1. Kupino.sk
  2. Články
  3. Neušlo sa vám droždie? Vyskúšajte doma vyrobené náhrady

Neušlo sa vám droždie? Vyskúšajte doma vyrobené náhrady

Neušlo sa vám droždie? Vyskúšajte doma vyrobené náhradyPixabay

Zdieľať:

Droždie v týchto dňoch patrí medzi nedostatkový tovar, ktorý v obchodoch nájdete len ťažko. Našťastie existujú jednoduché návody, ako si z bežných surovín jeho náhradu zvládnete vyrobiť aj doma.

Netreba však vešať hlavu, ak do receptu potrebujete ako základnú surovinu droždie, ktoré sa vám nedarí zohnať. Prázdne regály vám nemusia prekaziť plány na vláčne buchty, voňavé osie hniezda či chrumkavý domáci chlebík. Múka, cukor, zemiaky či pivo poslúžia ako účinná alternatíva droždia.

Vybrať si môžete z troch nenáročných postupov, ktoré zabezpečia potrebný proces kvasenia. Budete potrebovať len zopár bežných surovín a chvíľu času. Zároveň oproti bežnému doma vyrábanému kvásku sú tieto možnosti menej náročné na čas a zvládne ich naozaj každý. Droždie pripravené podľa nasledujúcich postupov môžete použiť na obľúbené recepty rovnako, ako ste bežne zvyknutí – poslúži ako základ chleba, pečiva či kysnutých koláčov a buchiet.

Pivné droždie

Budete potrebovať:

Zmiešajte rovnaký pomer múky a teplej vody. Nechajte 10 hodín postáť a následne do zmesi pridajte pivo s cukrom – použite polovičné množstvo oproti množstvu múky. Zmes nechajte odpočívať minimálne ďalších 5 hodín.

Ražné droždie

Budete potrebovať:

  • ražnú múku
  • prevarenú vodu
  • cukor

Zmiešajte rovnaké množstvo múky a teplej vody a nechajte 24 hodín postáť. Počas procesu kvasenia postupne pridávajte trochu cukru.

Zemiakové droždie

Budete potrebovať:

Uvarte zemiaky v šupke, očistite ich a rozmixujte na kašu. Postupne pridávajte vodu a vytvorte hustú hmotu. Cukor rozpustite v troche horúcej vody a takto vytvorený sirup vlejte do zemiakovej zmesi. Následne zmes v nádobe nechajte 24 hodín pracovať na teplom a slnečnom mieste. Môžete tiež pridať lyžicu či dve piva, ktoré podporí proces kvasenia.

Zdieľať:

Aktuálne letáky

Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Lidl online brožúra - Správa o trvalej udržateľnosti za roky 2018 a 2019
Lidl
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
IKEA katalóg 2021 online
Katalóg IKEA - Business
IKEA
IKEA katalóg 2021 online
Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka
Merkury Market leták
Merkury Market
Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka
Tesco leták – akciová ponuka
Tesco katalóg - Zdravie
Tesco
Tesco leták – akciová ponuka
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Dr.Max leták
Dr.Max
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
ASKO leták – aktuálna ponuka
Asko nábytok leták - Asko Tipy 2022
Asko
ASKO leták – aktuálna ponuka