Kupino aplikácia
Zadarmo v Google Play
Levanduľa, ktorej názov pochádza z latinského „lavare“, v preklade znamená umývať sa. Niet preto pochýb o tom, že táto aromatická liečivá rastlinka v sebe skrýva mnoho blahodárnych účinkov. Už oddávna sa používala na kozmetické či lekárske účely. Dnes sa trend ľudového liečiteľstva vracia a s ňou aj levanduľa.
Najznámejším, a pritom základným druhom levandule je Levanduľa lekárska (Lavandula angustifolia). Existuje však mnoho ďalších druhov, ktoré s obľubou pestujeme. Pôvodne pochádza zo Stredomoria, kde sa tejto neobyčajnej rastlinke veľmi dobre darilo. Jej výrazná aróma sa nám však v súčasnosti spája s krásnou Provence vo Francúzsku, kde sa pestuje najviac.
Mnohé milovníčky levandule si ju však pestujú vo vlastných záhradkách aj u nás, keďže zvláda aj chladnejšie podnebie. Patrí do čeľade hluchavkovitých a dorastá do 60 až 120 cm. Niektoré levandule však môžu byť aj nižšieho vzrastu. Sú vysoké od 20 do 60 cm. Má rada slnečné miesta s hlinito-piesočnatou pôdou, ktorá prepúšťa vlahu. Darí sa jej v záhonoch či skalkách, zasadiť ju môžete aj do kvetináčov. Strihať by sa mali odkvitnuté kvety na začiatku ich stoniek. Vtedy je to pre ne ideálne a budú môcť zakvitnúť počas leta ešte raz. Navyše levanduľa je medonosná, majú ju radi aj včielky a motýle.
Dá sa zasadiť zo semienok, ktoré v parenisku predpestujete päť týždňov. Následne sa môžu vysadiť do záhonu do sponu 30 až 50 cm. Ak už levanduľu máte, ale chcete si ju nasadiť na viaceré miesta v záhrade, vyskúšajte ju rozmnožiť pomocou odrezkov. Je to najjednoduchší a rýchly spôsob, pričom nemusíte bežať do kvetinárstva po nové priesady.
Vezmite levanduľu, nájdite miesto, kde je stonka ohybná, no pri prehnutí praskne. V tomto mieste urobíte zárez, ktorým získate odrezok levandule. Ten skrátite na cca 10 cm a vložte do pudrového koreňového stimulátora. Na to ich zasaďte po piatich kusoch do záhradníckeho substrátu, kde je potrebné udržiavať vlhkosť. Odrezky umiestnite do polotieňa. Zhruba po piatich týždňoch by mali mať dostatočne zapustené korienky vhodné na sadenie.
Levanduľa obsahuje mnoho účinných látok, ktorými prispieva k liečeniu mnohých neduhov. Najúčinnejšími látkami sú borneol, crineol, kumarín a linalool. Obsahuje éterický olej, živicu, vitamíny A a C, železo, vápnik a ďalšie látky. Vďaka nim sa používa proti zápalom, prečisťuje pleť či organizmus, na upokojenie, aj ako prírodné antibiotikum. Pomáha tiež pri uvoľňovaní bolesti. Navyše má priaznivé účinky pri zažívacích problémoch, najmä pri ťažkostiach so žalúdkom či dvanástnikom. Vplýva aj na nervozitu, používa sa pri poruchách spánku a kožných problémoch, popáleninách či oparení. Využíva sa na vnútorné aj vonkajšie použitie v rôznych podobách – éterický olej, nálev či sušený kvet.
Levanduľový olej považujú mnohí za prírodný zázrak. Dokázalo sa, že pravidelné a dostatočne časté masírovanie pŕs zriedeným levanduľovým olejom má pozitívne účinky na ich pevnosť a zdravý vzhľad. Na regeneráciu pokožky pomáha aj levanduľové mydlo s kozím mliekom.
Levanduľová voda sa zase hodí na dokonalé čistenie pleti. Koža sa ňou prekrví a zabráni zaneseniu a upchávaniu pórov. Preto by sa mala používať denne ako bežné čistiace pleťové vody či toniká. Dá sa aj jednoducho vyrobiť z litra destilovanej vody a 3 kvapiek levanduľovej esencie.
Potrebujete po náročnom dni zrelaxovať a uvoľniť svoju myseľ? Doprajte si pred spaním relaxačný levanduľový kúpeľ, ktorý vás upokojí a vy sa budete cítiť uvoľnene. Stačí uvariť za hrsť levanduľových kvetov v 1 litre vody. Tento nálev necháte chvíľu odstáť, prilejete do kúpeľa a môžete relaxovať. Vyskúšajte aj levanduľový čaj, sirup alebo pár kvapiek levanduľovej esencie na vonnom kameni či v aromalampe. Pozitívne vplývajú na nespavosť, migrénu a prinášajú harmóniu. Dajte si vrecúško so sušenou levanduľou pod vankúš a verte, že vám prinesie pokojný spánok.
Aj na tieto problémy pomáha levanduľový olej. Zmiešajte 30 kvapiek levanduľového oleja s 10 kvapkami harmančekovej esencie a 100 ml panenského olivového oleja. Dostaneme tak liečivý roztok, ktorým sa 10 minút masírujte brucho. Následne ostaňte v pokoji a teple a to vám prinesie žiadúce uvoľnenie. Podobné uvoľnenie vám prinesie pár kvapiek levanduľového oleja, ktorý rozmiešajte s medom v šálke čaju alebo poháre vody. Užívajte aspoň dvakrát denne a vždy pred jedlom.