1. Kupino.sk
  2. Články
  3. Menej stresu, lepší sex, ideálna postava: Objavte čarovné účinky orechov, ktoré vám zmenia život

Menej stresu, lepší sex, ideálna postava: Objavte čarovné účinky orechov, ktoré vám zmenia život

Orechy pre vaše zdravie a krásuCanva

Zdieľať:

Vedeli ste, že orechy vás dokážu udržať zdravých a veselých? Keďže tú máme jesennú sezónu plnú chutných orechov v obchodoch, pripomeňme si, na čo všetko môže byť ich konzumácia prospešná. Každý druh ma účinky, ktoré sú neoceniteľné pre zdravie, krásu aj dobrú náladu. Každý máme radi iné, či už pistácie, mandle, vlašské orechy či lieskovce. Viete ale ktoré orechy by ste mali konzumovať, ak chcete schudnúť alebo bojovať so stresom? My áno.

Orechy patria všeobecne medzi veľmi zdravé potraviny. Najlepšie urobíte, ak budete jednotlivé druhy striedať alebo mixovať. Každý druh totiž obsahuje iné výživné látky. Orechy plné antioxidantov prispievajú k správnemu fungovaniu nášho organizmu a sú skvelou prevenciou pred civilizačnými chorobami, pretože náš organizmus chránia pred voľnými kyslíkovými radikálmi.

5 dôvodov, prečo zaradiť orechy do svojho jedálnička

  1. Pôsobia ako prevencia proti rakovine hrubého čreva
  2. Ako zdravé rastlinné tuky znižujú hladinu cholesterolu
  3. Znižujú riziko vzniku cukrovky a udržujú srdce v kondícii
  4. Pomáhajú znižovať stres a navodiť príjemnú náladu
  5. V správnom množstve pomáhajú pri znižovaní hmotnosti

Pistácie na imunitu

Spomedzi všetkých orechov obsahujú najviac železa, ale aj ďalšie živiny ako meď, draslík, fosfor. Provitamín A a E pomáha pri detoxikácii organizmu. Obsahujú aj viac vitamínov skupiny B, ktoré sú dôležité pre zdravú nervovú sústavu a svalové tkaniny. Horčík zase pomáha absorbovať v tele vápnik.

Pistácie sú plné esenciálnych aminokyselín. Obsahujú hlavne arginín, ktorý pomáha zlepšovať imunitný systém a fenylalanín, ktorý zlepšuje náladu, znižuje bolesti a obmedzuje chuť na jedlo.

Špeciálny tip: Ako zistíte, či sú pistácie kvalitné? Zelenkastá farba pistácií naznačuje ich kvalitu. Čím sú zelenšie, tým sú kvalitnejšie. Okrem zdravého zobania ich môžete využiť aj v kuchyni do rôznych jedál či dezertov.

Pistácie sú bohaté na minerály a vitamíny Canva

Vlašské orechy proti cholesterolu

Vlašské orechy obsahujú veľké množstvo zdravých tukov, ktoré sú známe ako omega-3 mastné kyseliny. Nášmu telu dodávajú horčík, železo, zinok či draslík, ale aj vitamín E a A. Tie priaznivo účinkujú na srdce, chránia cievy a podieľajú sa na znižovaní cholesterolu. Okrem toho, znižujú aj riziko vzniku mozgovej mŕtvice.

Pre tých, ktorí sa v noci často budia či nevedia v noci zaspať, je ich konzumácia veľkým pomocníkom. Vďaka vlašským orechom sa v krvi zvyšuje hladina melatonínu, ktorá sa podieľa na kvalite vášho spánku.

Mandle pre krásu vlasov a nechtov

Mandle sú zase výborným zdrojom minerálov vápnika, horčíka, železa, selénu a zinku. Taktiež znižujú cholesterol, a aj keď majú vysoký obsah tukov, nemusíte sa ich báť. Práve naopak. Mali by sme ich konzumovať pravidelne. Pokojne so šupkou, pretože v nej sa nachádzajú tie najvzácnejšie živiny. Prispievajú tiež pokožke, vlasom a nechtom. Pri pravidelnej konzumácii dokonca pomáhajú znižovať riziko vzniku rakoviny hrubého čreva.

Mandle sa skvelo hodia do ranných vločiek či desiatových smoothies alebo len ako niečo pod zub. Ak máte akútny hlad, hrsťou mandlí ho rýchlo zaženiete. Nezabudnite sa však následne normálne najesť.

Lieskové orechy na lepšiu pamäť

Lieskové orechy sú zdrojom vitamínu E, draslíka, horčíka, vápnika či medi. Pre tých, ktorí orechy dlhšie trávia, sú práve lieskovce tou správnou voľbou. Sú ľahšie stráviteľné. Pomáhajú aj na nervy, ak sa potrebujete upokojiť, je fajn ich mať po ruke. Pôsobia priaznivo na pamäť a mozog a preventívne by sme ich mali jesť najmä preto, aby sme zabránili vzniku obličkových kameňov.

Pamätajte! Najzdravšie orechy sú nepražené v surovom stave. V obchodoch aktuálne nájdete okrem klasických orechov aj ďalšie druhy ako kešu či arašidy, ktoré sú rovnako prospešné a do svojho orechového mixu si ich môžete pokojne primiešať tiež.

Zdieľať:

Aktuálne letáky

ASKO leták – aktuálna ponuka
Asko nábytok leták - Asko Tipy 2022
Asko
ASKO leták – aktuálna ponuka
Tesco leták – akciová ponuka
Tesco katalóg - Zdravie
Tesco
Tesco leták – akciová ponuka
Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka
Merkury Market leták
Merkury Market
Merkury Market leták –⁠ akciová ponuka
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
Lidl online brožúra - Správa o trvalej udržateľnosti za roky 2018 a 2019
Lidl
Lidl leták –⁠ akciová ponuka
IKEA katalóg 2021 online
Katalóg IKEA - Business
IKEA
IKEA katalóg 2021 online
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň
Dr.Max leták
Dr.Max
Dr.Max leták aktuálny + budúcí týždeň