1. Kupino.sk
  2. Články
  3. 10 potravín, ktoré fungujú ako afrodiziakum a nemali by chýbať na žiadnom valentínskom menu

10 potravín, ktoré fungujú ako afrodiziakum a nemali by chýbať na žiadnom valentínskom menu

Romantické potraviny, ktoré účinkujú ako prírodné afrodiziakumKupino

Zdieľať:

Deň sv. Valentína u nás nie je síce tak rozšírený ako v zahraničí, no využiť ho ako zámienku pre romantickú večeru však nikdy nie je na škodu. Tento rok máme navyše ideálnu príležitosť pripraviť si valentínske menu v pohodlí domova. Stačí iba rozumne skombinovať zopár vhodných surovín, ktoré vyčarujú tú správnu romantickú náladu. Ktoré potraviny sú známe ako afrodiziaká, a ktorým by ste sa naopak pri plánovaní večere mali vyhnút?

Tie najlepšie potraviny pre dobrú náladu a sexuálny apetít

K príprave menu pre váš zamilovaný večer je najlepšie zvoliť také ingrediencie, ktoré sú považované za prírodné afrodiziaká. Posilňujú totiž produkciu serotonínu (hormónu dobrej nálady) v tele a navodia pocit uvoľnenia. Zvyšujú tiež produkciu dopamínu, ktorý zas odbúrava stres. Patria tu ryby a morské plody, veľa druhov ovocia, zeleniny i pikantné korenie.

1. Ryby a morské plody

Okrem iných výživných látok obsahujú ryby omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú dôležité nielen pre zdravie, ale i pre navodenie romantickej nálady. Jedným z najznámejších afrodiziák sú bezpodmienečne ústrice, tie však nemusí byť také jednoduché zohnať. Bohato vám preto vystačí napríklad filet z lososa.

2. Chilli papričky a zázvor

Chilli vám zaručene rozprúdi krv v žilách – i v tých najcitlivejších miestach. Rovnako tiež zrýchľuje metabolizmus, takže sa po jedle nebudete cítiť dlho plní. Podobné účinky na tiež zázvor alebo škorica.

3. Jahody

Jahodám sa niekedy taktiež hovorí Venušine plody. Obsahujú veľké množstvo mangánu a zinku, ktoré zvyšujú libido.

Medzi potraviny, ktoré majú afrodiziakálne účinky patria aj jahody Canva

4. Zeler

Zeler zvyšuje mužskú potenciu (na rovnaký účel ho používali už starí Egypťania) a obsahuje hormón androsterón, čo je látka, vďaka ktorej sa údajne cítime viac atraktívni.

5. Špargľa

Zelená a biela špargľa zvyšuje libido a u mužov navyše podporuje potenciu. Niektorí na ňu dokonca nedajú dopustiť ani pri pálení záhy. Navyše, špargľa je naozaj skutočnou lahôdkou, ktorá chuťovo pozdvihne vaše valentínske menu o triedu vyššie.

6. Avokádo

Avokádo a jeho afrodiziakálne a energizujúce účinky používali v kuchyni už starí Aztékovia. Tento zelený zázrak obsahuje tiež množstvo bielkovín a zdravých tukov.

Avokádo a jeho afrodiziakálne účinky Canva

7. Figy

Figy sú známym prírodným afrodiziakom vďaka množstvu vápnika, zinku a draslíka, ktoré obsahujú. Významne tiež podporujú tvorbu serotonínu a zlepšujú náladu.

8. Granátové jablko

Obsahuje veľa vitamínov, antioxidantov a pôsobí na hladinu testosterónu, čím zvyšuje libido a žien aj mužov.

9. Goji alebo kustovnica čínska

Pre svoje všestranné účinky je považovaná za jednu zo superpotravín. Mimo iného pôsobí ako afrodiziakum a pomáha pri liečbe neplodnosti.

10. Šafrán

Doporučuje sa ako domáci liek na depresiu, skleslosť a smútok a znížené libido. Pri romantickej večeri preto nezabudnite ani na toto korenie života a dobrej nálady.

Ako jedlá pre romantickej večeru pripravovať a kombinovať?

Prvou zásadou, ktorej by ste sa mali držať, je tá, že všetky chody by mali byť ľahké. Ako predkrm sa hodia rôzne šaláty, doplnené napríklad zrnkami granátového jablka, goji, figou, avokádom alebo jahodami (tie sú perfektné v kombinácii s paradajkami a bazalkou).

Do hlavného chodu je určite najlepšie zvoliť už spomínaného lososa, ku ktorému môžete ako prílohu podávať zelerové pyré alebo varenú špargľu ľahko poliatu maslom alebo, ak si trúfate, holandskou omáčkou. Krokom vedľa nebude ani šafránové rizoto s morskými plodmi alebo cestovinami.

Chilli skvele ladí s tmavou vysokopercentnou čokoládou, ktorá je tiež považovaná za afrodiziakum – takže čokoládový dezert alebo pena posypaná štipkou chilli korenia, doplnená naviac o jahody, figy alebo granátové jablko, bude ako zakončenie valentínskej večere trefou do čierneho. Pri varení s čerstvými chilli papričkami samozrejme nezabudnite na rukavice, aby sa váš večer nepremenil doslova na peklo.

A ktoré potraviny vynechať?

Klasickým zabijakom romantiky je aromatický cesnak alebo cibuľa. Tiež sa radšej vyhnite brokolici, kapuste a ďalšej zelenine, ktorá spôsobuje plynatosť a nafúknutie. To isté platí o strukovinách. Zabudnite tiež na ťažké a smažené jedlá a fast food – vyvolávajú únavu a spomaľujú organizmus. Ideálne nie sú ani plesnivé a iné aromatickejšie a ťažšie druhy syra či mliečnych výrobkov všeobecne.

Zdieľať:

Aktuálne letáky

Tesco leták – akciová ponuka
Tesco katalóg - Zdravie
Tesco
Tesco leták – akciová ponuka
Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka
Merkury Market leták
Merkury Market
Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka
IKEA katalóg 2021 online
Katalóg IKEA - Business
IKEA
IKEA katalóg 2021 online
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Lidl online brožúra - Správa o trvalej udržateľnosti za roky 2018 a 2019
Lidl
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Pepco leták –⁠ aktuálna ponuka
Pepco leták - Elegantný a útulný domov
Pepco
Pepco leták –⁠ aktuálna ponuka
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Dr.Max leták
Dr.Max
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
ASKO leták – aktuálna ponuka
Asko nábytok leták - Inšpirácia
Asko
ASKO leták – aktuálna ponuka
COOP Jednota leták –⁠ aktuálny
Coop Jednota časopis
COOP Jednota
COOP Jednota leták –⁠ aktuálny