1. Kupino.sk
  2. Články
  3. Aké obchody sú už otvorené? Pripravte sa na nákupy

Aké obchody sú už otvorené? Pripravte sa na nákupy

Od 22. apríla sa postupne začali otvárať všetky malé prevádzky s rozlohou do 300 metrov štvorcovýchPixabay

Minulý týždeň vláda schválila prvú fázu uvoľňovania opatrení pred šírením koronavírusu. Radi by ste si už znova vyšli na nákupy? Nižšie sa dozviete, aké obchody a prevádzky sú už otvorené a za akých podmienok.

Od 22. apríla sa postupne začali otvárať všetky malé prevádzky s rozlohou do 300 metrov štvorcových. Malé podniky by tak postupne mohli prilákať svojich verných zákazníkov a zvládnuť súčasný stav. 

Nákupné centrá, trhoviská a predaj cez okienko

Pre nákupné a obchodné centrá platí po novom možnosť otvorenia prevádzky s rovnakou obmedzenou plochou do 300 m štvorcových, ale len za podmienky, že majú samostatný vchod, ktorým sa zákazníci nedostanú do pasáže centra.

Od minulého týždňa sa dajú čerstvé potraviny nakúpiť už na trhoch. Ak sa vyberiete na trh, musíte vedieť, že by ste mali dodržiavať dvojmetrové odstupy. Trhoviská by mali otvoriť jeden vchod pre vstup a jeden pre výstup. Zabezpečí sa tak, že pohyb po trhovisku bude jednosmerný, aby ľudia nekráčali oproti sebe.

Malé obchody s obuvou či textilom pri splnenej ploche sú otvorené, avšak skúšanie tovaru v týchto predajniach zatiaľ zákazníci nemajú povolené.

Keďže sa nám oteplilo, milovníci piva budú môcť dostať svoje obľúbené letné osvieženie v krčmách aspoň cez okienko

Aj rôzne druhy reštaurácií, jedální či cukrární môžu zatiaľ predávať len cez predajné okienko. Zákazníkov tak ešte nemôžu vpustiť do interiéru. Súčasne na letné terasy a sedenia si ešte počkáme, tie sa zatiaľ takisto neotvárajú. Aj reštaurácie v hoteloch zatiaľ ostávajú zatvorené.

Po novom sú otvorené umelecké galérie, ktoré slúžia na predaj tovaru a spĺňajú kritérium plochy do 300 metrov štvorcových. V tomto prípade totiž ide o službu a nie kultúrnu ustanovizeň.

Pri nákupoch platia viaceré hygienické opatrenia:

  • nosenie rúška
  • dodržiavanie dvojmetrového odstupu
  • zákaz skúšania odevov, obuvi či textilných látok

Opatrenia sú nevyhnutné pre vašu ochranu, ale aj ochranu ďalších ľudí pred koronavírusom.

Od minulého týždňa sa dajú čerstvé potraviny nakúpiť už na trhoch Pixabay

Kozmetiky, holičstvá a kaderníctva ostávajú zatiaľ zatvorené 

Na otvorenie stále čakajú solárne štúdiá, kozmetiky, holičstvá a kaderníctva, kde dochádza k bližšiemu kontaktu ľudí. Tie by sa mali dostať na rad až v neskorších fázach. 

Otváranie väčších obchodov by však ešte malo chvíľu trvať. Vláda tak plánuje urobiť postupným uvoľňovaním opatrení a následnou kontrolou až v ďalších fázach. Dôležité je, že zmena sa pripravuje. 

Platiť kartou môžete bez PIN kódu až do 50 eur 

Novinkou tiež je, že zákazníci môžu v obchodoch od minulého týždňa bezpečne platiť kartou až do výšky 50 eur bez potreby zadávať PIN kód. Ministerstvo financií sa tak rozhodlo znižovať riziko šírenia koronavírusu pri platbe kartou. Pri platbe vyšších súm sa odporúča použiť ochranné rukavice

Slovenská banková asociácia tiež odporúča pri platbách využívať mobilné platby Apple Pay či Google Pay, kde nie je nutné zadávať PIN kód ani pri vyšších platbách. „V týchto prípadoch sa klienti vyhnú kontaktu s platobným terminálom úplne, pri akýchkoľvek sumách,“ uviedla pre Financial Report manažérka pre oblasť platobných služieb Slovenskej bankovej asociácie Eva Horváthová.

Aktuálne letáky

Kaufland leták
Kaufland leták Čadca
Kaufland
Kaufland leták
Billa leták
Billa aktuálny leták - Zdravé potraviny za super ceny
Billa
Billa leták
101 Drogerie leták
101 drogerie aktuálny leták - Zbierajte body na plyšové vankúšiky!
101 drogerie
101 Drogerie leták
Dráčik katalóg
Dráčik aktuálny leták - LOL Surprise a Pokémon
Dráčik
Dráčik katalóg
Lidl leták
Lidl online leták - Najlacnějšie mlieko
Lidl
Lidl leták
COOP Jednota leták
Coop Jednota akciový leták - Akcia na mlieko, cukor a kuracie rezne
COOP Jednota
COOP Jednota leták
OBI leták
OBI aktuálny katalóg - Užívajte si vonku 2020
OBI
OBI leták
Jysk leták
Jysk aktuálny leták - Akcia na matrace, komody a paplóny
Jysk
Jysk leták
Metro leták
Metro online leták - Maloobchod
Metro
Metro leták
Tesco leták
Tesco akciový leták - Najlacnejšie kuracie rezne
Tesco
Tesco leták