1. Kupino.sk
 2. Články
 3. Vyrobte si doma liečivý levanduľový olej a uzdravte sa sami

Vyrobte si doma liečivý levanduľový olej a uzdravte sa sami

Levanduľa lieči tráviace ťažkosti a čistí pleťPixabay

Zdieľať:

Levanduľa, ktorej názov pochádza z latinského „lavare“, v preklade znamená umývať sa. Niet preto pochýb o tom, že táto aromatická liečivá rastlinka v sebe skrýva mnoho blahodárnych účinkov. Už oddávna sa používala na kozmetické či lekárske účely. Dnes sa trend ľudového liečiteľstva vracia a s ňou aj levanduľa.

Ako sa starať o levanduľu a kde ju nasadiť?

Najznámejším, a pritom základným druhom levandule je Levanduľa lekárska (Lavandula angustifolia). Existuje však mnoho ďalších druhov, ktoré s obľubou pestujeme. Pôvodne pochádza zo Stredomoria, kde sa tejto neobyčajnej rastlinke veľmi dobre darilo. Jej výrazná aróma sa nám však v súčasnosti spája s krásnou Provence vo Francúzsku, kde sa pestuje najviac.

Mnohí milovníci levandule si ju však pestujú vo vlastných záhradkách aj u nás, keďže zvláda aj chladnejšie podnebie. Patrí do čeľade hluchavkovitých a dorastá do 60 až 120 cm. Niektoré levandule však môžu byť aj nižšieho vzrastu. Sú vysoké od 20 do 60 cm. Má rada slnečné miesta s hlinito-piesočnatou pôdou, ktorá prepúšťa vlahu. Darí sa jej v záhonoch či skalkách, zasadiť ju môžete aj do kvetináčov. Strihať by sa mali odkvitnuté kvety na začiatku ich stoniek. Vtedy je to pre ne ideálne a budú môcť zakvitnúť počas leta ešte raz. Navyše levanduľa je medonosná, majú ju radi aj včielky a motýle.

Ako rozmnožiť levanduľu?

Dá sa zasadiť zo semienok, ktoré v parenisku predpestujete päť týždňov. Následne sa môžu vysadiť do záhonu do sponu 30 až 50 cm. Ak už levanduľu máte, ale chcete si ju nasadiť na viaceré miesta v záhrade, vyskúšajte ju rozmnožiť pomocou odrezkov. Je to najjednoduchší a rýchly spôsob, pričom nemusíte bežať do kvetinárstva po nové priesady.

Vezmite levanduľu, nájdite miesto, kde je stonka ohybná, no pri prehnutí praskne. V tomto mieste urobíte zárez, ktorým získate odrezok levandule. Ten skrátite na cca 10 cm a vložte do pudrového koreňového stimulátora. Na to ich zasaďte po piatich kusoch do záhradníckeho substrátu, kde je potrebné udržiavať vlhkosť. Odrezky umiestnite do polotieňa. Zhruba po piatich týždňoch by mali mať dostatočne zapustené korienky vhodné na sadenie.

Levanduľový olej a olivový olej majú liečivé účinky Pixabay

Liečivá levanduľa a jej účinky

Levanduľa obsahuje mnoho účinných látok, ktorými prispieva k liečeniu mnohých neduhov. Najúčinnejšími látkami sú borneol, crineol, kumarín a linalool. Obsahuje éterický olej, živicu, vitamíny A a C, železo, vápnik a ďalšie látky. Vďaka nim sa používa proti zápalom, prečisťuje pleť či organizmus, na upokojenie, aj ako prírodné antibiotikum.

Pomáha tiež pri uvoľňovaní bolesti. Navyše má priaznivé účinky pri zažívacích problémoch, najmä pri ťažkostiach so žalúdkom či dvanástnikom. Vplýva aj na nervozitu, používa sa pri poruchách spánku a kožných problémoch, popáleninách či oparení. Využíva sa na vnútorné aj vonkajšie použitie v rôznych podobách – éterický olej, nálev či sušený kvet.

Zdravé prsia a čistá pleť

Levanduľový olej považujú mnohí za prírodný zázrak. Dokázalo sa, že pravidelné a dostatočne časté masírovanie pŕs zriedeným levanduľovým olejom má pozitívne účinky na ich pevnosť a zdravý vzhľad. Na regeneráciu pokožky pomáha aj levanduľové mydlo s kozím mliekom.

Levanduľová voda sa zase hodí na dokonalé čistenie pleti. Koža sa ňou prekrví a zabráni zaneseniu a upchávaniu pórov. Preto by sa mala používať denne ako bežné čistiace pleťové vody či toniká. Dá sa aj jednoducho vyrobiť z litra destilovanej vody a 3 kvapiek levanduľovej esencie.

Pripravte si domácu levanduľovú vodu

 1. Vezmite si za hrsť čerstvej levandule. Najprv odoberte kvety zo stopiek a pridajte okvetné lístky do hrnca s vodou (100 ml)
 2. Na zohriatie zmesi použite stredný stupeň na platni a potom zmes zakryte pokrievkou
 3. Nechajte odpočívať 30 minút
 4. Potom znížte silu ohrevu na nízky stupeň
 5. Nechte lúhovať ďalších 90 minút
 6. Vylúhovanú zmes odstavte z platne a nechte vychladnúť
 7. Prelejte ju cez látku (plienku, silónovú pančušku, alebo sitko s jemným okom), aby vo vode neostal žiaden kvietok
 8. Nalejte zmes do malej fľaše s rozprašovačom (kúpite v každé drogérii) a uložte ju do chladničky.

Nespavosť a stres pominie

Potrebujete po náročnom dni zrelaxovať a uvoľniť svoju myseľ? Doprajte si pred spaním relaxačný levanduľový kúpeľ, ktorý vás upokojí a vy sa budete cítiť uvoľnene. Stačí uvariť za hrsť levanduľových kvetov v 1 litre vody. Tento nálev necháte chvíľu odstáť, prilejete do kúpeľa a môžete relaxovať. Vyskúšajte aj levanduľový čaj, sirup alebo pár kvapiek levanduľovej esencie na vonnom kameni či v aromalampe. Pozitívne vplývajú na nespavosť, migrénu a prinášajú harmóniu. Dajte si vrecúško so sušenou levanduľou pod vankúš a verte, že vám prinesie pokojný spánok.

Po domácky vyrobený levanduľový olej

 1. Kvety sušenej či čerstvej levandule vložte do pohára
 2. Zohrejte na panvici na miernom ohni olivový olej. Množstvo oleja závisí od veľkosti vášho pohára. Vojsť by sa tam mal spolu s levanduľovými kvetmi
 3. Zalejte kvietky ohriatym olejom. Nesmie byť horúci a prikryte ho kuchynskou fóliou. Poriadne pohár zabezpečte gumičkou tak, aby z neho fólia nespadla
 4. Pohár odložte na chladné a tmavé miesto a nechajte odpočívať jeden mesiac. Jedenkrát za deň však zmes pretrepte, aby sa olej z levandule uvoľnil
 5. Po mesiaci pohár otvorte, vyberte kvietky a lyžicou ich poriadne postláčajte. Tak získate vzácny levanduľový olej z kvetov. Vyrobený olej uskladnite v uzavretej sklenenej fľaštičke

Zabudnite na žalúdočné a črevné ťažkosti

Aj na tieto problémy pomáha levanduľový olej. Zmiešajte 30 kvapiek levanduľového oleja s 10 kvapkami harmančekovej esencie a 100 ml panenského olivového oleja. Dostaneme tak liečivý roztok, ktorým sa 10 minút masírujte brucho. Následne ostaňte v pokoji a teple a to vám prinesie žiadúce uvoľnenie. Podobné uvoľnenie vám prinesie pár kvapiek levanduľového oleja, ktorý rozmiešajte s medom v šálke čaju alebo poháre vody. Užívajte aspoň dvakrát denne a vždy pred jedlom.

Zdieľať:

Aktuálne letáky

Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Dr.Max leták
Dr.Max
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
IKEA katalóg 2021 online
Katalóg IKEA - Business
IKEA
IKEA katalóg 2021 online
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Lidl online brožúra - Správa o trvalej udržateľnosti za roky 2018 a 2019
Lidl
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka
Merkury Market leták
Merkury Market
Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka
ASKO leták – aktuálna ponuka
Asko nábytok leták - Asko Tipy 2022
Asko
ASKO leták – aktuálna ponuka
Tesco leták – akciová ponuka
Tesco katalóg - Zdravie
Tesco
Tesco leták – akciová ponuka