1. Kupino.sk
  2. Články
  3. Ako vybrať kvalitnú šunku? Sledujte obsah mäsa a vody, a na ružovú farbu sa nespoliehajte

Ako vybrať kvalitnú šunku? Sledujte obsah mäsa a vody, a na ružovú farbu sa nespoliehajte

Ako vybrať najlepšiu šunku v obchode podľa zloženia mäsa, farby či forme výrobyKupino

Zdieľať:

„10 deka detskej šunky a 15 výberovej od kosti“. Bežná návšteva pultu s údeninami v obchodoch. Viete ale, čo sa za jednotlivými názvami šuniek skrýva, aké je ich zloženie a koľko percent mäsa obsahujú? Skôr ako vyrazíte na váš ďalší nákup, prečítajte si ako vyberať šunku podľa zloženia a čo stojí za jej krásnou ružovou farbou.

Druhy šunky podľa kvality a množstva mäsa

Slovenská legislatíva rozlišuje medzi 3 druhmi šunky, a to štandard, výberová a špeciál. Tieto druhy sa líšia zložením, obsahom mäsa a podielom čistých svalových bielkovín.

  • Štandard: obsahuje najmenej 10 % hmotnosti čistých svalových bielkovín
  • Výberová: obsahuje najmenej 13 % hmotnosti čistých svalových bielkovín
  • Špeciál: obsahuje najmenej 16 % hmotnosti čistých svalových bielkovín

Na základe toho samozrejme tiež platí, že čím menej mäsa a bielkovín výrobok obsahuje, tým je šunka lacnejšia. Avšak nízka cena znamená tiež viac vody, zahusťovadiel a ďalších pridaných chemických látok, bez ktorých sa kvalitná šunka zaobíde.

Šunka špeciál - najvyššia akosť

Tento typ šunky musí obsahovať minimálne 89 % mäsa a 16 % čistých svalových bielkovín. V jej zložení nemôžu byť žiadne farbivá, škroby, vláknina ani iné pridané živočíšne či rastlinné bielkoviny. Šunky špeciál sú tiež „celosvalové“ – to znamená, že sú vyrobené z celej časti mäsa (napr. bravčového kolena, kuracích či morčacích pŕs a podobne).

Výberová šunka

Výberová šunka musí obsahovať minimálne 72 % mäsa a 13 % čistých svalových bielkovín. Podobne ako pri šunke špeciál, aj výberová musí byť „celosvalová“, bez umelých pridaných bielkovín, farbív alebo škrobov. S ohľadom na nižší podiel mäsa ale môže obsahovať prírodné zahusťovadlá (gumu euchema, kartagenana atď.).

Šunka štandard

Tento typ bežne obsahuje okolo 55 % mäsa a musí mať minimáln 10 % čistých svalových bielkovín. Nemusí byť z jedného kusu mäsa či svaloviny, najčastejšie sa vyrába z odrezkov. Vo svojom zložení nie je tak limitovaná, a preto môže byť znížený obsah mäsa kompenzovaný pridaním škrobu (zemiakového, kukuričného), vlákniny, bielkovinových preparátov rastlinného či živočíšneho pôvodu, potravinárskymi farbivami a ďalšími umelými aditivámi.

Typy šuniek a ich zloženie mäsa na pultoch slovenských obchodov Kupino

Detská šunka

Pre detskú šunku žiadne legislatívne predpisy neexistujú a je teda na každom výrobcovi, ako sa k jej zloženiu postaví. Často sa pod označením „detská šunka“ naozaj skrývajú výrobky vysokej akosti a výberovej triedy, ktoré podľa vyhlášky nesmú obsahovať farbivá a ďalšie umelé prísady. Bohužiaľ sa tiež stáva, že detská šunka svojim zložením zodpovedá skôr triede štandard a obsahuje aj éčka, avšak v menšom množstve. Práve preto sa u týchto údenín vždy kontroluje zloženie.

Náhradné šunky

Pokiaľ má výrobok menej než 10 % čistých svalových bielkovín, tak sa už nejedná o šunku, ale o náhradu, ktorá sa typicky predáva pod názvami ako „nárez“ alebo „tehla“. Vyznačuje sa nízkym obsahom mäsa a naopak vysokým obsahom najrôznejších živočíšnych a rastlinných prímesí, škrobu, aditív (éčiek), umelých farbív a dochucovadiel.

Aký je rozdiel medzi dusenou šunkou a šunkou od kosti?

Okrem delenia podľa obsahu mäsa, zloženia a výslednej kvality, sa šunky líšia aj spôsobom výroby. Pokiaľ v obchode narazíte na šunku od kosti, znamená to, že bola vyrobená z mäsa v celku a kosti boli vytiahnuté až nakoniec. Také šunky tiež bývajú často zaúdené a majú typickú bielu vrstvu na povrchu.

Dusená šunka sa oproti tomu vyrába z opracovaného mäsa, ktoré sa necháva rovnomerne presoliť a následne sa plní do foriem, v ktorých sa tepelne upravuje. Dusenú šunku vždy bezpečne spoznáte podľa jej pravidelného okrúhleho alebo hranatého tvaru.

Aký je rozdiel medzi šunkou od kosti a dusenou šunkou Kupino

Ružová farba nie je zárukou kvalitnej šunky

Ku krásnej ružovej farbe sa šunkám vždy dopomáha. Aj v zložení tej najkvalitnejšej šunky nájdete okrem mäsa tiež vodu a zmes soli, ktorá obsahuje dusitany. Tie sa do výroby pridávajú, aby zabraňovali rozmnožovaniu škodlivých mikroorganizmov, ale tiež preto, že stabilizujú a zaisťujú ružovú farbu.

  • Dusitany sa pre lepšiu chuť a ružovú farbu pridávajú aj do domácich šuniek, ktoré si ľudia vyrábajú v šunkovaroch. Tieto mäsiarske nakladacie zmesi sa na trhu predávajú pod rôznymi názvami a zaisťujú stabilitu zafarbenia a chuťových vlastností mäsových výrobkov.

Ak by sa totiž šunky nakladali iba do obyčajnej soli, po narezaní by zosiveli a rýchlejšie sa kazili. A navyše by nevyzerali tak lákavo, ako krásne ružové plátky, s ktorými sa zákazníci stretávajú v obchodoch. Okrem dusitanov preto nájdete v zložení vysokoakostných a výberových šuniek stabilizátory a antioxidanty, ktoré zabraňujú oxidácii mäsa a následne zmene farby.

Rozdiel v kvalite je potom ten, že do vysokoakostných a výberových šuniek sa pridávajú zmienené dusitany a antioxidanty, ktoré výhradne stabilizujú a uchovajú chuť a farbu. Šunky triedy Štandard alebo iné náhrady môžu okrem toho obsahovať tiež umelé farbivá a rôzne „éčkové“ dochucovadlá.

Zdieľať:

Aktuálne letáky

IKEA katalóg 2021 online
Katalóg IKEA - Business
IKEA
IKEA katalóg 2021 online
Tesco leták – akciová ponuka
Tesco katalóg - Zdravie
Tesco
Tesco leták – akciová ponuka
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Lidl online brožúra - Správa o trvalej udržateľnosti za roky 2018 a 2019
Lidl
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka
Merkury Market leták
Merkury Market
Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Dr.Max leták
Dr.Max
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
ASKO leták – aktuálna ponuka
Asko nábytok leták - Asko Tipy 2022
Asko
ASKO leták – aktuálna ponuka