1. Kupino.sk
  2. Články
  3. Bezkontaktné platby v obchodoch do 50 eur sú jednoduché a rýchle. Aké ďalšie výhody prinášajú?

Bezkontaktné platby v obchodoch do 50 eur sú jednoduché a rýchle. Aké ďalšie výhody prinášajú?

Bezkontaktné platby kartou či mobilom sú stále bezpečnéPexels

Zdieľať:

Už druhý mesiac môžeme platiť kartou bez zadávania PIN-kódu viac než 20 eur. Nový limit bol od 22. apríla nastavený na 50 eur, čo výrazne prispelo aj k zrýchleniu platieb v obchodoch. Sú pre nás bezkontaktné platby v obchodoch stále bezpečné?

Hotovosť so sebou nosíme čoraz menej. O to viac denne využívame platby kartou. Je to jednoduchšie aj bezpečnejšie, stačí mať peniaze na účte. Na zvýšený limit bezkontaktných platieb sme si celkom rýchlo zvykli. Ani majitelia platobných terminálov sa nemuseli obávať. Zmena nastavenia ich zariadenia prebehla automaticky, stačilo mať terminál pripojený k sieti.

Až 84 % platieb kartou prebehne bez zadávania PIN-kódu

Navýšenie limitu z 20 na 50 eur prišlo ako jedno z ochranných opatrení v čase rozšírenia nového koronavírusu, čím sa malo zabrániť jeho ďalšiemu šíreniu medzi ľuďmi. Zaplatiť bez kontaktu s terminálom bolo z hygienických dôvodov určite bezpečnejšie.

Podľa štatistiky, s ktorou prišla Slovenská sporiteľňa, zmena výrazne prispela k rýchlosti a bezpečnosti pri platení v obchodoch. Bezkontaktné platby využívame skutočne na dennom poriadku. Svedčí o tom nižší počet platieb o polovicu, pri ktorých ľudia zadávali PIN-kód na platobnom termináli.

„Už prvé štatistiky ukazujú, že nové limity zmenili, ako Slováci platia v obchodoch. Kým v apríli prebehlo bez zadávania PIN-kódu iba približne 67 % platieb v kamenných obchodoch, v máji to už bolo 84 % platieb. Vďaka tomu tak Slováci platia v obchodoch rýchlejšie a bezpečnejšie,“ vysvetľuje Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.

Čo sa týka výšky platieb, najčastejšími sú platby do 20 eur, ktoré predstavujú približne 63 % všetkých platieb. Pomerne výraznú časť, 27 % tvoria sumy v rozmedzí od 20 do 50 eur. Nad 50 eur z celkových platieb tvorí zvyšných 10 % platieb, kde je už potreba zadať PIN-kód.

O bezpečnosť sa obávať nemusíme

Platby bez zadávania PIN-kódu do 50 eur považujú banky za bezpečné. Všade, kde je to možné, platby sú posielané na schválenie do banky. Znamená to, že pokiaľ by bola daná karta z dôvodu straty či krádeže zablokovaná, bude každý pokus o platbu zamietnutý. Ak by do momentu nahlásenia blokácie karty prišlo k jej zneužitiu neoprávnenou osobou, banka klientovi peniaze vráti.

Aj platby prostredníctvom mobilov či hodiniek stále rastú. Ak chcete platiť vyššie sumy ako 50 eur bezkontaktne, užitočné je využiť mobilné platby či platby cez digitálne peňaženky, ako sú napríklad Apple Pay či Google Pay, Garmin Pay či Fitbit Pay. V poslednom období Slovenská sporiteľňa zaznamenala až dvojnásobný nárast počtu klientov, ktorí si pridali platobnú kartu do svojho chytrého telefónu. „Okrem pohodlného platenia je dôvodom aj bezpečnosť, keďže pri platbe mobilom je možné zaplatiť bez zadávania PIN-kódu aj sumy nad 50 eur,“ potvrdila na záver Cesnaková.

Zdieľať:

Aktuálne letáky

IKEA katalóg 2021 online
Katalóg IKEA - Business
IKEA
IKEA katalóg 2021 online
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Lidl online brožúra - Správa o trvalej udržateľnosti za roky 2018 a 2019
Lidl
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Dr.Max leták
Dr.Max
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Tesco leták – akciová ponuka
Tesco katalóg - Zdravie
Tesco
Tesco leták – akciová ponuka
Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka
Merkury Market leták
Merkury Market
Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka
ASKO leták – aktuálna ponuka
Asko nábytok leták - Asko Tipy 2022
Asko
ASKO leták – aktuálna ponuka