1. Kupino.sk
 2. Články
 3. Ako si vyrobiť ochranné rúško proti koronavírusu doma? Prinášame tie najlepšie návody a tipy

Ako si vyrobiť ochranné rúško proti koronavírusu doma? Prinášame tie najlepšie návody a tipy

Ako si vyrobiť ochranné rúško proti koronavírusu doma? Prinášame tie najlepšie návody a tipyPixabay

Rúška alebo ako ich niektorí z nás nazývajú – ochranné masky – sú aktuálne nedostatkovým tovarom, ktorý nenájdete prakticky nikde (ak vám samozrejme nevadí zaplatiť niekedy aj desať eur za kus). Ako teda vyriešiť túto situáciu? Vyrobiť si rúško doma nie je žiadna námaha! Internet je skvelým zdrojom mnohých nápadov a my sme pre vás našli jednoduché návody, podľa ktorých to zvládnete ľavou zadnou za pár minút aj vy!

Možno ste sa už aj vy stretli niekde s názorom, že rúško vás pred koronavírusom neochráni. Nie je to však tak jednoznačné. Na rovinu: nemusí vás ochrániť, ale môže. Úlohou rúška je totiž zníženie rizika nákazy nielen pre toho, kto ho nosí, ale aj pre jeho bezprostredné okolie.

Áno, naozaj to má zmysel!

Zahraničná štúdia tvrdí, že filtračná efektivita rúšok ušitých doma sa pohybuje medzi 60 – 90 %. Konečné percento ochrany závisí na tom, aký materiál ste použili. 

Rúško funguje na princípe ochrany „zvnútra von“, čím zabraňuje neželanému šíreniu koronavírusu. Môžete byť sami nositeľom tohto nebezpečného vírusu bez toho, aby ste mali akékoľvek príznaky, či o tom vedeli. Je veľmi jednoduché ochrániť svojich blízkych a všetkých vo vašom okolí už len tým, že si zakryjete nos a ústa. Prevencia je vždy dôležitým krokom.

Poďme na to!

Rúško na jedno použitie – stačí vám kuchynská utierka alebo vrecko do vysávača

Štúdia uvedená vyššie pripisuje vreckám do vysávača až 94% účinnosť a papierové kuchynské utierky majú účinnosť 83 %. Nezabudnite však, že tieto materiály slúžia na výrobu jednorazových rúšok. Stačí párkrát preložiť, zošiť obyčajnou kancelárskou zošívačkou a rúško máte hotové za menej ako 5 minút.

Presne popísaný postup nájdete v tomto príspevku na Facebooku, z ktorého pochádza i obrázok nižšie.

Papierové kuchynské utierky majú účinnosť 83 % facebook.com, Yvonne Mueller

Prepracovanejšiu variantu rúška s vrstvením prináša toto video. Obsahuje navyše i postup, ako si vytvoriť prídavný štít.

Rúško funguje na princípe ochrany „zvnútra von“, čím zabraňuje neželanému šíreniu koronavírusu youtube.com

Látkové rúška šite vždy iba zo 100% bavlny

Ak sa rozhodnete ušiť si rúško, ktoré môžete po použití aj oprať, použite vždy 100% bavlnu. Bavlnené by mali byť i šnúrky, ktorými ho zaviažete (niektoré návody odporúčajú aj gumičky, ale tie nie sú ideálnym riešením). A prečo práve 100% bavlna? Z jednoduchého dôvodu – tento materiál je možné aj sterilizovať.

Ako si teda ušiť rúško z látky? Internet vás zahltí desiatkami rôznych návodov. My sme urobili kus práce za vás a vybrali také rúška, ktorých zhotovenie bude pre vás hračkou.

Základné rúško 1

Šikovná krajčírka Dana Ryglová pripravila video s podrobným postupom, vďaka ktorému dosiahnete ten správny výsledok úplne jednoducho a bez námahy. Všetko dôkladne vysvetlila a ukázala aj tie najmenšie detaily správneho postupu. Strih pre výrobu rúška si môžete takisto stiahnuť a vytlačiť.

Ak sa rozhodnete ušiť si rúško, ktoré môžete po použití aj oprať, použite vždy 100% bavlnu facebook.com, Kurzy šití Plzeň

Základné rúško 2

Ďalšie jednoduché skladané rúško, ktoré si hravo ušijete podľa návodu vo videu, prináša dielňa Daya. Samotné zhotovenie je hračka, o čom sa presvedčíte vo videu nižšie. Aby vám práca išla lepšie od ruky, stiahnite si detailný strih rúška.

