1. Kupino.sk
  2. Články
  3. Je tu 4. fáza uvoľňovania opatrení. Aké novinky prináša?

Je tu 4. fáza uvoľňovania opatrení. Aké novinky prináša?

Štvrtá fáza uvoľňovania opatrení proti koronavírusu prináša otvorené nákupné centráPixabay

Zdieľať:

Vďaka doposiaľ priaznivej epidemiologickej situácii na Slovensku vláda spúšťa od stredy 20. mája štvrtú fázu uvoľňovania opatrení, ktoré boli zavedené kvôli epidémii koronavírusu. Dochádza tak k výraznejšiemu posunu, dokonca aj nosenie rúšok bude za určitých podmienok dobrovoľné.

K aktuálne pozitívnej situácii sa pre Úrad verejného zdravotníctva SR vyjadrila hlavná odborníčka hlavného hygienika SR pre epidemiológiu Mária Štefkovičová: „Zaznamenávame len pár pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19 buď v podchytených ohniskách nákazy alebo v štátnej karanténe, čo znamená, že situáciu máme pod kontrolou.“

Nakupovanie v obchodných centrách

Tí, ktorí sa už tešíte, kedy otvoria nákupné centrá, poteším vás. Od dneška sa totiž môžete vybrať do svojich obľúbených obchodov na nákupy. Mamičky s malými deťmi by však mali vedieť, že detské kútiky v obchodných centrách však zatiaľ ostávajú zavreté.

Novinkou je tiež zmena, že všetky otvorené prevádzky, teda aj obchody v nákupných centrách, môžu do svojich priestorov vpustiť viac zákazníkov. Doteraz platilo pravidlo – jeden zákazník na 25 metrov štvorcových, po novom to môže byť jeden zákazník na 15 metrov štvorcových.

Vyhradený nákupný čas pre seniorov ostáva v potravinách a drogériách rovnaký, od pondelka do piatku v čase od 9:00 hod do 11:00 hod. Súčasne naďalej platí sanitárny deň v nedeľu, kedy prevádzky ostávajú zavreté z hygienických dôvodov.

Nákupné centrá otvorili okrem detských kútikov Pixabay

Stravovanie už aj v interiéroch

Jednou z hlavných zmien je aj umožnenie stravovania vo vnútri reštauračných zariadení, vrátane hotelových zariadení. Tu však stále platia pravidlá ako na vonkajších terasách, ako napríklad odstupy stolov najmenej 2 metre. Predlžuje sa aj otváracia doba stravovacích prevádzok a je umožnená do 22:00 hod.

Kultúra, atrakcie či športoviská postupne otvárajú

Ak ste sa tešili do kín či divadla, aj tie budú otvorené od stredy. Povolené sú aj hromadné podujatia do 100 ľudí. Najmä pri väčšom počte ľudí a uzavretých priestoroch však treba mať stále na pamäti nutné hygienické opatrenia, ktorým chránite seba aj ostatných pred možným prenesením vírusu.

Spolu s nimi sa otvárajú aj vnútorné priestory turistických atrakcií, no na vnútorné priestory ZOO a botanických záhrad si ešte budete musieť počkať. Tie ostávajú uzavreté.

Športovci sa dočkali otvorených vnútorných športovísk, to však platí zatiaľ len pre športové kluby, do ktorých patria rôzne skupiny športovcov. Pod tieto športoviská spadajú aj vnútorné plavárne, ktoré však pre verejnosť ešte nie sú otvorené.

Verejnosti prístupné sú vonkajšie športoviská bez ohľadu na druh športu, ale bez použitia šatní a prítomnosti obecenstva.

Nosenie rúšok v exteriéri bude dobrovoľné

Naďalej by ste mali myslieť a dodržiavať hygienické opatrenia, ktoré pomáhajú chrániť vás aj ďalších ľudí pred nakazením COVID-19. Zmena platí len u nosenia rúšok v exteriéri:

  • Naďaľej povinné nosenie rúška v interiéri
  • Dobrovoľné nosenie rúška v exteriéri vo vzdialenosti 5 a viac metrov od osôb mimo spoločnej domácnosti
  • Zachovávanie odstupov v radoch osôb minimálne 2 metre
  • Dezinfekcia nákupných plôch a rúk
  • Zákazníkom sa odporúča používanie ochranných rukavíc

Školy a škôlky budú otvorené od 1. júna

Rodičia, ktorí sa rozhodnú svoje deti poslať do škôlky alebo základnej školy, budú mať od 1. júna túto možnosť. Deti v predškolskom veku sa budú môcť od 1. júna vrátiť do škôlky, vrátane špeciálnych zariadení, pričom v jednej triede bude najviac 15 detí. 

Zriaďovatelia základných škôl môžu otvoriť základné školy pre 1. až 5. ročník. V triedach bude maximálny počet 20 detí. Do tohto uvoľňovania spadajú aj špeciálne základné školy. Ožije to aj v školských kluboch, ktoré sa otvoria zároveň. Stále je to však dobrovoľné, rodičia môžu deti nechať naďalej doma.

Zdieľať:

Aktuálne letáky

Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Dr.Max leták
Dr.Max
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka
Merkury Market leták
Merkury Market
Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Lidl online brožúra - Správa o trvalej udržateľnosti za roky 2018 a 2019
Lidl
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
IKEA katalóg 2021 online
Katalóg IKEA - Business
IKEA
IKEA katalóg 2021 online
Tesco leták – akciová ponuka
Tesco katalóg - Zdravie
Tesco
Tesco leták – akciová ponuka
ASKO leták – aktuálna ponuka
Asko nábytok leták - Asko Tipy 2022
Asko
ASKO leták – aktuálna ponuka