1. Kupino.sk
  2. Články
  3. Zázračný ocot: Vyčistite svoju domácnosť jednoducho a ekologicky

Zázračný ocot: Vyčistite svoju domácnosť jednoducho a ekologicky

Jediným čistiacim prostriedkom sa môžete postarať o celú domácnosťPixabay

Jediným čistiacim prostriedkom sa môžete postarať o celú domácnosť. Postačí vám k tomu ocot, ktorý je účinným, lacným a šetrným zázrakom. Základný recept na univerzálny čistiaci prípravok je jednoduchý.

Pri upratovaní sme bežne zvyknutí používať množstvo špeciálnych prípravkov – jeden na podlahy, druhý na okná, tretí na drez, štvrtý na sanitu v kúpeľní, ďalší na WC. Ak nechcete zaťažovať životné prostredie, nepotrebujete k tomu žiadne špeciálne ekologické prípravky. Surovina, ktorá sa bežne nechádza v každej kuchyni, poslúži aj na vyčistenie kúpeľne či okien.

Univerzálny čistiaci prípravok z octu je nenáročný na výrobu a dôkladne ním vyčistíte celú domácnosť bez toho, aby ste do prírody vypúšťali množstvo syntetických chemikálií. Navyše vám namiesto množstva jednotlivých prípravkov v plastových obaloch postačí jediná nádoba. 

Základný recept je skutočne jednoduchý:

  • Stačí zmiešať ocot a vodu v pomere 1:1 a naplniť nádobu s rozprašovačom.

Pri čistení sa nemusíte obávať charakteristického octového zápachu, po chvíli z povrchov vyprchá. Ak však chcete svoju domácnosť pri upratovaní prevoňať, vyrobiť si môžete aj voňavú verziu:

  1. Zmiešajte ocot a vodu v pomere 1:1 a do nádoby pridajte aj niekoľko kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja (do čistiacich zmesí sa výborne hodí napríklad antibakterálny čajovník, eukalyptus, citrusy či levanduľa).
  2. Taktiež môžete ocotom zaliať šupky z citrusov alebo ihličie. Zmes je potrebné 6 týždňov lúhovať v uzavretej nádobe na chladnom a tmavom mieste. Pri použití ju následne môžete riediť vodou v pomere 1:3.

Takto pripravený prostriedok vám poslúži v kuchyni na čistenie všetkých povrchov, drezu či chladničky. Postará sa aj o vyčistenie kúpeľne, WC, zrkadiel a kachličiek. Ocotový prípravok tiež využijete na umývanie okien či podláh a poradí si aj s plesňou (prostriedok po nastriekaní nechajte pôsobiť 15 minút).

Aktuálne letáky

COOP Jednota leták
Coop Jednota aktuálny leták - Vajcia a Rama v akcii
COOP Jednota
COOP Jednota leták
Metro leták
Metro akciový leták - Maloobchod
Metro
Metro leták
OBI leták
OBI aktuálny leták - Záhrada
OBI
OBI leták
Lidl leták
Lidl aktuálny leták online - Káva Jacobs, Vinea a mlieko
Lidl
Lidl leták
101 Drogerie leták
101 drogerie aktuálny leták - Krásna pleť aj pod rúškom
101 drogerie
101 Drogerie leták
Kaufland leták
Kaufland leták Čadca
Kaufland
Kaufland leták
Dráčik katalóg
Dráčik aktuálny leták - Máj 2020
Dráčik
Dráčik katalóg
Billa leták
Billa aktuálny akciový leták - Magnesia, treska a šunka
Billa
Billa leták
Jysk leták
Jysk aktuálny leták - Záhradný nábytok
Jysk
Jysk leták
Tesco leták
Tesco akciový leták - Grilovanie
Tesco
Tesco leták