1. Kupino.sk
  2. Články
  3. Zázračný ocot: Vyčistite svoju domácnosť jednoducho a ekologicky

Zázračný ocot: Vyčistite svoju domácnosť jednoducho a ekologicky

Jediným čistiacim prostriedkom sa môžete postarať o celú domácnosťPixabay

Zdieľať:

Jediným čistiacim prostriedkom sa môžete postarať o celú domácnosť. Postačí vám k tomu ocot, ktorý je účinným, lacným a šetrným zázrakom. Základný recept na univerzálny čistiaci prípravok je jednoduchý.

Pri upratovaní sme bežne zvyknutí používať množstvo špeciálnych prípravkov – jeden na podlahy, druhý na okná, tretí na drez, štvrtý na sanitu v kúpeľní, ďalší na WC. Ak nechcete zaťažovať životné prostredie, nepotrebujete k tomu žiadne špeciálne ekologické prípravky. Surovina, ktorá sa bežne nechádza v každej kuchyni, poslúži aj na vyčistenie kúpeľne či okien.

Univerzálny čistiaci prípravok z octu je nenáročný na výrobu a dôkladne ním vyčistíte celú domácnosť bez toho, aby ste do prírody vypúšťali množstvo syntetických chemikálií. Navyše vám namiesto množstva jednotlivých prípravkov v plastových obaloch postačí jediná nádoba. 

Základný recept je skutočne jednoduchý:

  • Stačí zmiešať ocot a vodu v pomere 1:1 a naplniť nádobu s rozprašovačom.

Pri čistení sa nemusíte obávať charakteristického octového zápachu, po chvíli z povrchov vyprchá. Ak však chcete svoju domácnosť pri upratovaní prevoňať, vyrobiť si môžete aj voňavú verziu:

  1. Zmiešajte ocot a vodu v pomere 1:1 a do nádoby pridajte aj niekoľko kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja (do čistiacich zmesí sa výborne hodí napríklad antibakterálny čajovník, eukalyptus, citrusy či levanduľa).
  2. Taktiež môžete ocotom zaliať šupky z citrusov alebo ihličie. Zmes je potrebné 6 týždňov lúhovať v uzavretej nádobe na chladnom a tmavom mieste. Pri použití ju následne môžete riediť vodou v pomere 1:3.

Takto pripravený prostriedok vám poslúži v kuchyni na čistenie všetkých povrchov, drezu či chladničky. Postará sa aj o vyčistenie kúpeľne, WC, zrkadiel a kachličiek. Ocotový prípravok tiež využijete na umývanie okien či podláh a poradí si aj s plesňou (prostriedok po nastriekaní nechajte pôsobiť 15 minút).

Zdieľať:

Aktuálne letáky

Metro leták
Metro nový leták - Maloobchod
Metro
Metro leták
COOP Jednota leták
Coop Jednota akciový leták - Akcia na Pivo Kelt
COOP Jednota
COOP Jednota leták
Lidl leták
Lidl online leták - Akcia na včelí med kvetový
Lidl
Lidl leták
Billa leták
Billa aktuálny leták - Ariel prací prostriedok v akcii
Billa
Billa leták
Jysk leták
Jysk aktuálny leták - Výpredaj
Jysk
Jysk leták
Kaufland leták
Kaufland leták Čadca
Kaufland
Kaufland leták
OBI leták
OBI leták - Usporiadaný domov
OBI
OBI leták
Tesco leták
Tesco aktuálny leták - Akcia na trvanlivé mlieko
Tesco
Tesco leták
101 Drogerie leták
101 drogerie aktuálny leták - Akcia na detské plienky Pampers
101 drogerie
101 Drogerie leták
dm drogerie leták
dm drogerie markt Journal
dm drogerie
dm drogerie leták