1. Kupino.sk
  2. Články
  3. Milujete letné osviežujúce kompóty či domáce džemy? Zavarte si sezónne ovocie čo najvýhodnejšie!

Milujete letné osviežujúce kompóty či domáce džemy? Zavarte si sezónne ovocie čo najvýhodnejšie!

Ako zdravo zavariť marhule, jahody či čučoriedkyPixabay

Zdieľať:

Letná sezóna je už pomaly u nás. Aj vy premýšľate, aké ovocie zavaríte túto sezónu? Ovocie je skvelé najmä v horúcom lete. Osvieži a dodá telu, čo potrebuje. Ak si však chcete ovocie vychutnávať aj v chladnejších mesiacoch, inšpirujte sa našimi tipmi na zaváranie.

Ovocie postupne dozrieva počas celej letnej sezóny, preto prinášame skvelé tipy, ktoré ovocie kedy spracovať. Čo tak si pripraviť domáci jahodový džem alebo osviežujúci marhuľový kompót?

Výborný domáci jahodový džem už v júni

Jahody sú skvelým zdrojom vitamínu C, vlákniny a rôznych minerálov ako draslík, horčík, zinok a mnohé ďalšie. Konzumácia jahôd môže celkom výrazne prispieť nášmu zdraviu, keďže obsahuje aj množstvo antioxidantov. Jahody dozrievajú už koncom mája, začiatkom júna, preto sú aktuálne sezónnym ovocím. Dostali ste na ne chuť? Pripravte si zdravý domáci jahodový džem z trstinového cukru bez konzervačných látok. 500 g jahôd kúpite v sezóne za cenu od 0,99 do 2,40 €.

Pripravte vašim deťom zdravý jahodový džem bez bieleho cukru a konzervantov Pixabay

Ako si pripraviť zdravý jahodový džem

Zrelé umyté jahody večer vopred posypeme trstinovým cukrom, podľa toho, aké sladké sú jahody a aký sladký džem chceme. Jahody rozpolíme alebo mierne rozpučíme, nie na kašu. Džem je výborný s kúskami ovocia. Občas jahody premiešame. Do druhého dňa sa cukor rozpustí. Lekvár varíme najviac 10 minút, aby ovocie nestratilo farbu, nestmavlo a ostalo v ňom čo najviac dobrých látok. Džem je hotový, keď sa voda z ovocia odparí a lekvár postupne zhustne. Hneď potom ho nalejeme do zaváracích pohárov, ktoré poriadne uzatvoríme a otočíme na ruby. Takýto džem v chladničke vydrží aj niekoľko ďalších mesiacov, je bez konzervantov s prírodnou chuťou ovocia.

Čučoriedkový džem s citrónovou šťavou

Čučoriedky sú sami o sebe jedno z najzdravších ovocí. Obsahujú dokonca látky antokyaníny, ktoré pôsobia ako prevencia proti rakovine. Skvelé je, že čučoriedky dozrievajú a sú dostupné počas celého leta. Čučoriedkový džem si pripravíte podobne ako lekvár z jahôd. Pre výraznejšiu chuť môžeme do zmesi pridať cca lyžicu citrónovej šťavy podľa chuti. Za 125 g čučoriedok zaplatíte v obchodoch Lidl či Billa od 1,29 do 1,99 €.

Ako zavariť osviežujúci marhuľový kompót

Marhule sú skvelým zdrojom vitamínov skupiny B, C a K. Okrem toho si nimi zabezpečíte prísun minerálov a živín, ktoré veľmi prispievajú aj dobrému tráveniu. Marhule dozrievajú od júna do júla, vtedy sú najsladšie. Okrem džemu si z nich môžeme pripraviť aj marhuľový kompót. Prekvapte vaše deti a urobte im výborný marhuľový kompót, ktorý sa hodí k obedom, alebo aj ako samostatná pochúťka. Cena marhúľ sa pohybuje od 1,59 do 2,99 € za 1 kg.

Postup prípravy na marhuľový kompót

Marhule najprv umyjeme, rozpolíme, odstraníme kôstky a uložíme do zaváracích pohárov. Pripravíme si sladkú zálievku z 1 l vody a 300 g cukru. Do zálievky môžeme na dochutenie pridať klinčeky. Marhule zalejeme sladkou vodou a uzavreté varom sterilizujeme cca 7 minút.

Neváhajme, leto je za rohom. Užime si ho plné ovocia každý deň!

Zdieľať:

Aktuálne letáky

COOP Jednota leták –⁠ aktuálny
Coop Jednota časopis
COOP Jednota
COOP Jednota leták –⁠ aktuálny
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Dr.Max leták - September 2021
Dr.Max
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Lidl leták - Pilos Maslo
Lidl
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
ASKO leták – aktuálna ponuka
Asko nábytok leták - Veľký výpredaj vystavených elektrospotrebičov
Asko
ASKO leták – aktuálna ponuka
OBI leták –⁠ akčná ponuka
OBI leták
OBI
OBI leták –⁠ akčná ponuka
Tesco leták – akciová ponuka
Tesco leták - Hypermarket
Tesco
Tesco leták – akciová ponuka
Metro leták online –⁠ aktuálna ponuka
Metro leták - Maloobchod
Metro
Metro leták online –⁠ aktuálna ponuka
dm drogerie leták na tento týždeň
dm drogerie markt Journal
dm drogerie
dm drogerie leták na tento týždeň
Kaufland leták na tento týždeň
Kaufland leták Čadca
Kaufland
Kaufland leták na tento týždeň
101 drogerie leták aktuálny + budúci týždeň
101 drogerie leták
101 drogerie
101 drogerie leták aktuálny + budúci týždeň