1. Kupino.sk
 2. Články
 3. Ako si vyrobiť ekologický octový čistič, s ktorým vyčistite všetko – okrem týchto 5 vecí

Ako si vyrobiť ekologický octový čistič, s ktorým vyčistite všetko – okrem týchto 5 vecí

Ako si vyrobiť ekologický octový čistič do domácnostiCanva

Zdieľať:

Keď sa povie ocot, pravdepodobne si spomeniete na jeho špecifickú chuť a všetky možné recepty, do ktorých ho pridávate. No čo hovoríte na kombináciu ocot a čistá domácnosť? Pomocou octu si môžete doma pripraviť vlastný ekologický čistič, ktorý využijete prakticky všade (teda skoro všade). Chcete vedieť ako na to?

V čom spočíva tajomstvo univerzálneho octového čističa

Ocot je prirodzeným vedľajším produktom fermentácie rastlín. Využitie octu ako takého na čistenie však nie je také efektívne ako v prípade zmesi octového čističa, ktorú si dokážete vyrobiť. Dobre pripravený octový čistič môže byť v domácnosti dokonca až o 20 % účinnejší ako obyčajný biely ocot.

Pomocou octového čističu sa môžete doma zbaviť plesní, mastnoty, baktérií a pôsobí tiež ako skvelý odstraňovač škvŕn. Plus, je skvelou alternatívou pre ľudí, ktorí sú citlivý na chemické prípravky, a jeho príprava poteší aj vašu peňaženku.

Ako si vyrobiť domáci univerzálny čistič pomocou octu

Čo budete potrebovať:

 • Ocot
 • Vodu
 • Lievik
 • odmerku
 • Rozprašovač

Príprava octového čističa v 3 krokoch:

 1. Do rozprašovača nalejte 2 diely octu
 2. Pridajte 1 diel vody
 3. Zatvorte rozprašovač a roztok poriadne pretraste.

Tip: Množstvo octového čističa, ktoré si pripravíte závisí od vašich osobných potrieb a možností uskladnenia. Pokiaľ sa vám nechce roztok skladovať, pripravte si vždy čerstvý čistič chvíľku pred použitím. Na štandardný 500 ml rozprašovač vám tak postačí 170 ml octu a 330 ml vody.

Ako využiť ocot v domácnosti na čistenie takmer všetkého Canva

Vadí vám octový zápach? Pridajte do čističu arómu

Ak vám prekáža mierny zápach, ktorý váš octový čistič zanechá po upratovaní v domácnosti, riešenie je jednoduché. Do vášho roztoku pridajte zopár kvapiek vášho obľúbeného esenciálneho oleja, ktoré so sebou okrem príjemnej vône prinesú aj ďalšie benefity:

 • Citrusové esenciálne oleje majú antibakteriálne a antivírusové účinky,
 • pomarančový esenciálny olej pomáha pri odstraňovaní mastnoty,
 • levanduľový olej má okrem príjemnej vône aj antibakteriálne účinky,
 • alebo vyskúšajte napríklad pepermintový olej, ktorý vás pri upratovaní udrží bdelými.

Ak sa rozhodnete do vášho octového čističa pridať esenciálne oleje, nádobu s čističom držte na tmavom a chladnom mieste. Teplo a priame svetlo môže mať totiž na chemické zloženie olejov nežiadúce účinky.  

Ako využiť univerzálny octový čistič v domácnosti (takmer na všetko)

Na dezinfekciu povrchov: Pri čistení kuchynskej linky, kúpeľne a ďalších povrchov nastriekajte čistič, nechajte ho pôsobiť aspoň 60 sekúnd a potom zotrite.

Na zrkadlá: Nastriekajte octový čistič v rozprašovači a zotrite ho s jemnou utierkou.

V kúpeľni: Nastriekajte na vodovodný kohútik, sprchovaciu hlavicu alebo v okolí odtoku, nechajte pôsobiť a vydrhnite zubnou kefkou (ideálne tou, ktorú už nepoužívate) alebo drsnou hubkou. Následne opláchnite vodou.

