1. Kupino.sk
  2. Články
  3. 4 potraviny z obchodov, ktoré nie sú vôbec také zdravé, ako si myslíte. Budete prekvapení!

4 potraviny z obchodov, ktoré nie sú vôbec také zdravé, ako si myslíte. Budete prekvapení!

Potraviny z obchodov, ktoré obsahujú škodlivé látky a nevedeli sme o tomCanva

Zdieľať:

Často chodíme na nákup v dobre viere. Pri prechádzaní medzi regálmi si vybavujeme reklamné znelky, ktoré niekedy zaznejú aj v samotnom obchode. K tomu pridáme všetko, čo sme doteraz videli či čítali a máme jasný obraz o tom, čo je to zdravá potravina. Alebo nie?

Mýlime sa a nikto nám to nepovie

V obchode siahneme po tom, o čom sme presvedčení, že je zdravé, chutné a dobré. Avšak ono to tak v niektorých prípadoch bohužiaľ nie je. Nečakali by ste, že Hummus Natural bude iba Hummus Natural? Poďme sa pozrieť na vybrané pochúťky z obchodov, ktoré rozhodne do nášho jedálnička nepatria. A povieme si aj prečo.

Škoricová bomba v podobe Cini Minis

Cini Minis poznáme roky ako raňajkovú pochúťku, ktorá sa odporúča deťom na kvalitný štart dňa. Vhodné na raňajky, desiatu, večeru… Čo sa však v reklame nedozviete je, že Cini Minis obsahujú škodlivé E160b.

E160b alebo Pozor, alergici!

E160b je farbivo. Konkrétne v prípade tohto produktu sa jedná o skupinu farbív. Je vedecký dokázané, že tento prvok spôsobuje podráždenie a alergické reakcie. Preto nie je vhodné pre deti a alergikov, ktorým pri konzumácii hrozí bolesť hlavy a podráždenosť.

Zdravá alternatíva Cini Minis

Najlepšou variantou sú ovsené vločky alebo kukuričné lupienky. Myslíte si, že tie vašim deťom nebudú chutiť? Skúste ich namiesto mlieka zmiešať s jogurtom a prípadne ich obľúbeným ovocím. Takto vaše deti na raňajky príjmu do tela veľa vitamínov, vlákninu a budú mať energiu počas celého dňa.

Pozor na hummus v obchodoch

Hummus je super zdravá potravina vhodná aj pre vegánov. Je rastlinného pôvodu a obsahuje veľké množstvo vitamínov a zdraviu prospešných látok. Ale…

E211 alebo benzoan sodný

Benzoan sodný patrí medzi konzervanty, ktoré rozhodne zdravé nie sú. Získal známku škodlivosti vo výške 4. Nie je vhodný pre deti a navyše je to silný alergén. Pri zlúčení s ďalšími látkami vzniká karcinogén známy ako benzen. Tiež zhoršuje astmu a naviac je príčinou detskej ADHD, čiže hyperaktivity. Niektoré štúdie tvrdia, že narušuje štruktúru DNA, kvôli čomu vzniká rozvoj dedičných chorôb akou je napríklad Parkinsonova choroba.

Zdravá alternatíva je tá z domu

Ak máte radi hummus, ideálne je si ho vyrobiť vlastnoručne doma. Stačia vám základné suroviny ako cícer, cesnak, citrónová šťava, olivový olej a dôležité tahini, t.j. Sezamová pasta. Výhodou podomácky vyrobeného hummusu je, že presne viete, čo do neho dávate a viete si ho pripraviť podľa vlastnej chuti.

Namiesto kúpi hummusu v obchode si ho vyrobte sami doma Canva

Jogurt s hmyzom?

Hovoríte si, že na jogurtoch Activia nemôže byť predsa nič zlé? Je to jogurt ako každý iný. Alebo nie? Bohužiaľ, ani v tomto prípade nebudete spokojní.

E120 alebo kyselina karmínová

Kyselina karmínová dosahuje skóre škodlivosti až 5! Patrí medzi farbivá a je to alergén nevhodný pre deti a má živočíšny pôvod. A čo ešte? E120 je derivát rakovinotvorných látok. Je dokázané, že spôsobuje detskú hyperaktivitu, anafylaxiu či astmu. Karmín sa vyrába z vysušených tiel samičiek hmyzu.

Zdravá alternatíva

Dlhodobo najlepšie hodnotené jogurty v slovenských obchodoch sú tie grécke. Jogurt gréckeho typu vyrába hneď niekoľko značiek ako Tami, Pilos či Milko. Nemáte radi čistý jogurt? Pridajte si do neho čerstvé ovocie, kakao alebo javorový sirup podľa vlastnej chuti.

Limonáda ProLinie

To, že po tejto limonáde neschudneme, chápeme asi všetci. Aj napriek tomu by sme si však mohli myslieť, že je zdravá. Pramenitá bublinková voda s príchuťou… Čo na nej môž byť zlé, nie? Odpoveď znie: všetko! A prečo?

E950 alebo acesulfam-K

Toto sladidlo má skóre škodlivosti 4. Pokusy na potkanoch a myšiach ukázali výskyt nádorov, pokiaľ konzumovali Acesulfam-K pravidelne vo vyššom množstve.

E951 alebo aspartam

Aspartam má skóre škodlivosti 5. Má značky nevhodné pre deti a je nebezpečný. Od roku 1974 existujú štúdie, ktoré tvrdia, že aspartam poškodzuje mozog a je hlavným zdrojom nádorov mozgu. Je tiež nebezpečný pr osoby s poruchou metabolizmu. Zvyšuje riziko infekci močových ciest, vyvoláva závrate, bolesti hlavy, akné či poruchy správania u detí. Je celkovo nevhodný pre kojacie a tehotné ženy.

Zdravá alternatíva

Je to jednoduché! Voda z kohútiku, citrón a je to. Ak nemáte kvalitnú vodu, zadovážte si filter alebo populárny šungit, ktorý vašu vodu vyčistí od radikálov a ďalších škodlivín.

Zdieľať:

Aktuálne letáky

Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Lidl leták - Vianočné hračky
Lidl
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
IKEA katalóg 2021 online
Katalóg IKEA - Business
IKEA
IKEA katalóg 2021 online
OBI leták –⁠ akčná ponuka
OBI katalóg - Kúpeľňa a Kuchyňa
OBI
OBI leták –⁠ akčná ponuka
Dráčik leták –⁠ nový katalóg
Dráčik leták
Dráčik
Dráčik leták –⁠ nový katalóg
COOP Jednota leták –⁠ aktuálny
Coop Jednota - Víkendová akcia
COOP Jednota
COOP Jednota leták –⁠ aktuálny
Tesco leták – akciová ponuka
Tesco magazín - jeseň/zima 2021
Tesco
Tesco leták – akciová ponuka
ASKO leták – aktuálna ponuka
Asko nábytok leták - Vypredaj
Asko
ASKO leták – aktuálna ponuka
Metro leták online –⁠ aktuálna ponuka
Metro leták - Maloobchod - Kinder
Metro
Metro leták online –⁠ aktuálna ponuka
Pepco leták –⁠ aktuálna ponuka
Pepco leták - Vánočný obchodík
Pepco
Pepco leták –⁠ aktuálna ponuka