1. Kupino.sk
  2. Články
  3. Letecké spoločnosti, hotely a reštaurácie sa rútia prudko nadol. Dôvodom je koronavírus

Letecké spoločnosti, hotely a reštaurácie sa rútia prudko nadol. Dôvodom je koronavírus

Letiská a letecké spoločnosti značne postihol koronavírusPixabay

Zdieľať:

Cestovný ruch nie len vo svete, ale aj na Slovensku zaznamenáva pre opatrenia kvôli novému koronavírusu veľké škody. Letecké spoločnosti, cestovné kancelárie, hotely či reštaurácie dostávajú zabrať ako ešte nikdy pred tým. V rámci Európskej únie v odvetví cestovného ruchu môže prísť o prácu až 6 miliónov ľudí.

Asi nás neprekvapí, že v rámci EÚ najväčšie straty pocítia letecké spoločnosti či výletné plavby vo výške až 90 % príjmov. Očakávané straty cestovných kancelárií, hotelov a reštaurácií dosiahnu výšku 85 % príjmov. Ak vás zaujíma, aké sú aktuálne novinky uvoľňovania opatrení, dozviete sa to v tomto článku.

Na letecké spoločnosti prišli ťažké časy

Letecká asociácia IATA prišla s analýzou, ktorá predpokladá celkový pokles tržieb leteckých spoločností vo svete kvôli ochoreniu koronavírusu v hodnote až 252 miliárd amerických dolárov.

V druhom štvrťroku tohoto roku sa predpokladá, že sektor schudobnie o 61 miliárd dolárov. Len refundácie za zrušené lety sa odhadujú na 35 miliárd dolárov. Mnohé letecké spoločnosti preto ponúkajú svojím klientom nahradiť zakúpené, no nevyužité letenky poukážkou v hodnote letenky, ktorú môžu využiť v nasledujúcich 12 mesiacoch na zakúpenie novej v inom termíne do akejkoľvek destinácie. V prípade, že poukážku klient nebude chcieť alebo nestihne využiť, letecká spoločnosť mu následne celú sumu letenky vráti naspäť. Takto sa spoločnosti snažia udržať svoj cash flow ďalej od záporných čísel.

Je možné, že lietanie sa do budúcna zmení. Zmenia sa počty pracovných ciest aj dovoleniek, môžu sa zmeniť používané typy lietadiel, inak bude vyzerať mapa prepojení, či podiel lowcostových alebo charterových spoločností.

Letecké spoločnosti krachujú kvôli veľkým stratám Pexels

Cestovné kancelárie na pokraji krachu

Cestovné kancelárie takisto utrpeli veľké škody. Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Ján Oravec (SaS) zhodnotil, že v súčasnosti je na pokraji krachu asi tretina cestovných kancelárií na Slovensku. Príjmy ostali na bode mrazu, od kedy ľudia prestali kvôli šíriacemu sa vírusu cestovať do zahraničia.

Vláda preto prišla s pomocou v podobe zákona, vďaka ktorému majú cestovné kancelárie možnosť dohodnúť sa s cestujúcimi na poskytnutí náhradného zájazdu až do augusta 2021. Ak sa cestovná agentúra s klientom nedohodne na zmene zájazdu, je povinná všetky peniaze klientovi vrátiť. Výnimky tu platia napríklad pre seniorov. Novelu zákona o zájazdoch však považujú europoslanci a dokonca aj niektoré cestovné agentúry za porušenie práv spotrebiteľov. Zákon vraj nadraďuje cestovné kancelárie nad záujmy klientov.

Hotely a reštaurácie strácajú zákazníkov, kvôli čomu musia prepúšťať Pixabay

Hotely a reštaurácie budú ďalej prepúšťať

Koronakríza hlboko zasiahla aj podniky v hotelierstve a gastronómii. Až 70 % hotelierov a majiteľov reštaurácií odhaduje, že neudrží svoje podnikanie bez aktívnej pomoci štátu aj po znovuotvorení prevádzok.

Napriek postupnému uvoľňovaniu opatrení takmer 83 % podnikov očakáva, že za mesiac máj dosiahnu medziročný pokles tržieb o viac ako 80 %. V júni 75 % podnikov predpokladá pokles o viac ako 60 %, v mesiaci júl 73 % podnikov očakáva pokles tržieb o viac ako 40 %. V auguste, ktorý predstavuje najlepší mesiac z hľadiska tržieb v cestovnom ruchu 64 % podnikov stále očakáva medziročný pokles tržieb o viac ako 40 %. Po lete sa predpokladaná situácia stále nebude nezlepšovať.

Situácia nízkeho dopytu a ich tržieb naozaj kritická. Takmer 60 % zamestnávateľov už muselo pristúpiť k znižovaniu stavu zamestnancov s trvalým pracovným pomerom. Ide najmä o pracovné pozície kuchár, čašník, chyžná, recepčná. Zvyšných 40 % opýtaných zamestnávateľov doposiaľ neprepúšťalo, no viac ako polovica z nich to zvažuje v ďalšom období.

Na podporu domáceho cestovného ruchu požadujú majitelia prevádzok pomoc od štátu vo forme rekreačných poukazov, zníženie sadzby DPH na stravovacie služby a za kľúčové pre ich podnikanie považujú otváranie hraníc.

Podporiť cestovný ruch na Slovensku môžeme aj my!

Ak sa chceme pridať k podpore naším podnikateľom, ktorí sa celé roky snažia budovať cestovný ruch a prilákať nových turistov, môžeme to urobiť jednoducho. Je možné, že tento rok by bolo cestovanie do zahraničia omnoho viac rizikové či kvôli opatreniam nepohodlné. Ostaňme na Slovensku, je tu mnoho krásnych miest, ktoré sa oplatí navštíviť! Využime ubytovania a reštaurácie na Slovensku, nakupujme lokálne potraviny, kúpme si lístky do divadla či do galérie. Každý môže pomôcť vlastným spôsobom.

Zdieľať:

Aktuálne letáky

101 drogerie leták aktuálny + budúci týždeň
101 drogerie leták
101 drogerie
101 drogerie leták aktuálny + budúci týždeň
dm drogerie leták na tento týždeň
dm drogerie markt Journal
dm drogerie
dm drogerie leták na tento týždeň
OBI leták –⁠ akčná ponuka
OBI leták
OBI
OBI leták –⁠ akčná ponuka
ASKO leták – aktuálna ponuka
Asko nábytok leták - Veľký výpredaj vystavených elektrospotrebičov
Asko
ASKO leták – aktuálna ponuka
Kaufland leták na tento týždeň
Kaufland leták Čadca
Kaufland
Kaufland leták na tento týždeň
COOP Jednota leták –⁠ aktuálny
Coop Jednota časopis
COOP Jednota
COOP Jednota leták –⁠ aktuálny
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Dr.Max leták - September 2021
Dr.Max
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Tesco leták – akciová ponuka
Tesco leták - Hypermarket
Tesco
Tesco leták – akciová ponuka
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Lidl leták - Pilos Maslo
Lidl
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Metro leták online –⁠ aktuálna ponuka
Metro leták - Maloobchod
Metro
Metro leták online –⁠ aktuálna ponuka