1. Kupino.sk
  2. Články
  3. Zázračný ocot: Vyčistite svoju domácnosť jednoducho a ekologicky

Zázračný ocot: Vyčistite svoju domácnosť jednoducho a ekologicky

Pixabay

Jediným čistiacim prostriedkom sa môžete postarať o celú domácnosť. Postačí vám k tomu ocot, ktorý je účinným, lacným a šetrným zázrakom. Základný recept na univerzálny čistiaci prípravok je jednoduchý.

Pri upratovaní sme bežne zvyknutí používať množstvo špeciálnych prípravkov – jeden na podlahy, druhý na okná, tretí na drez, štvrtý na sanitu v kúpeľní, ďalší na WC. Ak nechcete zaťažovať životné prostredie, nepotrebujete k tomu žiadne špeciálne ekologické prípravky. Surovina, ktorá sa bežne nechádza v každej kuchyni, poslúži aj na vyčistenie kúpeľne či okien.

Univerzálny čistiaci prípravok z octu je nenáročný na výrobu a dôkladne ním vyčistíte celú domácnosť bez toho, aby ste do prírody vypúšťali množstvo syntetických chemikálií. Navyše vám namiesto množstva jednotlivých prípravkov v plastových obaloch postačí jediná nádoba. 

Základný recept je skutočne jednoduchý:

  • Stačí zmiešať ocot a vodu v pomere 1:1 a naplniť nádobu s rozprašovačom.

Pri čistení sa nemusíte obávať charakteristického octového zápachu, po chvíli z povrchov vyprchá. Ak však chcete svoju domácnosť pri upratovaní prevoňať, vyrobiť si môžete aj voňavú verziu:

  1. Zmiešajte ocot a vodu v pomere 1:1 a do nádoby pridajte aj niekoľko kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja (do čistiacich zmesí sa výborne hodí napríklad antibakterálny čajovník, eukalyptus, citrusy či levanduľa).
  2. Taktiež môžete ocotom zaliať šupky z citrusov alebo ihličie. Zmes je potrebné 6 týždňov lúhovať v uzavretej nádobe na chladnom a tmavom mieste. Pri použití ju následne môžete riediť vodou v pomere 1:3.

Takto pripravený prostriedok vám poslúži v kuchyni na čistenie všetkých povrchov, drezu či chladničky. Postará sa aj o vyčistenie kúpeľne, WC, zrkadiel a kachličiek. Ocotový prípravok tiež využijete na umývanie okien či podláh a poradí si aj s plesňou (prostriedok po nastriekaní nechajte pôsobiť 15 minút).

Aktuálne letáky

COOP Jednota leták
COOP Jednota leták
Lidl leták
Lidl leták
Jysk leták
Jysk leták
Kaufland leták
Kaufland leták
Dráčik katalóg
Dráčik katalóg
101 Drogerie leták
101 Drogerie leták
Tesco leták
Tesco leták
Billa leták
Billa leták
OBI leták
OBI leták
Metro leták
Metro leták