1. Kupino.sk
  2. Články
  3. Letná sezóna na Slovensku nedopadla podľa očakávaní. Jeseň však stále môže byť plná zážitkov!

Letná sezóna na Slovensku nedopadla podľa očakávaní. Jeseň však stále môže byť plná zážitkov!

Leto plné zážitkov na Slovensku pokračujeCanva

Bilancia letnej turistickej sezóny na Slovensku nedopadla tak, ako by sa očakávalo. Štatistiky obľúbených slovenských stredísk nedosiahli návštevnosť, ktorá bola na začiatku sezóny celkom sľubná. Slabšiu sezónu registrujú aj slovenskí hotelieri či aquaparky. Koronakríza a mediálne správy o preplnených strediskách spôsobili veľké výkyvy v návštevnosti.

Dobrý začiatok, horší koniec letnej sezóny v Tatrách

Hlavným centrom nie len slovenského, ale aj zahraničného turizmu je región Vysokých Tatier a okolia. Aj napriek pozitívnym vyhliadkam po ohlásení začiatku letnej turistickej sezóny na Slovensku, sme od vedenia mesta Vysoké Tatry nedostali veľmi pozitívne správy:

„Vo všetkých tatranských strediskách čísla ukazujú pokles návštevnosti. Na začiatku leta sme mali očakávania, pretože, masívna kampaň motivujúca ľudí, aby dovolenkovali na Slovensku sa ukazovala ako úspešná. Pri dobrom počasí padali vo Vysokých Tatrách dokonca aj rekordy, ako ten pri sčítaní návštevníkov v prvých augustových dňoch,“ potvrdil primátor Mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš.

Dôvod poklesu však vidí v nestabilnom počasí, obavách turistov, ale aj kvôli správam o preplnených turistických chodníkoch a atrakciách v Tatrách. To všetko má na svedomí, že návštevnosť výrazne kolísala. „Priamo vo Vysokých Tatrách evidujeme najmä počas pracovných dní poloprázdne parkoviská a turistické chodníky ako priemerne vyťažené,“ zároveň dodal Ján Mokoš.

Letnú sezónu podporil aj Lidl

Na podpore cestovného ruchu na Slovensku sa podieľal aj obchodný reťazec Lidl svojou akciou Slovensko krajina zážitkov. Vďaka tejto akcii si nakupujúci v Lidli mohli z nazbieraných kupónov užiť zľavy až do 70 % na rôzne atrakcie po celom Slovensku. „Podľa nášho názoru išlo o dobre zacielený projekt, ktorým sme chceli pomôcť jednak zákazníkom, ktorí mohli dovolenkovať výhodnejšie, a rovnako tak aj slovenským podnikateľom v danom segmente,“ uviedol vedúci úseku komunikácie reťazca Lidl Tomáš Bezák. Dobrou správou pre verných zákazníkov Lidlu a turistické strediská je, že hoci sa rozdávanie kupónov skončilo, možnosť ich využitia trvá až do konca marca 2021. A to nielen v regióne Tatier, ale po celom Slovensku.

Zľavy na atrakcie po celom Slovensku môžete využiť vďaka Lidlu Pixabay

Viac ako polovica turistov sú stále Slováci

Hoci letná sezóna nedopadla najlepšie, výsledky hovoria o tom, že Slováci sú stále patriotmi Tatier a okolia. „Stále tvorili a tvoria najvyšší podiel na celkových štatistikách. Zvyčajne sa čísla pohybujú na úrovni 60 až 65%, avšak práve tých cca 35 % zahraničnej klientely v súčasnosti preukázateľne chýba,“ priblížil primátor Mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš.

S ďalšími štatistikami o návštevnosti atrakcií a hotelov na Slovensku prichádzajú hotelieri z Tatry Mountain Resorts, AquaCity Poprad aj členov Združenia cestovného ruchu. Počas leta bola obsadenosť ubytovaní na úrovni 70 až 90 %, pričom voľné kapacity ubytovania boli stále dostupné. Hotelieri sa však stále snažia o to, aby letná sezóna dopadla aj pre nich čo najlepšie.

Navštívte Tatry počas krásnej jesene

O tom, že ešte nie je všetko stratené, hovorí aj starosta obce Štrba Michal Sýkora. Hoci je tu september, Vysoké Tatry a príroda začiatkom jesene ponúka omnoho viac, než si mnohí myslia. „Jeseň je v horách najkrajším ročným obdobím, počasie je obvykle veľmi stabilné. Túto pozvánku chceme preto adresovať všetkým, ktorí Vysoké Tatry tento rok ešte nenavštívili alebo nestihli prísť na svoje obľúbené miesta. Toto obdobie je ideálne pre turistov, pôžitkárov a milovníkov wellnessu,“ dodal na záver starosta Štrby Michal Sýkora.

Aktuálne letáky

101 Drogerie leták
101 drogerie aktuálny leták - Akcia na tekuté mydlo Protex
101 drogerie
101 Drogerie leták
OBI leták
OBI aktuálny leták - Otvorenie novej predajne v Dunajskej Strede
OBI
OBI leták
COOP Jednota leták
Coop Jednota aktuálny leták - Súťaž o auto s Figaro
COOP Jednota
COOP Jednota leták
Billa leták
Billa aktuálny leták - Akcia na bravčovú krkovičku
Billa
Billa leták
Dráčik katalóg
Dráčik aktuálny leták - LOL Surprise a Pokémon
Dráčik
Dráčik katalóg
Kaufland leták
Kaufland leták Čadca
Kaufland
Kaufland leták
Metro leták
Metro nový leták - Maloobchod
Metro
Metro leták
Jysk leták
Jysk aktuálny leták - Inšpirácia a skvelé ponuky
Jysk
Jysk leták
Tesco leták
Tesco aktuálny leták - Zľava 30 % na oblečenie do chladného počasia F&F
Tesco
Tesco leták
Lidl leták
Lidl online leták - Súťaž o auto BMW
Lidl
Lidl leták