Na hĺbkové čistenie vodného kameňa: Nasypte sódu bikarbónu na miesto, ktoré potrebujete vydrhnúť a nastriekajte octový čistič. Vytvorí sa biela pasta, ktorou môžete povrch vydrhnúť.

Na odstránenie zápachov: Octový čistič môžete rozprašovačom nastriekať len tak do vzduchu ako osviežovač. Ocot je totiž prírodný deodorant.

Na čistenie zapchatých odtokov: Nechajte zovrieť vodu a nalejte ju do odtoku. Potom zmiešajte v pomere 1:1:1 vodu, sódu bikarbónu a váš octový roztok a vylejte opäť do odtoku. Následne ho prikryte a nechajte pôsobiť 5-10 minút. Na koniec ešte raz zalejte vriacou vodou a je to.

Na umývanie okien: Octový roztok je najlepší čistič na okná. Nastriekajte ho na povrch, poriadne utrite utierkou a stierkou zotrite prebytočný roztok, ktorý ostal na okne. 

Na čistenie práčky: Tomu, ako a ktoré časti práčky môžete vyčistiť pomocou octu, sa dokonca venujeme v špeciálnom článku.

Na niektoré drevené a laminátové podlahy: Do nádoby s vodou (cca 3,5 litra) pridajte 125 ml octu a roztok použite ako klasický čistič na podlahu. Tento spôsob je skvelý najmä pokiaľ máte domáce zvieratká, ktorým môže chemické zloženie čističov poškodiť. 

5 vecí, ktoré by ste s octovým čističom čistiť nemali

Silikónové povrchy: Ak necháte ocot na tomto mieste pôsobiť príliš dlho, môže tento povrch rozožrať.

Mramor, žula a ďalšie prírodné kamene: Kyseliny obsiahnuté v octe by mohli tieto povrchy rozleptať alebo zakaliť.

Surové vajíčko: Ak sa vám pri pečení podarí rozliať na kuchynskú dosku surové vajíčko, s octovým čističom ho nečistite. Po zmiešaní s octom sa totiž vajíčko zrazí a o to ťažšie ho bude vyčistiť.

Vybrané drevené podlahy a nábytok: Niektoré povrchy môže ocot poškodiť, preto si pred čistením overte, či je vhodný ako čistič práve na povrch, ktorý máte doma.

Oblečenie/textil: Väčšina výrobcov varuje pred použitím octu v prípade čistenia škvŕn. Predtým, ako sa rozhodnete roztok použiť, prečítajte si inštrukcie na oblečení.

Zdieľať:

Aktuálne letáky

Tesco leták – akciová ponuka
Tesco magazín - jeseň/zima 2021
Tesco
Tesco leták – akciová ponuka
COOP Jednota leták –⁠ aktuálny
Coop Jednota - Víkendová akcia
COOP Jednota
COOP Jednota leták –⁠ aktuálny
Pepco leták –⁠ aktuálna ponuka
Pepco leták - Vánočný obchodík
Pepco
Pepco leták –⁠ aktuálna ponuka
OBI leták –⁠ akčná ponuka
OBI katalóg - Kúpeľňa a Kuchyňa
OBI
OBI leták –⁠ akčná ponuka
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Lidl leták - Vianočné hračky
Lidl
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
ASKO leták – aktuálna ponuka
Asko nábytok leták - Vypredaj
Asko
ASKO leták – aktuálna ponuka
IKEA katalóg 2021 online
Katalóg IKEA - Business
IKEA
IKEA katalóg 2021 online
Metro leták online –⁠ aktuálna ponuka
Metro leták - Maloobchod - Kinder
Metro
Metro leták online –⁠ aktuálna ponuka
Dráčik leták –⁠ nový katalóg
Dráčik leták
Dráčik
Dráčik leták –⁠ nový katalóg