1. Kupino.sk
  2. Články
  3. Cestovanie sa konečne rozbieha! Vyrazte na dovolenku do Česka alebo Chorvátska. Poznáte podmienky?

Cestovanie sa konečne rozbieha! Vyrazte na dovolenku do Česka alebo Chorvátska. Poznáte podmienky?

Leto sa blíži a hranice do Chorvátska sa už otvoriliPixabay

Zdieľať:

Už viete, kam sa v lete vyberiete na dovolenku? Vyzerá to, že jedna z prvých možností bude dovolenka v Chorvátsku. Alebo by ste radšej brali dovolenku v Slovinsku? Česko od 15. júna otvára hranice pre Slovákov, preto sa testovanie na koronavírus nebude na hranici viac kontrolovať. Aktuálnou novinkou je, že Slováci sa dohodli s Českom na otvorení hraníc na 48 hodín bez testu a karantény.

Koronakríza nás akoby obkľúčila zo všetkých strán. Zdalo sa, že dlho nebudeme vedieť kam sa budeme môcť najbližšie pozrieť, či kedy navštívime svoje rodiny. Pre Slovákov žijúcich v Čechách, ktorí sa doma neukázali už možno aj tri mesiace, máme dobré správy!

Slováci a Česi otvorili hranice na 48 hodín

Po novom Slováci s trvalým pobytom na Slovensku môžu vycestovať do Čiech na 48 hodín bez nutnosti povinnej karantény a bez preukázania sa negatívnym testom na COVID-19. Pôvodne to bolo povolené len na 24 hodín, opatrenia sa tak postupne uvoľňujú. Povinnosť je mať so sebou tlačivo o prekročení hranice, ktoré nájdete na stránkach Ministerstva zahraničných vecí, kde sa zapíšete, kedy a ktorú hranicu ste prekročili. Pri návrate na Slovensko sa tak preukážete, že obmedzený čas 48 hodín ste splnili. Rovnako Slováci či Česi, ktorí majú v Česku prechodný či trvalý pobyt môžu využiť túto možnosť vycestovať na Slovensko bez nutnosti karanténnych opatrení. Jedinú nevýhodu majú zatiaľ Slováci žijúci v Čechách, ktorí nemajú prechodný či trvalý pobyt na území Česka. Pre tých naďalej platí pri prechode cez hranice na Slovensko povinná karanténa. Aj toto opatrenie sa kvôli hromadiacim sťažnostiam na Úrade verejného zdravotníctva môžu čoskoro zmeniť.

Česko zvláda koronavírus veľmi dobre

Česko hlási, že 66 % nakazených novým koronavírusom sa vyliečilo. Počas testovania podiel pozitívnych prípadov k počtu urobených testov klesol v Česku na 2,3 %. „Česká republika se řadí k zemím, které zvládly epidemii koronaviru velmi dobře. Aktuálně počet uzdravených pacientů nadále roste a naopak klesá počet hospitalizovaných,“ uviedol minister zdravotníctva v správe Ministerstva zdravotníctva ČR Adam Vojtěch. Česká republika podľa štatistík odhaduje, že k 31. máju bude cca 9430 potvrdených prípadov chorých na COVID-19. K 27. máju bolo testovaním potvrdených 9052 prípadov nakazených. Počet vyliečených stúpol na 6279. Počet úmrtí dosiahol 317 obetí. Zvýšené riziko nákazy v súvislosti s uvoľňovaním zatiaľ nebolo potvrdené. Rúška sú tu naďalej povinné v interiéroch, preto ak si chcete vyrobiť vlastné, inšpirujte sa v tomto článku.

Na Slovensku je situácia pod kontrolou

Na Slovensku je v súčasnosti s ohľadom na epidémiu koronavírusu veľmi priaznivá situácia. Pozitívne testovaných bolo do 27. mája 1515 ľudí a vyliečilo sa 1327 ľudí. Celkovo Slovensko doposiaľ zaznamenalo 28 úmrtí na COVID-19. Stále tu platia veľmi dôležité hygienické opatrenia, nosenie rúšok je povinné len v interiéroch, na voľnom priestranstve je však dobrovoľné. Ľudia bez rúška však musia dodržiavať odstupy 5 metrov. Pre bližšie informácie, ako to v súčasnosti s opatreniami vyzerá nájdete v článku 4. fáza uvoľňovania opatrení.

Chorvátsko otvára hranice pre Slovákov a Čechov Pixabay

Kam vycestovať toto leto? Vydajte sa do Chorvátska!

Ak sa už neviete dočkať vycestovania za hranice a hľadáte lokalitu, kde si toto leto oddýchnete, poteším vás. Výbornou správou je, že slovenskí či českí občania majú povolený vstup do Chorvátska bez akejkoľvek karantény v prípade, že prichádzajú ako turisti. Nepotrebujete ani žiaden test na koronavírus pri vstupe do krajiny. Podmienkou však je predloženie potvrdenia o zaplatení či rezervovaní ubytovania v apartmáne alebo hoteli, prípadne potvrdenia o rezervácii priestoru v kempe, nájme turistickej lode, plachetnice či jachty.

Na hranici by mali len zaevidovať vaše adresy, kde budete ubytovaní, vrátane telefónneho čísla a doby plánovaného pobytu v Chorvátsku. Samozrejme, stále treba dodržiavať odstup od ľudí a chrániť sa zbytočnému riziku prenosu koronavírusu. Pozitívom je, že od 15. júna Česi otvárajú hranice, preto sa od tohto dátumu dostanú naspäť domov bez testov či nutnej karantény. Slovensko zatiaľ otvorenie hraníc bez nutnosti karantény neohlásilo, to však do leta vzhľadom na uvoľňovanie opatrení môže takisto zmeniť. Nemusíte sa tak obávať problémov a môžete začať plánovať toto leto!

Slovinsko možno čoskoro otvorí hranice pre Čechov a Slovákov Pixabay

Slovinsko možno čoskoro otvorí hranice

Slovinsko bolo prvou krajinou, kde epidémiu koronavírusu dostali pod kontrolu a 15. mája ohlásilo ukončenie epidémie. Preto Slovinsko dokonca ako prvá krajina začala otvárať hranice pre okolité štáty, no medzitým pomaly pribrzdila. Zdalo sa, že situácia bude pre turistov priaznivá, no aktuálne Slovinsko povoľuje vstup do svojej krajiny bez 14-dňovej karantény len pre Chorvátov. Slováci ani Česi na listine schválených občanov EÚ zatiaľ nie sú. Na základe dobrej situácie sa dá očakávať, že časom sa povolenie bude rozširovať na ďalšie krajiny EÚ, ktoré majú epidémiu pod kontrolou. Pri prejazde do Chorvátska cez Slovinsko by to však nemal byť problém a prejazd do susednej krajiny by mal byť umožnený.

Zdieľať:

Aktuálne letáky

Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka
Merkury Market leták
Merkury Market
Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka
Tesco leták – akciová ponuka
Tesco katalóg - Zdravie
Tesco
Tesco leták – akciová ponuka
ASKO leták – aktuálna ponuka
Asko nábytok leták - Asko Tipy 2022
Asko
ASKO leták – aktuálna ponuka
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Lidl online brožúra - Správa o trvalej udržateľnosti za roky 2018 a 2019
Lidl
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
IKEA katalóg 2021 online
Katalóg IKEA - Business
IKEA
IKEA katalóg 2021 online
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Dr.Max leták
Dr.Max
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň