1. Kupino.sk
  2. Články
  3. Koniec pôstu sa blíži: 5 (ne)tradičných receptov na veľkonočné pečivo od Coolinárov

Koniec pôstu sa blíži: 5 (ne)tradičných receptov na veľkonočné pečivo od Coolinárov

Tipy na veľkonočné receptyCoolinari.sk

Zdieľať:

Napriek tomu, že pandémia naše oslavy Veľkej noci tento rok opäť obmedzí, jedná vec je istá – zmeny do našich kuchýň to neprinesie. Kto by si predsa nechal zájsť chuť na mäkkučký veľkonočný koláč alebo šťavnatú šunku. Upečte si spolu s nami tieto tradičné aj menej tradičné veľkonočné recepty z foodblogu Coolinári, nech už oslavujete Veľkú noc akokoľvek.

Netradičná situácia si žiada netradičné riešenia a v rovnakom duchu sme pre vás tento rok pripravili aj náš veľkonočný receptový špeciál. Na pomoc sme prizvali Mišku a Kamila z obľúbeného foodblogu Coolinári, na ktorom sme sa inšpirovali dobrotami ako vyšitými na veľkonočný stôl.

Viete, čo je to „tsoureki“? Hľadáte recept na vláčne linecké pečivo?

Toto je našich 5 tipov na veľkonočné recepty, ktoré stoja za vyskúšanie:

Recept 1: Veľkonočné linecké pečivo

Veľkonočné linecké pečivo recept Coolinari.sk

Ako sa vraví – „iný kraj, iný mrav“ – presne to isté platí aj o tradícii piecť linecké koláčiky na Veľkú noc. Zatiaľ čo v jednej domácnosti si veľkonočné sviatky bez tohto pečiva niektorí z nás nevedia ani predstaviť, niekto ho považuje za typické vianočné pečivo, ktoré sa sa na Veľkú noc nepripravuje.

My hovoríme: „Prečo nie?!“ Linecké cesto v tvare veľkonočných vajíčok môže byť milým ozvláštnení slávnostného stola a vďaka verzii s plnkou v podobe tzv. lemon curd, ktorú si môžete pripraviť jednoducho podľa receptu, bude pripomínať skutočné vajíčka.

Na prípravu lineckého cesta potrebujete základné suroviny ako hladkú múku, maslo, práškový cukor a na citrónovú plnku vám stačí nakúpiť vajíčka, citróny a kryštálový cukor.

Celý postup nájdete na blogu Coolinári, kde si recept môžete dokonca stiahnuť v PDF verzii a vytlačiť si ho.

Recept 2: Veľkonočná paska

Veľkonočná paska recept Coolinari.sk

Veľkonočná paska je ďalší z tradičných veľkonočných receptov, ktorý nám hneď príde na um, keď dávame dokopy nákupný zoznam na sviatočné pečenie. Tento biely kysnutý koláč je dobre známy v mnohých slovenských domácnostiach a niet sa čo čudovať. S maslom, so šunkou, s tvarohom či klobáskou – neexistuje kombinácia, v ktorej by nechutil výborne.

Ak hľadáte recept na pravú veľkonočnú pasku, Miška s Kamilom vás prevedú celým procesom prípravy tak, aby bola vaša paska hviezdou stola. Celý recept aj s videonávodom na to, ako pasku zapliesť nájdete priamo u nich na blogu.

Recept 3: Ensaïmada

Malorské pečivo Ensaïmada recept Coolinari.sk

Toto tradičné slávnostné pečivo pochádza z Malorky a svojím tvarom aj spôsobom prípravy sa podobá našej veľkonočnej paske alebo veľkonočnému koláču. Navyše, po zakusnutí do tohto lahodného pečiva si ihneď spomeniete na maslový croissant, vďaka čomu si ho zamilujete ešte viac.

Na prípravu nebudete potrebovať nič špeciálne: mlieko, cukor, droždie, múku, vajíčka, maslo… všetko, čo sa nájde v špajzi každej správnej gazdinky.

Ste tento rok pripravení na niečo netradičné? Celý recept s postupom na malorské pečivo Ensaïmada nájdete tu.

Recept 4: Tsoureki – tradícia z Grécka

Tsoureki recept

Pri netradičných receptových variáciach ešte chvíľu ostaneme. Poznáte Tsureki? Tsureki je grécky tradičný recept veľmi podobný brioške alebo veľkonočnej paske. Typicky sa podáva s vajíčkami zafarbenými na červeno, ktoré majú predstavovať Kristovu krv.

Ale pozor! Ako píšu Coolinári: „Vajcia nie sú určené na konzumáciu. Používajú sa k zábavnej hre, kedy si obaja „hráči“ vezmú po jednom vajci do ruky a jemne nimi o seba poklepkávajú. Vyhráva ten, ktorému vaječná škrupina klepaním nepraskne.

Na dochutenie sa do receptu často pridáva pomarančová kôra a kardamón a rovnako ako veľkonočnú pasku, aj Tsoureki môžete jesť na sladko aj na slano.

Ak máte tento rok chuť zaexperimentovať, prečítajte si celý postup receptu na Tsoureki a pustite sa do toho. Navyše, do tejto hry s veľkonočnými vajíčkami môžete zapojiť aj vaše ratolesti a urobiť z toho novú veľkonočnú tradíciu.

Recept 5: Veľkonočný kysnutý koláč

Veľkonočný kysnutý koláč recept Coolinari.sk

Ak poznáte klasický mazanec, veľkonočný kysnutý koláč je niečo podobné, no oveľa lepšie. Sušené ovocie podľa vlastnej chuti a veľa masla – to je to, čo robí tento recept neodolateľným. Zoznam surovín, ktoré potrebujete na jeho prípravu, je síce o čosi dlhší ale povieme vám pravdu – stojí to za to.

Detailný postup na prípravu tejto sladkej dobroty nájdete už tradične na blogu Coolinárov. Stačí už len prelistovať akciovú ponuku v letákoch, nakúpiť a ide sa na to!

Želáme vám úspešné pečenie a veselú Veľkú noc!

Zdieľať:

Aktuálne letáky

Billa leták online –⁠ aktuálny od stredy
Billa hlavný leták
Billa
Billa leták online –⁠ aktuálny od stredy
Kaufland leták na tento týždeň
Kaufland leták Čadca
Kaufland
Kaufland leták na tento týždeň
COOP Jednota leták –⁠ aktuálny
Coop Jednota aktuálny leták
COOP Jednota
COOP Jednota leták –⁠ aktuálny
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Lidl leták
Lidl
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Metro leták online –⁠ aktuálna ponuka
Metro leták - Maloobchod
Metro
Metro leták online –⁠ aktuálna ponuka
dm drogerie leták na tento týždeň
dm drogerie markt Journa - May 2022
dm drogerie
dm drogerie leták na tento týždeň
Dráčik leták –⁠ nový katalóg
Dráčik leták
Dráčik
Dráčik leták –⁠ nový katalóg
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Dr.Max leták
Dr.Max
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
ASKO leták – aktuálna ponuka
Asko nábytok leták -  NÁBYTOK Jednotka pre váš domov
Asko
ASKO leták – aktuálna ponuka
Tesco leták – akciová ponuka
Tesco leták - Hypermarket
Tesco
Tesco leták – akciová ponuka