1. Kupino.sk
 2. Články
 3. Zbavte sa vínnych mušiek raz a navždy. Stačí vám na to banán a vysávač

Zbavte sa vínnych mušiek raz a navždy. Stačí vám na to banán a vysávač

Ak sa potrebujete zbaviť premnožených vinných mušiek, pomôže vám zrelý banán a vysávačPixabay

Zdieľať:

Určite ste už neraz museli bojovať v kuchyni s vínnymi muškami, či inak nazývanými octomilkami. Aj napriek tomu, že sú to malé mušky, keď sa premnožia, vedia byť v kuchyni veľmi otravné. Najradšej lietajú okolo zrelého ovocia, nad zvyškami jedla alebo nad šálkou čaju. Vedia sa množiť veľmi rýchlo a o to horšie je sa ich potom zbaviť. My však máme pre vás zopár trikov, vďaka ktorým si s nimi hravo poradíte.

Poznáte to, v kuchyni necháte prezreté ovocie, zvyšok vína či octu a mušky sa vďaka ich výbornému čuchu a otvorenému oknu ihneď objavia. Ako sa k vám ale dostali? Ich vajíčka sú už na ovocí donesenom z obchodu. Z vajíčok sa mušky vyliahnu do piatich dní a začnú sa ihneď množiť.

Ako na vínne mušky, keď ich už máme doma?

Ako sa zbaviť octomiliek či vínnych mušiek

Základom je čistá kuchyňa, octomilkám sa v takej kuchyni páčiť nebude. Nebudú sa mať čím živiť a zamedzíte tak ich množeniu.

Ako má vyzerať domácnosť, v ktorej sa octomilkám dariť nebude?

 • Nenechávajte na linke žiadne ovocie ani zbytky jedla. Myslite na to, že jedlo musí byť poriadne uzavreté alebo uskladnené v chladničke. Mušky sa tak k nemu nedostanú
 • Kuchynská linka musí byť čistá. Ak sa vám poradí rozliať šťavu, džús, víno či pivo, pre mušky je to hotový raj. Udržujte preto linku čistú
 • Smeti vynášajte pravidelne. Ak mušky zacítia zápach zvyškov jedla, ihneď sú v kuchyni. Okrem vynášania koša, nezabúdajte aj na čistenie odpadov.
 • Použitý riad odkladajte do skriniek
 • Pozor na preliatie izbových rastlín. Mušky kladú vajíčka na miesta, kde by vám to možno nenapadlo. Mokrá hlina v kvetináčoch je pre ne ideálnym miestom, kde sa zašiť

Tip: Vôňa korenia by octomilky mala odplašiť. Neznášajú ju rovnako ako komáre. Položte do kvetináčov strúčiky cesnaku a po byte rozmiestnite voňavé klinčeky.

Ak sa vám poradí rozliať šťavu, džús, víno či pivo, pre mušky je to hotový raj. Udržujte preto linku čistú Canva

Zlákajte octomilky na nahnitý banán

Ak sa potrebujete zbaviť premnožených octomiliek, pomôže vám zrelý banán a vysávač. Po vyčistení celej kuchyne položte na jedno miesto ten najzrelší banán. Po malej chvíli by mali mušky nájsť svoj záchytný bod. Pripravte si vysávač, keď sa mušky objavia pri banáne, jednoducho ich povysávajte.

Mušky chyťte do pasce

Na mušky by mali pomôcť aj domáce pasce. Ak sa vám ich nepodarí povysávať, rozložte doma pasce. Funguje na ne klasická mucholapka, ktorá sa dá kúpiť za pár centov. Mucholapka funguje tak, že vylučuje feromóny, ktoré octomilky prilákajú a insekticídy ich následne zahubia.

Na octomilky fungujú aj bežné postreky proti hmyzu. Na to však pozor, nie je to ideálny trik, keďže mušky sa väčšinou objavujú v kuchyni, kde pracujeme s potravinami. Chemické postreky sú poslednou možnosťou! Po zahubení mušiek nezabudnite kuchyňu znovu vyčistiť.

A čo tak si lapač mušiek vyrobiť doma? Nie je to nič ťažké. Je to rýchly a jednoduchý spôsob ako sa zbaviť mušiek v kuchyni raz a navždy. Dokonca aj bez chémie.

Budete potrebovať:

 • 2 plátky jablka
 • 1 dl vína
 • potravinársku fóliu
 • gumičku
 • pohár na zaváranie

Nakrájané plátky jablka vložte do pohára či fľaše na zaváranie a prilejte víno. Na pohár položte fóliu, ktorú spevnite gumičkou. Následne špáradlom urobte do fólie maličké dierky. Takto je pasca na vínne mušky hotová.

Zdieľať:

Aktuálne letáky

IKEA katalóg 2021 online
Katalóg IKEA - Business
IKEA
IKEA katalóg 2021 online
Tesco leták – akciová ponuka
Tesco katalóg - Zdravie
Tesco
Tesco leták – akciová ponuka
Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka
Merkury Market leták
Merkury Market
Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Lidl online brožúra - Správa o trvalej udržateľnosti za roky 2018 a 2019
Lidl
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
ASKO leták – aktuálna ponuka
Asko nábytok leták - Asko Tipy 2022
Asko
ASKO leták – aktuálna ponuka
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Dr.Max leták
Dr.Max
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň