1. Kupino.sk
  2. Články
  3. Ako správne a často prať posteľnú bielizeň? Aspoň raz za 14 dní

Ako správne a často prať posteľnú bielizeň? Aspoň raz za 14 dní

Pranie posteľnej bielizne je potrebné aspoň raz za 14 dníPexels

Zdieľať:

Chcete vedieť, ako správne prať bielizeň, aby nestratia svoju pružnosť, farbu a jemnosť? Vyskúšajte zaručené tipy na krásne vypranú a voňavú posteľnú bielizeň.

Vedeli ste, že čistota a priestor na spanie ovplyvňujú kvalitu vášho spánku? Čisté obliečky sú jedným z dôležitých faktorov jeho kvality.

Ako často prať obliečky

Je dokázané, že dostatočný a kvalitný spánok je pre našu psychickú pohodu a zdravie veľmi dôležitý. K dobrému spánku prispievajú aj všetky aspekty vášho miesta a podmienok na spanie. Aj to, či máte posteľ v pokojnej zóne s dostatkom čerstvého vzduchu a zamedzením vonkajšieho svetla, ovplyvňuje váš spánok. Aby ste sa dobre a kvalitne vyspali, nepochybne potrebujete aj príjemné vzdušné periny oblečené do voňavých obliečok.

Pamätajte, ak sú vaše obliečky nové, pred použitím ich nezabudnite najprv vyprať! Môžete sa tak vyhnúť prípadným alergiám a aj pocitovo bude bielizeň voňavá a hebkejšia ako tá priamo z obchodu. Odporúčame prať obliečky raz za dva týždne. Počas choroby a v lete je potrebné meniť bielizeň určite častejšie. Aj týmto si zabezpečíte príjemnejší spánok.

Ako správne prať obliečky

Správne pranie posteľnej bielizne závisí predovšetkým od materiálu, z ktorého sú obliečky vyrobené. Inak by ste mali prať obliečky z bavlny a inak obliečky z mikrovlákna. Najlepšie urobíte, ak sa budete riadiť symbolmi na obliečkach od výrobcu.

Všeobecne by sa plachty či obliečky mali prať na maximálnych 40 °C. V niektorých prípadoch sa biela posteľná bielizeň dá prať aj pri vyšších stupňoch až na 60 °C. Pozor ale na vyššie teploty. Tie by mohli spôsobiť rýchle vyblednutie vašej farebnej posteľnej bielizne.

5 tipov na pranie posteľnej bielizne

Obliečky vždy najprv roztrieďte podľa farby

Dávajte si pozor, aby ste pri praní nekombinovali viaceré výrazné farby. Biela bielizeň by sa mala prať oddelene od tej tmavšej či farebnej. Len tak ostane naďalej bielou. Na druhej strane by zase farebná a čierna posteľná bielizeň mohla kvôli bielym kúskom strácať sýtosť svojej farby. Na obliečkach nájdete aj pokyny na pranie, ktorými sa pri praní nezabudnite riadiť.

Zvoľte vhodný prací prostriedok

V prípade, že sa chystáte prať biele obliečky, odporúčame zvoliť práškové pracie prostriedky. Tie pôsobia hlbšie a zachovávajú skutočnú bielosť pranej bielizne. Okrem toho sú účinnejšie pri silnejšom znečistení. Ak budete prať obliečky v tmavších farbách, prípadne farebné obliečky, je lepšie zvoliť na pranie tekuté pracie prostriedky . Sú jemnejšie a nezanechávajú biele škvrny z prášku. Dôležité je aj množstvo pracieho prostriedku. Vždy sa držte návodu na jeho obale.

Na preplnenú práčku radšej zabudnite

Jedným z dôležitých pravidiel pri praní je aj správne množstvo bielizne v práčke. Na to si dajte obzvlášť pozor, pretože pri preplnenej práčke sa bielizeň nemusí vyprať tak, ako by ste si želali. Prací prášok či gél sa tak nedostane na všetky miesta a oplachovanie bude rovnaký problém. Okrem toho, aj vaša práčka dostane zbytočne zabrať a môže sa poškodiť. Pracie programy dnešných práčok už dokážu signalizovať ideálne množstvo bielizne. Odhad môžete ale urobiť tak, že do naplnenej práčky vložíte na vrch svoju dlaň. Ak sa tam vojde, množstvo bielizne je v poriadku.

Aviváž nemusí byť vždy ideálna voľba

Aviváž najčastejšie kupujete pre jej zmäkčovacie a zjemňujúce účinky. Ak ste si práve kúpili nové drahé obliečky a neradi by ste ich znehodnotili, vyhnite sa aviváži. Tá môže spôsobiť, že vypraný materiál by sa mohol narušiť. Neodporúčame ju použiť ani vtedy, keď plánujete vypranú bielizeň vložiť do sušičky. Aviváž by mohla predĺžiť proces sušenia a zadržiavať vlhkosť. Okrem toho môže znížiť priedušnosť vašej bielizne, preto ju môžete nahradiť napríklad tea tree olejom . Ten vaše periny rozvonia a odháňa roztoče.

TIP na záver: Pranie pri nižšej teplote vody

Špeciálne pracie prostriedky nedokážu zázraky. Pre udržanie farby tmavých obliečok radšej odporúčame pranie pri nižšej teplote vody.

Zdieľať:

Aktuálne letáky

Tesco leták – akciová ponuka
Tesco katalóg - Zdravie
Tesco
Tesco leták – akciová ponuka
Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka
Merkury Market leták
Merkury Market
Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Dr.Max leták
Dr.Max
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
ASKO leták – aktuálna ponuka
Asko nábytok leták - Asko Tipy 2022
Asko
ASKO leták – aktuálna ponuka
IKEA katalóg 2021 online
Katalóg IKEA - Business
IKEA
IKEA katalóg 2021 online
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Lidl online brožúra - Správa o trvalej udržateľnosti za roky 2018 a 2019
Lidl
Lidl leták –⁠ akciová ponuka