1. Kupino.sk
  2. Články
  3. Letná sezóna na Slovensku nedopadla podľa očakávaní. Jeseň však stále môže byť plná zážitkov!

Letná sezóna na Slovensku nedopadla podľa očakávaní. Jeseň však stále môže byť plná zážitkov!

Leto plné zážitkov na Slovensku pokračujeCanva

Zdieľať:

Bilancia letnej turistickej sezóny na Slovensku nedopadla tak, ako by sa očakávalo. Štatistiky obľúbených slovenských stredísk nedosiahli návštevnosť, ktorá bola na začiatku sezóny celkom sľubná. Slabšiu sezónu registrujú aj slovenskí hotelieri či aquaparky. Koronakríza a mediálne správy o preplnených strediskách spôsobili veľké výkyvy v návštevnosti.

Dobrý začiatok, horší koniec letnej sezóny v Tatrách

Hlavným centrom nie len slovenského, ale aj zahraničného turizmu je región Vysokých Tatier a okolia. Aj napriek pozitívnym vyhliadkam po ohlásení začiatku letnej turistickej sezóny na Slovensku, sme od vedenia mesta Vysoké Tatry nedostali veľmi pozitívne správy:

„Vo všetkých tatranských strediskách čísla ukazujú pokles návštevnosti. Na začiatku leta sme mali očakávania, pretože, masívna kampaň motivujúca ľudí, aby dovolenkovali na Slovensku sa ukazovala ako úspešná. Pri dobrom počasí padali vo Vysokých Tatrách dokonca aj rekordy, ako ten pri sčítaní návštevníkov v prvých augustových dňoch,“ potvrdil primátor Mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš.

Dôvod poklesu však vidí v nestabilnom počasí, obavách turistov, ale aj kvôli správam o preplnených turistických chodníkoch a atrakciách v Tatrách. To všetko má na svedomí, že návštevnosť výrazne kolísala. „Priamo vo Vysokých Tatrách evidujeme najmä počas pracovných dní poloprázdne parkoviská a turistické chodníky ako priemerne vyťažené,“ zároveň dodal Ján Mokoš.

Letnú sezónu podporil aj Lidl

Na podpore cestovného ruchu na Slovensku sa podieľal aj obchodný reťazec Lidl svojou akciou Slovensko krajina zážitkov. Vďaka tejto akcii si nakupujúci v Lidli mohli z nazbieraných kupónov užiť zľavy až do 70 % na rôzne atrakcie po celom Slovensku. „Podľa nášho názoru išlo o dobre zacielený projekt, ktorým sme chceli pomôcť jednak zákazníkom, ktorí mohli dovolenkovať výhodnejšie, a rovnako tak aj slovenským podnikateľom v danom segmente,“ uviedol vedúci úseku komunikácie reťazca Lidl Tomáš Bezák. Dobrou správou pre verných zákazníkov Lidlu a turistické strediská je, že hoci sa rozdávanie kupónov skončilo, možnosť ich využitia trvá až do konca marca 2021. A to nielen v regióne Tatier, ale po celom Slovensku.

Viac ako polovica turistov sú stále Slováci

Hoci letná sezóna nedopadla najlepšie, výsledky hovoria o tom, že Slováci sú stále patriotmi Tatier a okolia. „Stále tvorili a tvoria najvyšší podiel na celkových štatistikách. Zvyčajne sa čísla pohybujú na úrovni 60 až 65%, avšak práve tých cca 35 % zahraničnej klientely v súčasnosti preukázateľne chýba,“ priblížil primátor Mesta Vysoké Tatry Ján Mokoš.

S ďalšími štatistikami o návštevnosti atrakcií a hotelov na Slovensku prichádzajú hotelieri z Tatry Mountain Resorts, AquaCity Poprad aj členov Združenia cestovného ruchu. Počas leta bola obsadenosť ubytovaní na úrovni 70 až 90 %, pričom voľné kapacity ubytovania boli stále dostupné. Hotelieri sa však stále snažia o to, aby letná sezóna dopadla aj pre nich čo najlepšie.

Navštívte Tatry počas krásnej jesene

O tom, že ešte nie je všetko stratené, hovorí aj starosta obce Štrba Michal Sýkora. Hoci je tu september, Vysoké Tatry a príroda začiatkom jesene ponúka omnoho viac, než si mnohí myslia. „Jeseň je v horách najkrajším ročným obdobím, počasie je obvykle veľmi stabilné. Túto pozvánku chceme preto adresovať všetkým, ktorí Vysoké Tatry tento rok ešte nenavštívili alebo nestihli prísť na svoje obľúbené miesta. Toto obdobie je ideálne pre turistov, pôžitkárov a milovníkov wellnessu,“ dodal na záver starosta Štrby Michal Sýkora.

Zdieľať:

Aktuálne letáky

Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Dr.Max leták
Dr.Max
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
IKEA katalóg 2021 online
Katalóg IKEA - Business
IKEA
IKEA katalóg 2021 online
Tesco leták – akciová ponuka
Tesco katalóg - Zdravie
Tesco
Tesco leták – akciová ponuka
Pepco leták –⁠ aktuálna ponuka
Pepco leták - Elegantný a útulný domov
Pepco
Pepco leták –⁠ aktuálna ponuka
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Lidl online brožúra - Správa o trvalej udržateľnosti za roky 2018 a 2019
Lidl
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
ASKO leták – aktuálna ponuka
Asko nábytok leták - Inšpirácia
Asko
ASKO leták – aktuálna ponuka
COOP Jednota leták –⁠ aktuálny
Coop Jednota časopis
COOP Jednota
COOP Jednota leták –⁠ aktuálny
Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka
Merkury Market leták
Merkury Market
Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka