1. Kupino.sk
  2. Články
  3. Aké obchody sú už otvorené? Pripravte sa na nákupy

Aké obchody sú už otvorené? Pripravte sa na nákupy

Od 22. apríla sa postupne začali otvárať všetky malé prevádzky s rozlohou do 300 metrov štvorcovýchPixabay

Zdieľať:

Minulý týždeň vláda schválila prvú fázu uvoľňovania opatrení pred šírením koronavírusu. Radi by ste si už znova vyšli na nákupy? Nižšie sa dozviete, aké obchody a prevádzky sú už otvorené a za akých podmienok.

Od 22. apríla sa postupne začali otvárať všetky malé prevádzky s rozlohou do 300 metrov štvorcových. Malé podniky by tak postupne mohli prilákať svojich verných zákazníkov a zvládnuť súčasný stav.

Nákupné centrá, trhoviská a predaj cez okienko

Pre nákupné a obchodné centrá platí po novom možnosť otvorenia prevádzky s rovnakou obmedzenou plochou do 300 m štvorcových, ale len za podmienky, že majú samostatný vchod, ktorým sa zákazníci nedostanú do pasáže centra.

Od minulého týždňa sa dajú čerstvé potraviny nakúpiť už na trhoch. Ak sa vyberiete na trh, musíte vedieť, že by ste mali dodržiavať dvojmetrové odstupy. Trhoviská by mali otvoriť jeden vchod pre vstup a jeden pre výstup. Zabezpečí sa tak, že pohyb po trhovisku bude jednosmerný, aby ľudia nekráčali oproti sebe.

Malé obchody s obuvou či textilom pri splnenej ploche sú otvorené, avšak skúšanie tovaru v týchto predajniach zatiaľ zákazníci nemajú povolené.

Keďže sa nám oteplilo, milovníci piva budú môcť dostať svoje obľúbené letné osvieženie v krčmách aspoň cez okienko.

Aj rôzne druhy reštaurácií, jedální či cukrární môžu zatiaľ predávať len cez predajné okienko. Zákazníkov tak ešte nemôžu vpustiť do interiéru. Súčasne na letné terasy a sedenia si ešte počkáme, tie sa zatiaľ takisto neotvárajú. Aj reštaurácie v hoteloch zatiaľ ostávajú zatvorené.

Po novom sú otvorené umelecké galérie, ktoré slúžia na predaj tovaru a spĺňajú kritérium plochy do 300 metrov štvorcových. V tomto prípade totiž ide o službu a nie kultúrnu ustanovizeň.

Pri nákupoch platia viaceré hygienické opatrenia:

  • nosenie rúška
  • dodržiavanie dvojmetrového odstupu
  • zákaz skúšania odevov, obuvi či textilných látok

Opatrenia sú nevyhnutné pre vašu ochranu, ale aj ochranu ďalších ľudí pred koronavírusom.

Kozmetiky, holičstvá a kaderníctva ostávajú zatiaľ zatvorené

Na otvorenie stále čakajú solárne štúdiá, kozmetiky, holičstvá a kaderníctva, kde dochádza k bližšiemu kontaktu ľudí. Tie by sa mali dostať na rad až v neskorších fázach.

Otváranie väčších obchodov by však ešte malo chvíľu trvať. Vláda tak plánuje urobiť postupným uvoľňovaním opatrení a následnou kontrolou až v ďalších fázach. Dôležité je, že zmena sa pripravuje.

Platiť kartou môžete bez PIN kódu až do 50 eur

Novinkou tiež je, že zákazníci môžu v obchodoch od minulého týždňa bezpečne platiť kartou až do výšky 50 eur bez potreby zadávať PIN kód. Ministerstvo financií sa tak rozhodlo znižovať riziko šírenia koronavírusu pri platbe kartou. Pri platbe vyšších súm sa odporúča použiť ochranné rukavice.

Slovenská banková asociácia tiež odporúča pri platbách využívať mobilné platby Apple Pay či Google Pay, kde nie je nutné zadávať PIN kód ani pri vyšších platbách. „V týchto prípadoch sa klienti vyhnú kontaktu s platobným terminálom úplne, pri akýchkoľvek sumách,“ uviedla pre Financial Report manažérka pre oblasť platobných služieb Slovenskej bankovej asociácie Eva Horváthová.

Zdieľať:

Aktuálne letáky

Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka
Merkury Market leták
Merkury Market
Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka
IKEA katalóg 2021 online
Katalóg IKEA - Business
IKEA
IKEA katalóg 2021 online
Tesco leták – akciová ponuka
Tesco katalóg - Zdravie
Tesco
Tesco leták – akciová ponuka
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Lidl online brožúra - Správa o trvalej udržateľnosti za roky 2018 a 2019
Lidl
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
ASKO leták – aktuálna ponuka
Asko nábytok leták - Asko Tipy 2022
Asko
ASKO leták – aktuálna ponuka
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Dr.Max leták
Dr.Max
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň