1. Kupino.sk
  2. Články
  3. Ako odmraziť mrazničku rýchlo a jednoducho v priebehu pár minút

Ako odmraziť mrazničku rýchlo a jednoducho v priebehu pár minút

Návod ako rýchlo odmraziť mrazničkuCanva

Zdieľať:

Odmrazovanie chladničky či mrazničky je nepríjemná záležitosť, do ktorej sa väčšinou nikomu nechce. Nadmerné množstvo ľadu je však na obtiaž, zmenšuje priestor v mrazničke a navyše znižuje efektivitu spotrebiča. Prejdite si s nami základné kroky (ale i rady pre pokročilých), ktoré vám celý proces rozmrazovania uľahčia.

Aké problémy spôsobuje prebytočný ľad v mrazničke alebo chladničke?

To, že námraza postupne zhoršuje manipuláciu s uloženým jedlom, už každý z nás dobre vie. Cencúle a vrstvy zamrznutej vody predstavujú zásadnú komplikáciu pri vyťahovaní a skladovaní potravín v mrazničke.

Oveľa horší dopad má ale vrstva ľadu na funkčnosť mrazničky. Stačí iba pol centimetra námrazy a váš spotrebič zrazu využíva oveľa viac energie, než by musel. Poďme sa teda pozrieť na to, ako sa ľadu zbaviť a zvýšiť tak efektivitu vašej mrazničky.

Čo urobiť s potravinami pri odmrazovaní?

Prečo máme v mrazničke kilo ružičkového kelu, keď ho všetci doma neznášajú?” To je príklad typickej záhady, na ktorú pri vyťahovaní zabudnutých potravín z mrazničky môžete naraziť. Bez ohľadu na to, koľko máte v mrazničke takýchto tajomných nájomníkov, je dôležité vyriešiť najprv zásadnú otázku – čo urobiť s potravinami zatiaľ čo sa bude ľad topiť.

Najlepším riešením je však nechať si túto aktivitu na zimné mesiace, kedy stačí jedlo jednoducho položiť za okno alebo na balkón a je to. Námraza si však čas nevyberá, a preto je dobre mať záložný plán aj v teplejšom počasí.

Ideálne by malo všetko dočasne skončiť v mrazničke ochotného suseda alebo v prenosnej mrazničke naplnenej ľadom. Pokiaľ však tieto možnosti nemáte, jedlo jednoducho zabaľte do deky a obklopte ho sáčkami s ľadom. V prípade, že odmrazujete mrazničku, dajte všetko do chladničky – celý proces rozmrazovania trvá pár minút, a preto by v chladničke mali potraviny vydržať.

Ako rozmraziť mrazničku iba za pár minút Canva

Čo robiť, ak sa jedlo rozmrazí?

Ak všetky vaše snahy vyjdu na zmar a jedlo sa predsa len rozmrazí, dávajte si veľký pozor – rozmrazené a znovu zamrazené jedlo vám môže spôsobiť nepríjemné črevné problémy. Platí to predovšetkým pre mäso, údeniny a ryby. Zjedzte teda po rozmrazení čo sa dá.

Avšak, rozmrazené a uvarené jedlo je možné opätovne zamraziť. Pokiaľ teda máte tú možnosť, pred opätovným uložením potravín do do mrazničky ich tepelne upravte.

Návod na to, ako rozmraziť mrazničku čo najrýchlejšie

Dlhé čakanie pri rozmrazovaní veľkého množstva ľadu je otrava a naviac predlžuje dobu, pri ktorej sú potraviny mimo mrazničky. Našťastie ale existujú triky, ako topenie ľadu urýchliť.

  • Akonáhle mrazničku vypnete a odpojíte ju z elektriny, môžete do nej vložiť nádobu s horúcou vodou, ktorá rýchlejšie zdvihne jej teplotu.
  • Pomôcť si tiež môžete so soľou. Ľad jednoducho posoľte a potom iba pozorujte, ako rýchlo pod soľným zásypom mizne.
  • Skvelým pomocníkom je i fén na vlasy, ktorý jednoducho namierte smerom do mrazničky a nechajte horúci vzduch robiť si svoju prácu.
  • Väčšie kusy ľadu môžete postupne odstraňovať plastovou škrabkou. Vyhnite sa však ostrým nástrojom, ktoré môžu vašu mrazničku poškodiť.

Bez ohľadu na to, aký spôsob zvolíte, pripravte sa na menšiu povodeň. Pred mrazničku si položte dve utierky, ktoré vytekajúcu vodu zadržia. Keď už jedna utierka nestíha, vymeňte ju za suchú a tú pôvodnú vyžmýkajte. Takto ich obmieňajte až kým je odmrazovanie na konci.

AKo odmraziť chladničku či mrazničku rýchlejšie a efektívnejšie Canva

Odmrazením to nekončí

To, že ste sa zbavili ľadu ešte neznamená, že môžete ihneď všetky potraviny vrátiť naspäť. Práve naopak, na rad prichádza dôkladné vyčistenie všetkých zákutí mrazničky dezinfekčnými prostriedkami. Ak nemáte po ruke prípravok z obchodu, vystačíte si aj s teplou vodou a obyčajným octom.

A pri čistení nezabudnite hlavne na tesnenie. Je to miesto, cez ktoré môže do mrazničky preniknúť vzduch a pokiaľ neprilieha naozaj pevne, tak máte mrazničku o chvíľu opäť plnú ľadu.

Zdieľať:

Aktuálne letáky

COOP Jednota leták –⁠ aktuálny
Coop Jednota aktuálny leták
COOP Jednota
COOP Jednota leták –⁠ aktuálny
Tesco leták – akciová ponuka
Tesco leták - Hypermarket
Tesco
Tesco leták – akciová ponuka
Dráčik leták –⁠ nový katalóg
Dráčik leták
Dráčik
Dráčik leták –⁠ nový katalóg
Billa leták online –⁠ aktuálny od stredy
Billa hlavný leták
Billa
Billa leták online –⁠ aktuálny od stredy
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Dr.Max leták
Dr.Max
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Metro leták online –⁠ aktuálna ponuka
Metro leták - Maloobchod
Metro
Metro leták online –⁠ aktuálna ponuka
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Lidl leták
Lidl
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Kaufland leták na tento týždeň
Kaufland leták Čadca
Kaufland
Kaufland leták na tento týždeň
ASKO leták – aktuálna ponuka
Asko nábytok leták -  NÁBYTOK Jednotka pre váš domov
Asko
ASKO leták – aktuálna ponuka
dm drogerie leták na tento týždeň
dm drogerie markt Journa - May 2022
dm drogerie
dm drogerie leták na tento týždeň