1. Kupino.sk
  2. Články
  3. Obchody v nedeľu sú znovu otvorené. Kto súhlasí s ich otvorením a kto je proti?

Obchody v nedeľu sú znovu otvorené. Kto súhlasí s ich otvorením a kto je proti?

Obchody v nedeľu otvorenéPixabay

Zdieľať:

Po vyhlásení núdzového stavu od 16. marca sa obchody v nedeľu zatvorili. Hlavným dôvodom malo byť zavedenie sanitárneho dňa určeného na dezinfekciu kvôli koronavírusu. So zrušením núdzového stavu 13. júna sa však začalo diskutovať, či obchody v nedeľu ostanú zatvorené alebo sa naopak otvoria a Slováci sa rozdelili na dva tábory – tí, ktorí s otváraním súhlasili a tí, ktorí boli proti. Táto téma je však dnes už minulosťou a nedeľné nakupovanie je naspäť.

Na tému nedeľného otvárania obchodov má každý z nás svoj názor a isté dôvody prečo byť za alebo proti. Aj napriek tomu, od 20. júna hlavný hygienik Ján Mikas oficiálne povolil otvorenie prevádzok aj v nedeľu. Dezinfekcia je však aj naďalej top prioritou a obchodníci na ňu musia pravidelne dohliadať.

Obchody v nedeľu by videli radšej zatvorené

Otvorenie prevádzok v nedeľu sa nepozdáva viacerým. Zväz obchodu je za to, aby boli v nedeľu obchody zatvorené. Pár výnimiek okolo Vianoc, Veľkej noci by však zvládli. Zväz tvorí 90 členov vrátane COOP Jednota, CBA, Fresh a Delia či veľkoobchod s potravinami Labaš. Šéf zväzu obchodu a súčasne aj COOP Jednoty, Martin Katriak, sa vyjadril, že nedeľa nie je rozhodujúcim dňom, bez ktorého by obchody neprežili.

Podobne je na tom aj Konfederácia odborových zväzov, ktorá by rada ponechala prevádzky v nedeľu zatvorené aj po skončení celej pandémie. Jej názor sa približuje Zväzu obchodu, že život ani zdravie ľudí sa zatvorenými obchodmi v nedeľu neohrozí.

Aj Zväz pekárov sa prikláňa k zatvoreniu obchodov v nedeľu. Kvôli vysokým víkendovým príplatkom za prácu je to pre nich momentálne nerentabilné.

Otvorené obchody v nedeľu by mali byť samozrejmosťou

Proti zatvoreniu prevádzok v nedeľu sú jednoznačne obchody s nepotravinárskym tovarom. Ide o obchody s oblečením, elektronikou, či iným spotrebným tovarom. Vystupujú ako Iniciatíva slovenských maloobchodníkov, ktorí spolu bojovali aj za čo najskoršie otvorenie nákupných centier počas ochranných opatrení v čase prepuknutia korony. Do tejto organizácie patrí NAY, Martinus, Fann-Parfumérie, Regal Burger, LPP a ďalších približne 150 členov.

Za otvorenie prevádzok v nedeľu je aj občianska iniciatíva Nechajme to otvorené, ktorú predstavujú dvaja iniciátori. Ich petíciu už podpísalo vyše 11 000 ľudí. Sú za to, aby študenti mali možnosť si v nedeľu niečo zarobiť. Podobne reagovalo aj združenie Ako dlho vydržíme, ktoré zastupuje prenajímateľov obchodných priestorov v nákupných centrách.

Síce sa názory jednotlivých prevádzok a nakupujúcich líšia, jedno je isté – obchody v nedeľu sú nateraz znovu otvorené. Pred tým, než sa však rozhodnete navštíviť akúkoľvek predajňu si radšej skontrolujte jej otváracie hodiny.

Zdieľať:

Aktuálne letáky

OBI leták –⁠ akčná ponuka
OBI aktuálny leták - Záhrada
OBI
OBI leták –⁠ akčná ponuka
Jysk leták – aktuálna ponuka
Jysk aktuálny leták - Výpredaj a zľava na všetky záhradné výrobky
Jysk
Jysk leták – aktuálna ponuka
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Lidl online leták - Jacobs Velvet instantná káva v akcii
Lidl
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Billa leták online –⁠ aktuálny od stredy
Billa hlavný leták
Billa
Billa leták online –⁠ aktuálny od stredy
Tesco leták – akciová ponuka
Tesco leták - Hypermarket
Tesco
Tesco leták – akciová ponuka
101 drogerie leták aktuálny + budúci týždeň
101 drogerie akciový leták
101 drogerie
101 drogerie leták aktuálny + budúci týždeň
Kaufland leták na tento týždeň
Kaufland leták Čadca
Kaufland
Kaufland leták na tento týždeň
COOP Jednota leták –⁠ aktuálny
Coop Jednota akciový leták - Potraviny
COOP Jednota
COOP Jednota leták –⁠ aktuálny
dm drogerie leták na tento týždeň
dm drogerie markt Journal - August 2021
dm drogerie
dm drogerie leták na tento týždeň
Metro leták online –⁠ aktuálna ponuka
Metro akciový leták - Maloobchod
Metro
Metro leták online –⁠ aktuálna ponuka