Rúško s vkladacím filtrom

Náš ďalší tip bol inšpirovaný článkom o anestéziológovi z Taiwanu, ktorý zdieľal návod na výrobu rúška z bavlneného oblečenia s otvorom pre vymeniteľný papierový filter.

mustsharenews.com/cloth-face-mask

Tvarované rúško

Nesmieme zabudnúť ani na návod, ako si vytvoriť „lodičkové“ rúško. V diskusiách ste sa viacerí zhodli, že práve tento strih sedí najlepšie väčšine z nás. V porovnaní s predchádzajúcimi variantmi je však jeho ušitie náročnejšie. Ako na to – to vám prezradí nasledujúce video.

Pravidlá pri nosení rúška alebo ako neznížiť jeho ochrannú funkciu

 • Pred nasadením rúška si dôkladne umyte ruky
 • Rúško priložte na nos a ústa tak, aby nikde nevznikala medzera (prípadne čo najmenšia)
 • Počas nosenia sa rúška nedotýkajte, nenadvihujte ho či nesťahujte
 • Ak sa dotknete náhodne prednej časti rúška, nezabudnite si umyť ruky
 • Vlhké rúško vymeňte čo najskôr za nové alebo čisté
 • Pri skladaní z tváre rúško uchopte iba za šnúrky alebo upevňovacie popruhy či gumičky
 • Ihneď ho odložte do koša alebo do inej uzatvárateľnej nádoby, prípadne zrecyklujte
 • Potom si opäť dôkladne umyte ruky správnym spôsobom

Nezabúdajte na správnu starostlivosť

Pri opakovanom použití sa samozrejme o rúško musíte dôkladne starať. Bavlnené rúška pravidelne vyvárajte alebo naparujte žehličkou, ktorú zapnete na najvyššiu možnú teplotu. Potom dôkladne niekoľko krát prežehlite rúško z oboch strán. Musíme však podotknúť, že niektorí ľudia považujú prežehlenie rúška za nedostatočné či len ako preventívny krok pred nosením, bezprostredne po jeho ušití.

Rúško je takisto možné sterilizovať v rúre na pečenie (30 minút na 70 °C), ako to odporúča aj Jan Kulveit, výskumník globálnych rizík z Oxfordu.

Bonus na záver: Uprednostňujete celotvárovú masku?

Vyšší stupeň ochrany vám môže poskytnúť, verte či neverte, maska vyrobená z klasickej dvojlitrovej PET fľaše, ktorú vymyslel jadrový fyzik a rektor ČVUT Vojtěch Petráček. Súťaž o Krásavicu či Krásavca roka s ňou asi nevyhráte, ale komu by to v týchto časoch vadilo, však? Možno sa vám to nezdá, ale nosí sa naozaj celkom pohodlne.

Vyšší stupeň ochrany vám môže poskytnúť maska vyrobená z klasickej dvojlitrovej PET fľaše facebook.com, Czech Technical University in Prague

Aktuálne letáky

Metro leták
Metro online leták - Maloobchod
Metro
Metro leták
101 Drogerie leták
101 drogerie aktuálny leták - Zbierajte body na plyšové vankúšiky!
101 drogerie
101 Drogerie leták
Kaufland leták
Kaufland leták Čadca
Kaufland
Kaufland leták
OBI leták
OBI aktuálny leták - Jesenná záhrada
OBI
OBI leták
Tesco leták
Tesco aktuálny leták - Hypermarket
Tesco
Tesco leták
COOP Jednota leták
Coop Jednota akciový leták - Akcia na mlieko, cukor a kuracie rezne
COOP Jednota
COOP Jednota leták
Billa leták
Billa akciový leták - Čokoláda Merci a treska
Billa
Billa leták
Lidl leták
Lidl online leták - Akcia na Pilsner Urquell, hus a mandarínky
Lidl
Lidl leták
Jysk leták
Jysk aktuálny leták - Akcia na matrace, komody a paplóny
Jysk
Jysk leták
Dráčik katalóg
Dráčik aktuálny leták - LOL Surprise a Pokémon
Dráčik
Dráčik katalóg