1. Kupino.sk
  2. Články
  3. Zázrak menom kyslá kapusta: Vylieči aj "opicu" a pomôže pri chudnutí

Zázrak menom kyslá kapusta: Vylieči aj "opicu" a pomôže pri chudnutí

Kyslá kapusta ako liek na všetky choroby Canva

Zdieľať:

Kyslá kapusta je aktuálne hitom jesennej sezóny, čo je skvelá správa, lebo to, čo môžete urobiť pre svoje zdravie je ukryté práve v nej. Viete, s čím ju môžete výborne skombinovať a ako dlho kyslá kapusta vydrží? Aké vitamíny kapusta obsahuje? Aké choroby ňou vyliečite alebo ako správne ju tepelne spracovať? Poradíme vám:

Kyslá kapusta ako vitamínová bomba pre zdravie

Viete čo obsahuje kyslá kapusta? Táto superpotravina je plná zdraviu prospešných vitamínov, skupín C, B, K a ďalších prvkov ako železo, vápnik či fosfor. Obsahuje vlákninu, ktorá je veľmi dôležitá pre bezproblémové trávenie a probiotické kultúry, ktoré pôsobia aj proti vzniku rakoviny. V surovej kyslej kapuste je vyšší podiel vitamínu C, čo odráža jej kyslú chuť s nízkym pH.

Vďaka kapuste zdravé vlasy a štíhly pás

Na nervový systém priaznivo pôsobí aj vitamín B – B12, ktorý prospieva aj správnej funkcii mozgu. Ak ste to prehnali s alkoholom, jej účinky vám pomôžu zbaviť vás „opice“ a pôsobia tiež omladzujúco. Kapusta sa tiež postará sa o zdravie vašich vlasov a pomôže aj pri chudnutí, keďže neobsahuje veľa kalórií. Nezabudnite na to, že konzumáciou kyslej kapusty si tiež zabezpečíte lepšiu imunitu.

Ako v obchode vybrať dobrú kyslú kapustu?

Najlepšia kyslá kapusta je tá, ktorá neobsahuje umelé konzervanty a nie je pasterizovaná. Pasterizáciou sa totiž môže strácať vitamín C či ďalšie užitočné látky a laktobacily. Najlepšie preto urobíte, ak si kyslú kapustu na zimu pripravíte sami. Hoci to nie je nič náročné, musíte počítať s istým miestom na skladovanie a určitým časom prípravy. Ak sa ju rozhodnete kupovať, overte si, či nebola pasterizovaná.

Kde kúpiť kyslú kapustu v akcii? Pozrite sa na aktuálnu ponuku kyslej kapuste v zľave a nakúpte ju za skvelú cenu už od 0,35 eur za kilogram.

Ako pripraviť kyslú kapustu: Surová alebo dusená

Aby bola kyslá kapusta plná vitamínov, dusiť či variť by ste ju nemali dlhšie ako 20 až 25 minút. Pre zachovanie telu prospešných látok pomôže aj príprava v parnom hrnci. Po podusení do nej pridajte trochu nasekanej čerstvej kapusty, čím zvýraznite jej kyslú chuť a bude tak obsahovať aj viac vitamínov.

Ak nestihnete spotrebovať celé balenie kyslej kapusty naraz, riešenie je jednoduché. Zvyšok kapusty ešte stále môžete odložiť na ďalší nedeľnajší obed. Ako dlho vydrží kyslá kapusta v chladničke? V skratke dlho. Ak vám z pôvodného balenia zostane aj šťava, uskladnite kapustu spolu s ňou. Ak ju dáte do chladničky bez šťavy, kapusta sa prirodzene vysuší a namiesto chutného obeda poputuje priamo do koša.

Kyslá kapusta ako príloha, s mäsom alebo bez: Ten správny recept na kyslú kapustu pre vás

Kyslá kapusta môže byť zdravou prílohou k rôznemu mäsu. Ak si držíte líniu, tak napríklad ku kuraciemu alebo morčaciemu. Záleží aj podľa chuti. Fantázii sa medze nekladú preto ju môžete vyskúšať aj v kombinácii s tofu či zeleninou.

Tradičnou jesennou dobrotou sú „strapačky“, na ktorých si určite pochutnáte. Ako zaujímavá príloha sa kapusta hodí aj ku zemiakovým plackám plnených mäsom. Skvelo chutí aj v kombinácii s pečenými zemiakmi a slaninkou alebo ako príloha k cuketovým plackám. Na záver len pripomíname kapustnicu, ktorá už k chladnejšiemu obdobiu jednoducho patrí!

Zdieľať:

Aktuálne letáky

Tesco leták – akciová ponuka
Tesco katalóg - Zdravie
Tesco
Tesco leták – akciová ponuka
Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka
Merkury Market leták
Merkury Market
Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka
IKEA katalóg 2021 online
Katalóg IKEA - Business
IKEA
IKEA katalóg 2021 online
ASKO leták – aktuálna ponuka
Asko nábytok leták - Asko Tipy 2022
Asko
ASKO leták – aktuálna ponuka
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Dr.Max leták
Dr.Max
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Lidl online brožúra - Správa o trvalej udržateľnosti za roky 2018 a 2019
Lidl
Lidl leták –⁠ akciová ponuka