1. Kupino.sk
  2. Články
  3. Bezkontaktné platby v obchodoch do 50 eur sú jednoduché a rýchle. Aké ďalšie výhody prinášajú?

Bezkontaktné platby v obchodoch do 50 eur sú jednoduché a rýchle. Aké ďalšie výhody prinášajú?

Bezkontaktné platby kartou či mobilom sú stále bezpečnéPexels

Zdieľať:

Už druhý mesiac môžeme platiť kartou bez zadávania PIN-kódu viac než 20 eur. Nový limit bol od 22. apríla nastavený na 50 eur, čo výrazne prispelo aj k zrýchleniu platieb v obchodoch. Sú pre nás bezkontaktné platby v obchodoch stále bezpečné?

Hotovosť so sebou nosíme čoraz menej. O to viac denne využívame platby kartou. Je to jednoduchšie aj bezpečnejšie, stačí mať peniaze na účte. Na zvýšený limit bezkontaktných platieb sme si celkom rýchlo zvykli. Ani majitelia platobných terminálov sa nemuseli obávať. Zmena nastavenia ich zariadenia prebehla automaticky, stačilo mať terminál pripojený k sieti.

Až 84 % platieb kartou prebehne bez zadávania PIN-kódu

Navýšenie limitu z 20 na 50 eur prišlo ako jedno z ochranných opatrení v čase rozšírenia nového koronavírusu, čím sa malo zabrániť jeho ďalšiemu šíreniu medzi ľuďmi. Zaplatiť bez kontaktu s terminálom bolo z hygienických dôvodov určite bezpečnejšie.

Podľa štatistiky, s ktorou prišla Slovenská sporiteľňa, zmena výrazne prispela k rýchlosti a bezpečnosti pri platení v obchodoch. Bezkontaktné platby využívame skutočne na dennom poriadku. Svedčí o tom nižší počet platieb o polovicu, pri ktorých ľudia zadávali PIN-kód na platobnom termináli.

„Už prvé štatistiky ukazujú, že nové limity zmenili, ako Slováci platia v obchodoch. Kým v apríli prebehlo bez zadávania PIN-kódu iba približne 67 % platieb v kamenných obchodoch, v máji to už bolo 84 % platieb. Vďaka tomu tak Slováci platia v obchodoch rýchlejšie a bezpečnejšie,“ vysvetľuje Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.

Čo sa týka výšky platieb, najčastejšími sú platby do 20 eur, ktoré predstavujú približne 63 % všetkých platieb. Pomerne výraznú časť, 27 % tvoria sumy v rozmedzí od 20 do 50 eur. Nad 50 eur z celkových platieb tvorí zvyšných 10 % platieb, kde je už potreba zadať PIN-kód.

Zvýšenie limitu bezkontaktných platieb z 20 na 50 eur je bezpečné Pexels

O bezpečnosť sa obávať nemusíme

Platby bez zadávania PIN-kódu do 50 eur považujú banky za bezpečné. Všade, kde je to možné, platby sú posielané na schválenie do banky. Znamená to, že pokiaľ by bola daná karta z dôvodu straty či krádeže zablokovaná, bude každý pokus o platbu zamietnutý. Ak by do momentu nahlásenia blokácie karty prišlo k jej zneužitiu neoprávnenou osobou, banka klientovi peniaze vráti.

Aj platby prostredníctvom mobilov či hodiniek stále rastú. Ak chcete platiť vyššie sumy ako 50 eur bezkontaktne, užitočné je využiť mobilné platby či platby cez digitálne peňaženky, ako sú napríklad Apple Pay či Google Pay, Garmin Pay či Fitbit Pay. V poslednom období Slovenská sporiteľňa zaznamenala až dvojnásobný nárast počtu klientov, ktorí si pridali platobnú kartu do svojho chytrého telefónu. „Okrem pohodlného platenia je dôvodom aj bezpečnosť, keďže pri platbe mobilom je možné zaplatiť bez zadávania PIN-kódu aj sumy nad 50 eur,“ potvrdila na záver Cesnaková.

Zdieľať:

Aktuálne letáky

Jysk leták aktuálny + budúci týždeň
Jysk aktuálny leták - Výpredaj
Jysk
Jysk leták aktuálny + budúci týždeň
101 drogerie leták aktuálny + budúci týždeň
101 drogerie aktuálny leták - Akcia na detské plienky Pampers
101 drogerie
101 drogerie leták aktuálny + budúci týždeň
Billa leták online –⁠ aktuálny od stredy
Billa aktuálny leták - Akcia na Tatranské maslo
Billa
Billa leták online –⁠ aktuálny od stredy
dm drogerie leták na tento týždeň
dm drogerie markt Journal
dm drogerie
dm drogerie leták na tento týždeň
Lidl leták od pondelka online
Lidl online leták - Akcia na včelí med kvetový
Lidl
Lidl leták od pondelka online
COOP Jednota leták aktuálny + budúci týždeň
Coop Jednota akciový leták - Akcia na Pivo Kelt
COOP Jednota
COOP Jednota leták aktuálny + budúci týždeň
Kaufland leták aktuálny + budúci týždeň
Kaufland leták Čadca
Kaufland
Kaufland leták aktuálny + budúci týždeň
Metro leták online –⁠ aktuálna ponuka
Metro akciový leták - Maloobchod
Metro
Metro leták online –⁠ aktuálna ponuka
Tesco aktuálny leták + budúci týždeň
Tesco aktuálny leták - Hypermarket
Tesco
Tesco aktuálny leták + budúci týždeň
OBI leták –⁠ aktuálny + nový
OBI leták - Usporiadaný domov
OBI
OBI leták –⁠ aktuálny + nový