odporúčajú žehlenie pri maximálnej teplote 200 °C.

Takto sa dá pri praní a údržbe oblečenia raz-dva zorientovať. Keď si zvyknete používať správne symboly pri danom odeve, o chvíľu ich už nebudete ani potrebovať a budete to robiť automaticky.

Čo znamenajú symboly žehlenia na oblečení Kupino

Ak máte doma oblečenie, ktoré už nenosíte, v tomto článku sa dozviete, čo s ním môžete efektívne urobiť. Pred tým než ho posuniete ďalej, nezabudnite ho vyprať podľa vyššie odporúčaných symbolov.

Aktuálne letáky

COOP Jednota leták
Coop Jednota aktuálny leták - Súťaž o auto s Figaro
COOP Jednota
COOP Jednota leták
Jysk leták
Jysk aktuálny leták - Inšpirácia a skvelé ponuky
Jysk
Jysk leták
OBI leták
OBI aktuálny leták - Otvorenie novej predajne v Dunajskej Strede
OBI
OBI leták
Billa leták
Billa aktuálny leták - Akcia na bravčovú krkovičku
Billa
Billa leták
Dráčik katalóg
Dráčik aktuálny leták - LOL Surprise a Pokémon
Dráčik
Dráčik katalóg
101 Drogerie leták
101 drogerie aktuálny leták - Akcia na tekuté mydlo Protex
101 drogerie
101 Drogerie leták
Metro leták
Metro nový leták - Maloobchod
Metro
Metro leták
Kaufland leták
Kaufland leták Čadca
Kaufland
Kaufland leták
Lidl leták
Lidl online leták - Súťaž o auto BMW
Lidl
Lidl leták
Tesco leták
Tesco aktuálny leták - Zľava 30 % na oblečenie do chladného počasia F&F
Tesco
Tesco leták