Kupino aplikácia
Zadarmo v Google Play
Žihľavu mnohí považujú za burinu. Asi najčastejšie záhradkári, ktorí s ňou musia pravidelne bojovať. To však môže byť na škodu. Žihľava hlavne na jar obsahuje množstvo vitamínov a jej listy majú liečivé účinky. Ak chcete zo žihľavy vyťažiť to najlepšie, uvarte si z nej čaj.
Žihľava dvojdomá alebo pŕhľava malá je známa svojím širokým množstvom liečivých účinkov. Obsahuje zdraviu prospešné prvky ako močopudnú kyselinu kremičitú, množstvo vitamínu C a B, horčík, vápnik či betakarotén. Vďaka týmto užitočným živinám dokáže zabrániť zadržovaniu vody v tele, podporuje tráviace procesy či dokonca pôsobí proti zápalom.
Pozitívne účinky ma aj na žlčník, pečeň a podporuje metabolizmus. Jej užívanie sa hodí na jarný detox, ale ani jej preventívne užívanie nie je na škodu. Pozor ale na dlhodobé užívanie. Žihľavový čaj je lepšie striedať s ďalšími bylinkovými čajmi. Výborný je tiež medovkový či lipový.
Žihľava významne pomáha dobrému tráveniu. Aby ste dosiahli lepší výsledok môžete ju skombinovať aj s listami púpavy, so sušenou čakankou či mätou priepornou.
Okrem čerstvej žihľavy, ktorú si natrháte v prírode, v obchodoch sa dá kúpiť už hotový žihľavový čaj. V obchodoch bežne nájdete sušené žihľavové listy (40 g za približne 1,30 eur), ktoré sa dajú kombinovať s ďalšími liečivými bylinkami. Vytvoríte si tak čajovú zmes podľa vlastnej chuti. Bude vás to baviť a k tomu urobíte niečo navyše pre svoje zdravie. Ak na zábavu a miešanie byliniek vám teraz veľa času neostáva, v obchodoch zoženiete už vopred pripravenú naporciovanú žihľavu v čajových vrecúškach (20 vrecúšok za približne 1,40 eur).
Najlacnejšia možnosť je nazbierať si žihľavu z vlastnej záhrady a doma si ju vysušiť. Existujú aj domáce sušičky, ktoré vám bylinky sami vysušia a vy si z nich priamo uvaríte domáci čaj. Sušičky na bylinky zoženiete od 30 eur v základnej výbave.
Mladá žihľava by sa mala zbierať celá so stonkou. Takto ju aj následne usušíte. U starších žihliav zbierajte iba listy. Nezabúdajte na to, že žihľava vás môže popŕhliť, preto určite myslite na ochranné rukavice. Vyhnete sa tak zbytočne nepríjemnému pocitu. Pozor, aby ste ju nesušili pri príliš vysokej teplote, sušené žihľavové listy nesmú byť sčernalé.
Najlepší je čaj z čerstvých žihľavových listov. Ideálna je na to mladá žihľava. Nemá síce tak výraznú farbu, ale takto pripravený čaj obsahuje oveľa viac enzýmov a vitamínov. Naopak, čaj zo sušených listov žihľavy je tmavšej zelenej farby, no účinky už nemá také výrazné. Piť žihľavový čaj či už z čerstvých alebo sušených lístkov je však zdraviu prospešné.
Tip: Pred pitím tohto čaju sa radšej poraďte so svojím lekárom o prípadných kontraindikáciách. Obzvlášť, ak máte nejaké zdravotné problémy.