1. Kupino.sk
 2. Články
 3. Žihľavový čaj na jarný detox. Podporí vaše trávenie a zbaví škodlivín

Žihľavový čaj na jarný detox. Podporí vaše trávenie a zbaví škodlivín

Žihľavový čaj podporí vaše trávenie a zbaví škodlivínPixabay

Zdieľať:

Žihľavu mnohí považujú za burinu. Asi najčastejšie záhradkári, ktorí s ňou musia pravidelne bojovať. To však môže byť na škodu. Žihľava hlavne na jar obsahuje množstvo vitamínov a jej listy majú liečivé účinky. Ak chcete zo žihľavy vyťažiť to najlepšie, uvarte si z nej čaj.

Žihľava dvojdomá alebo pŕhľava malá je známa svojím širokým množstvom liečivých účinkov. Obsahuje zdraviu prospešné prvky ako močopudnú kyselinu kremičitú, množstvo vitamínu C a B, horčík, vápnik či betakarotén. Vďaka týmto užitočným živinám dokáže zabrániť zadržovaniu vody v tele, podporuje tráviace procesy či dokonca pôsobí proti zápalom.

Pozitívne účinky ma aj na žlčník, pečeň a podporuje metabolizmus. Jej užívanie sa hodí na jarný detox, ale ani jej preventívne užívanie nie je na škodu. Pozor ale na dlhodobé užívanie. Žihľavový čaj je lepšie striedať s ďalšími bylinkovými čajmi. Výborný je tiež medovkový či lipový.

Pripravte si čaj z čerstvej žihľavy

Ingrediencie:

 • za hrsť lístkov mladej žihľavy (4 rastlinky)
 • 1 liter vriacej vody
 • med na osladenie (podľa chuti)

Postup:

 1. Listy z mladej žihľavy si natrhajte v záhrade či na prechádzke v prírode. Mladšie žihľavy sú najlepšie, obsahujú viac prospešných liečiv a vitamínov
 2. Natrhané listy doma poriadne opláchnite pod tečúcou vodou. Zbavíte ju tak všetkých drobných nečistôt a prachu
 3. Opláchnutú žihľavu zalejte vriacou vodou a odstavenú lúhujte 15 minút
 4. Hotový žihľavový čaj môžete osladiť medom alebo vypiť neochutený. Aj tak bude výborný. Ak by sa vám zdal čaj silnejší, môžete ho zriediť vodou
 5. Čaj je najlepší hneď po uvarení, preto ho začnite popíjať kým je čerstvý. Po pár hodinách by mohol zhorknúť

Aké bylinky kombinovať so žihľavou

Žihľava významne pomáha dobrému tráveniu. Aby ste dosiahli lepší výsledok môžete ju skombinovať aj s listami púpavy, so sušenou čakankou či mätou priepornou.

Tip na nákup:

Okrem čerstvej žihľavy, ktorú si natrháte v prírode, v obchodoch sa dá kúpiť už hotový žihľavový čaj. V obchodoch bežne nájdete sušené žihľavové listy (40 g za približne 1,30 eur), ktoré sa dajú kombinovať s ďalšími liečivými bylinkami. 

Vytvoríte si tak čajovú zmes podľa vlastnej chuti. Bude vás to baviť a k tomu urobíte niečo navyše pre svoje zdravie. Ak na zábavu a miešanie byliniek vám teraz veľa času neostáva, v obchodoch zoženiete už vopred pripravenú naporciovanú žihľavu v čajových vrecúškach (20 vrecúšok za približne 1,40 eur).

Najlacnejšia možnosť je si žihľavu nazbierať z vlastnej záhrady a doma si ju vysušiť. Existujú aj domáce sušičky, ktoré vám bylinky sami vysušia a vy si z nich priamo uvaríte domáci čaj. Sušičky na bylinky zoženiete od 30 eur v základnej výbave.

Ako sušiť žihľavu

Mladá žihľava by sa mala zbierať celá so stonkou. Takto ju aj následne usušíte. U starších žihliav zbierajte iba listy. Nezabúdajte na to, že žihľava vás môže popŕhliť, preto určite myslite na ochranné rukavice. Vyhnete sa tak zbytočne nepríjemnému pocitu. Pozor, aby ste ju nesušili pri príliš vysokej teplote, sušené žihľavové listy nesmú byť sčernalé.

Čaj zo sušenej vs. čerstvej žihľavy

Najlepší je čaj z čerstvých žihľavových listov. Ideálna je na to mladá žihľava. Nemá síce tak výraznú farbu, ale takto pripravený čaj obsahuje oveľa viac enzýmov a vitamínov. Naopak, čaj zo sušených listov žihľavy je tmavšej zelenej farby, no účinky už nemá také výrazné. Piť žihľavový čaj či už z čerstvých alebo sušených lístkov je však zdraviu prospešné.

 • Tip: Pred pitím tohto čaju sa radšej poraďte so svojím lekárom o prípadných kontraindikáciách. Obzvlášť, ak máte nejaké zdravotné problémy.

Zdieľať:

Aktuálne letáky

Tesco leták – akciová ponuka
Tesco leták - Hypermarket
Tesco
Tesco leták – akciová ponuka
OBI leták –⁠ akčná ponuka
OBI leták
OBI
OBI leták –⁠ akčná ponuka
COOP Jednota leták –⁠ aktuálny
Coop Jednota časopis
COOP Jednota
COOP Jednota leták –⁠ aktuálny
101 drogerie leták aktuálny + budúci týždeň
101 drogerie leták
101 drogerie
101 drogerie leták aktuálny + budúci týždeň
Kaufland leták na tento týždeň
Kaufland leták Čadca
Kaufland
Kaufland leták na tento týždeň
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Dr.Max leták - September 2021
Dr.Max
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
dm drogerie leták na tento týždeň
dm drogerie markt Journal
dm drogerie
dm drogerie leták na tento týždeň
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Lidl leták - Pilos Maslo
Lidl
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
ASKO leták – aktuálna ponuka
Asko nábytok leták - Veľký výpredaj vystavených elektrospotrebičov
Asko
ASKO leták – aktuálna ponuka
Metro leták online –⁠ aktuálna ponuka
Metro leták - Maloobchod
Metro
Metro leták online –⁠ aktuálna ponuka