1. Kupino.sk
  2. Články
  3. Ako vyčistiť práčku lacno a ekologicky. Pomôže vám ocot a sóda

Ako vyčistiť práčku lacno a ekologicky. Pomôže vám ocot a sóda

Ako vyčistiť práčku lacno a ekologicky. Pomôže vám ocot a sódaPixabay

Zdieľať:

Má vaše oblečenie po vypraní divný zápach? Môže to byť tým, že ste práčku dlho nečistili. Poradíme vám, ako to napraviť a ako práčku čistiť pravidelne. Pomôže vám ocot a sóda, s ich dávkovaním to ale nepreháňajte.

Po dopraní chceme z práčky vytiahnuť voňavú bielizeň. Čo ak ale nevonia tak ako predtým? Ani práčka nie je samočistiaca a zostávajú v nej nečistoty z bielizne, zvyšky pracieho prášku či aviváže v zásobníku. To všetko zohráva úlohu pri ďalšom praní. Ak práčku pravidelne nečistíte, môže vás trápiť nepríjemný zápach vychádzajúci z práčky a v horšom prípade aj z vašej čistej bielizne.

Zistite, ako práčku vyčistiť a zbaviť ju zápachu.

Čo je potrebné v práčke vyčistiť?

  • Bubon práčky
  • Dávkovač a priestor pod ním
  • Filter

Ako vyčistiť bubon práčky pomocou octu a sódy

Do priestoru na prací prášok nasypte pol hrnčeka sódy a priehradku na aviváž naplňte octom. Ďalšie dve šálky octu môžete naliať priamo do bubnu práčky. Nastavte najvyššiu teplotu a vyberte najdlhší prací cyklus. Práčku spustite naprázdno.

Cyklus prania zastavte pred pláchaním a vodu nechajte pôsobiť ideálne cez noc, postačí ale aj pár hodín. Potom práčku znova pustite a nechajte cyklus dokončiť.

Ako často čistiť bubon práčky: Dvakrát až trikrát za rok

Ako vyčistiť dávkovač práčky

Zásobník opatrne vytiahnite úplne von. Ak si nie ste istí, ako na to, v návode na práčke nájdete postup. Dávkovač dôkladne umyte horúcou vodou. Nezabudnite ani na priestor pod zásobníkom. Usadeniny a vodný kameň utrite hubkou, na zle dostupné miesta vám bude hodiť stará zubná kefka.

Ako často dávkovač čistiť: Raz za mesiac

Ako na čistenie filtra

Filter pri praní zachytáva väčšie aj menšie nečistoty. Pokiaľ je zanesený, môže to vašu práčku nenávratne poškodiť. Nezabúdajte preto na jeho pravidelné čistenie.

Filter zvyčajne nájdete dole na čelnej strane práčky pod krycím viečkom. Ak si nie ste istí jeho umiestnením, pozrite sa do manuálu k práčke. Opatrne filter vyskrutkujte a starostlivo vyčistite od zachytených vlasov, zvyškov nití a žmolkov z bielizne. Na záver ho prepláchnite pod horúcou vodou.

Ako často filter čistiť: Zhruba raz za tri mesiace

Ak práčku pravidelne nečistíte, môže vás trápiť nepríjemný zápach vychádzajúci z práčky a v horšom prípade aj z vašej čistej bielizne Pixabay

S octom ani sódou to nepreháňajte

Ocot a sóda síce môžu čistenie uľahčiť, výrobcovia práčok ich ale všeobecne príliš neodporúčajú. Podľa nich nadmerné množstvo tejto zmesi spôsobuje poškodenie gumových častí práčky a jej prehnané dávkovanie by mohlo práčku nenávratne poškodiť.

Dajte si preto pozor na správne dávkovanie. Hoci raz za čas práčke čistenie octom a sódou zrejme neuškodí, viac ako dvakrát až trikrát za rok to neodporúčame. Pamätajte tiež na to, že ak je vaša práčka stále v záruke, použitím octu či sódy svoju záruku stratí.

Na čistenie práčky môžete použiť aj špeciálne prípravky, existuje napríklad SANYTOL dezinfekcia na čistenie práčky alebo tekutý čistič LANZA.

Tipy na záver:

  • Pravidelne perte na 60 °C alebo 90 °C. Pri tejto teplote perte uteráky, posteľnú bielizeň alebo kuchynské utierky
  • Po každom vypraní nechajte dvierka od práčky pootvorené, aby mohol bubon uschnúť
  • Gumové tesnenie na dvierkach práčky čistite po každom praní. Rukou vytiahnite veľké nečistoty zo záhybov a handričkou vytrite gumové tesnenie dosucha
  • Pracie prostriedky dávkujte podľa návodu a nepoužívajte ich viac než je potrebné

Zdieľať:

Aktuálne letáky

Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Dr.Max leták
Dr.Max
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka
Merkury Market leták
Merkury Market
Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka
ASKO leták – aktuálna ponuka
Asko nábytok leták - Asko Tipy 2022
Asko
ASKO leták – aktuálna ponuka
Tesco leták – akciová ponuka
Tesco katalóg - Zdravie
Tesco
Tesco leták – akciová ponuka
IKEA katalóg 2021 online
Katalóg IKEA - Business
IKEA
IKEA katalóg 2021 online
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Lidl online brožúra - Správa o trvalej udržateľnosti za roky 2018 a 2019
Lidl
Lidl leták –⁠ akciová ponuka