1. Kupino.sk
  2. Články
  3. Vymeňte igelitové tašky za eko vrecúška na ovocie či zeleninu v obchodoch Tesco, Kaufland a Lidl

Vymeňte igelitové tašky za eko vrecúška na ovocie či zeleninu v obchodoch Tesco, Kaufland a Lidl

Vyskúšajte nové ekologické sieťky a vrecká na ovocie, zeleninu, či pečivo Pexels

Zdieľať:

Aj vy patríte medzi tých, ktorí pri nakupovaní premýšľajú, ako zlepšiť svoje eko správanie a pristupovať k nášmu životnému prostrediu ekologickejšie? Za jeden rok na Slovensku vznikne až 120-tisíc ton plastového odpadu. Obchodné reťazce preto podnikajú ekologické kroky. V Tescu a Lidli môžete využiť eko bavlnené vrecúška na ovocie, zeleninu, či pečivo. Kaufland zase ponúka ekosieťky. Vyskúšali ste ich už?

Nie je tajomstvom, že objem produkovaného plastového odpadu neustále rastie a v boji s týmto problémom sme len na začiatku. Pýtate sa ako prispieť k riešeniu aj u vás doma? Je to veľmi jednoduché.

Začnime postupne krok za krokom. Vymeňme igelitové tašky za bavlnené vrecká či sieťky, ktoré vám poslúžia pri opakovaných nákupoch. Raz za čas ich stačí jednoducho vyprať a budú zase ako nové.

Tesco prináša ekologické vrecúška z bio bavlny

Tesco prichádza s ponukou certifikovaných vrecúšok z bio bavlny, ktoré nájdete v predajniach Tesco v oddeleniach ovocia a zeleniny a pekárne. Hlavnou výhodou oproti mikroténovým vreckám je ich opakovateľné použitie. Je to skvelá príležitosť pre všetkých, ktorým nie je životné prostredie ľahostajné a chcú sa zapojiť do znižovania množstva plastového odpadu. Ovocie ako banány či broskyne, zeleninu či pečivo si tak môžete nakúpiť priamo do bavlnených vrecúšok, ktoré dostanete v predajniach Tesco v štyroch typoch balení po dvoch kusoch za 1,49 – 1,99 eur.

Tesco týmto napĺňa ďalší zo svojich stanovených cieľov a záväzkov k znižovaniu celkového množstva rôznych odpadov v rámci Plánu malých pomocí. Od roku 2019 sa Tesco zaviazalo, že z obalov svojej značky odstráni všetky nerecyklovateľné materiály. Príkladom sú obaly na čerstvých šťavách a smoothies vyrobené z ekologického materiálu r-PET. Ak nakupujete online, igelitové tašky sú už minulosťou. Môžete si zvoliť nákup bez tašky alebo si vybrať jej papierovú variantu.

Reťazec sa tiež nedávno pridal k platforme, ktorá bojuje za redukciu odpadov a šetrenie prírodných zdrojov s názvom Obehové Slovensko.

Tesco eko tašky Tesco

Lidl ponúka nylonové vrecká na ovocie

Reťazec Lidl podobne ako Tesco ponúka eko vrecká, ktoré sú dostupné pre každého. Sú vyrobené z nylonu, čo zabezpečuje ich pružnosť, pevnosť a môžete ich hodiť aj do práčky. Cena ekologických vreciek v Lidli sa pohybuje okolo 80 centov, čo si môže dovoliť takmer každý, keďže vrecká sa dajú používať opakovane.

Obchod svojou dlhoročnou ekologickou iniciatívou ročne ušetrí na Slovensku približne 400 ton plastových odpadov. Lidl už koncom roku 2018 odstránil z predaja najviac predávané tenké igelitové tašky, čím ušetril 125 ton plastového odpadu ročne. Reťazec sa snaží eliminovať aj ponuku balenej zeleniny a ovocia. Podnikol kroky aj zmenšovaním obalov gélov na pranie, sušených plodov a orechov, pričom obsah ostal rovnaký a tým ušetril 15 ton plastov ročne. Vďaka všetkým eko opatreniam reťazca ušetrí Lidl v celkovom objeme až cca 400 ton plastov ročne.

Eko vrecka za priateľskú cenu prináša aj Lidl Lidl Facebook

Bavlnené ekosieťky v Kauflande

Aj Kaufland chce prispieť k redukcii používania mikroténových vreciek na ovocie či zeleninu. Pripravil preto pre svojich zákazníkov ekologické bavlnené sieťky. Kaufland ich rovnako ako Tesco vyrába z biobavlny, ktorá je certifikovaná ako organická textília. V balení, za ktoré nedáte viac ako 3 eurá, nájdete až tri kusy sieťok.

Obchod sa už niekoľko rokov svojimi aktivitami zapája do šetrenia životného prostredia. Už v roku 2017 nahradil ľahké plastové igelitky za textilné tašky z biobavlny. Na eliminácii plastov sa podieľa aj tým, že zrušil plastové fólie na uhorkách, vyradil z ponuky jednorazové plastové slamky a riad. Kaufland si stanovil za cieľ do roku 2025 znížiť celkovú spotrebu plastov minimálne o 20 % a predávať všetky produkty privátnych značiek v 100 % recyklovateľných obaloch.

Inšpirovali vás tieto obľúbené obchody? Pridajte sa k ním a spolu si vážme prírodu a urobme preto aj to najmenej, čo môžeme!

Zdieľať:

Aktuálne letáky

IKEA katalóg 2021 online
Katalóg IKEA - Business
IKEA
IKEA katalóg 2021 online
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Dr.Max leták
Dr.Max
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Lidl online brožúra - Správa o trvalej udržateľnosti za roky 2018 a 2019
Lidl
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Pepco leták –⁠ aktuálna ponuka
Pepco leták - Elegantný a útulný domov
Pepco
Pepco leták –⁠ aktuálna ponuka
Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka
Merkury Market leták
Merkury Market
Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka
ASKO leták – aktuálna ponuka
Asko nábytok leták - Inšpirácia
Asko
ASKO leták – aktuálna ponuka
COOP Jednota leták –⁠ aktuálny
Coop Jednota časopis
COOP Jednota
COOP Jednota leták –⁠ aktuálny
Tesco leták – akciová ponuka
Tesco katalóg - Zdravie
Tesco
Tesco leták – akciová ponuka